Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:26 am

Articole Nikonisti.ro

Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroom

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 07, 2012 4:10 pm

Incearca diferiti algoritmi de interpolare la resize. Unii spun ca Lanczos ar fi mai bun la Bicubic-ul din PS la pastrarea gradientelor.

Incearca si tu si vezi cu ce obtii rezultate mai bune. Daca gasesti ceva concludent, sa ne spui si noua. :D

Am observat si eu problema asta, dar am presupus ca e tot timpul o limitare inerenta a JPG-ului.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde qdata » Lun Mai 07, 2012 4:32 pm

Am gasit un articol pe net care trateaza problema mai pe larg si da si nite posibile solutii.
http://www.ronbigelow.com/articles/posterization/posterization.htm
Probabil ca imaginile tale originale prezinta posterizare, dar aceasta devine extrem de evidenta dupa resize si transformare in jpeg (unde bineinteles se pierde si mai multa informatie decat era initial + ca apare artefacte ).
Era foarte util daca ne dadeai o imagine orignala, exact asa cum a iesit din camera, deoarece am fi putut si noi sa facem cateva teste.
In ceea ce priveste metoda de resize, aici exista multi algoritmi fiecare cu particularitatile lui. Photosop se bazeaza mai ales pe bicubic - exista chiar si varianta Bicubic Smoother care probabil e cea mai buna in cazul tau. In IrfanView am gasit si mai multi algoritmi de resize, inclusiv Lanczos, dar nici unul nu cred ca te ajuta cu ceva de unul singur, ai nevoie si de alte prelucrari inainte de resize.
Nu poti sa bagi o poza originala pana la urma, fara nici o modificare?
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 07, 2012 7:48 pm

E curioasa problema, desi mie unul mi se pare ca bandingul se manifesta la undele pe care le face apa (in alta parte nu am remarcat). Pe monitorul meu (TN si de laptop) par a fi cam la fel, doar ca stiind ce sa caut incerc sa gasesc diferente; o sa le vad/compar si cu/pe alt monitor mai mare si mai bun.
Solutia cu postarea unui original NEF (nu cadrul pe care vrei sa-l trimiti la concurs, sa nu facem mai mult rau decat bine) ar fi o idee buna pentru toti: ne-am face fiecare "extemporalul" si daca iti place unul din rezultate atunci aplici metoda respectiva. E ceva interesant si mai ales diferit fata de ce-am "prestat" pina acum pe forum. Poate acorzi si un premiu ... la sfirsit :lol: ... glumesc!

Ma mai gindesc si la urmatorul lucru: incearca tot procesul pe care vrei sa-l faci, pe o imagine de test uniforma (rosu, albastru, verde ...) si vezi daca se mentine acelasi banding; pe o poza reala s-ar putea ca ochiul sa fie pacalit cumva.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron