Acum este Mar Apr 16, 2024 11:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroom

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroom

Mesajde hyp » Dum Mai 06, 2012 4:07 pm

In caz ca cineva nu stie la ce ma refer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Colour_banding
practic...pe monitor in lightroom inainte de a da export la o fotografie totul e ok...dupa ce o deschid...apare acest efect de colour banding...
am observat ca acest efect apare "multumita" resize-ului...daca las poza in dimensiunea originala nu exista.
Cu ce imi recomandati sa dau resize la imagini...si ce setari sa fac eventual sa il inlatur..am incercat cu photoshop cs5...cu lightroom..pana si cu banalul fast stone..peste tot apare...dupa resize
multumesc!
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde AnDrUx » Dum Mai 06, 2012 5:38 pm

in photoshop apare problema indiferent de algoritmul folosit pentru resize?
Avatar utilizator
AnDrUx
 
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Iul 23, 2011 6:07 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde hyp » Dum Mai 06, 2012 6:08 pm

ce algoritm recomanzi..le-am incercat cam pe toate cred de acolo
din cate am observat mai ales in salvare jpeg
am inceput sa procedez astfel:
export tiff din lightroom ...resize cu salvare in png in photoshop
insa tot..apar respectivele "valuri"
ce-i drept..mai putin
iar daca am nevoie de un jpeg...imi pun mainile in cap
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde qdata » Dum Mai 06, 2012 6:26 pm

nu ai putea sa pui si doua poze, un fisier original si ce a ajuns dupa export?
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 07, 2012 9:00 am

Da, ar fi ideal daca ai posta niste mostre.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 07, 2012 10:20 am

Ar trebui incercata aceeasi prelucrare cu aceleasi surse pe un alt calculator. Incearca sa eliberezi la maxim resursele (eventual sa bootezi in "safe mode") calculatorului: daca aceeasi problema apare cu softuri diferite inseamna ca problema e din cauza de hardware si/sau resurse.
View NX-ul ce zice/produce ?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 07, 2012 10:26 am

Tudor_dx scrie:Da, ar fi ideal daca ai posta niste mostre.

O sa vedem in ele bandig-ul semnalat, dar nu cred ca vom descoperi solutia de remediere doar privindu-le. Probabil ca a mai prelucrat in acelasi mod si alte poze pina acum (nu e un nou-venit pe forum si mie imi pare ca se pricepe) si nu s-a plins pina acum. Ceva s-a schimbat la masina de prelucrat: hard sau soft. A schimbat el si aparatul, dar tot nu s-a plins pina acum.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde hyp » Lun Mai 07, 2012 2:40 pm

multumesc bogdan !
exporturile respective le-am sters...dar exemplu am aici:

- poza de pe blog e png ..efectul apare dar e mai putin deranjant decat fratele jpg [tiff din lightroom..resize si salvare png in photoshop]
http://1.bp.blogspot.com/-bXNTaHNLPIk/T6afboYGOwI/AAAAAAAABa0/zUwNPVlBd98/s1600/DSC_7146-Edit-2-2.png

- cel mai deranjant..jpg-ul..se vede ca cea de aici [e acelasi fisier urcat png ca cel de pe blog..insa facebook-ul reuseste sa strice totul si arata ca si cum as exporta jpg-ul]. repet, cam asa arata arata un jpg exportat cu resize:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3211409683857&set=a.1395412365059.2046910.1224705926&type=3&theater

si cum ar trebui sa se vada?
http://fc04.deviantart.net/fs71/i/2012/127/4/8/lake_sorogari_by_hyperyon-d4ytzjw.png
eu unul le vad pe toate 3 completttt diferit

legat de calculator...nu am schimbat nimic la el..nici setari macar :) posibil sa ii trebuiasca un reinstal de windows la un moment dat...
intr'adevar si editarea fotografiei..subexpunerea...lasa loc de aceste "efecte"...insa vreau ce vad pe calculator...ce dau la export sa imi rezulte in fisierul export jpg/png si atunci cand ii fac resize [am observat ca aici e de fapt problema in procesul de resize]
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 07, 2012 3:19 pm

Pai JPG-ul e problema. Cand dai export, vezi sa ai calitatea cea mai buna. E o problema clasica la gradiente. PNG-ul foloseste un algoritm de compresie fara pierderi si d-aia se vede ok.

Si, bineinteles, depinde mult si ce monitor ai. LCD-urile cu paneluri TN sunt ceva mai problematice cu gradientele.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Efect de Colour banding ce apare dupa export in Lightroo

Mesajde hyp » Lun Mai 07, 2012 3:24 pm

calitatea e data la maxim, atat in lightroom cat si in photoshop
daca ii dau export jpg fara resize...nu e o problema..arata ok [stiu ca jpg e mai slab calitativ ca png-ul..insa nu la respectivele pierderi ma refer]
problema apare atunci cand il pun sa imi si redimensioneze poza jpg...atunci apare banding-ul fff pronuntat
de exemplu..daca vreau sa particip la un concurs..unde se cere 1000px pe latura mare..fisier jpg maxim 3 mb
in astfel de conditii..nu pot sa trimit un jpg cum trebuie pentru ca la redimensionarea de la 4000px la 1000px imi apare aberatia respectiva, iar png oamenii nu primesc..si nici jpg de 4000 nu vor
[repet ..daca nu fac resize chiar si jpg..nu e o problema ..insa atat in lightroom cat si in photoshop dupa operatiunea de resize salvare jpg apare aberatia..la salvare png aproape deloc]
asa ca..rezumatul problemei in cele din urma e: cum sa fac resize de la 4000px la 1000px la un jpg fara sa iasa aberatii ? indiferent daca sursa e jpg/tiff/png/nef etc
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron