Acum este Joi Mar 28, 2024 8:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsuri

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsuri

Mesajde adi.cumpanasu » Joi Iun 21, 2012 1:42 pm

Sunt de 11 ani manager de laborator foto Fujifilm, si colaborator tehnic cu greutate pe http://www.minilabhelp.com si http://www.photolabhelp.com (id manager). Am folosit si intretinut laboratoare Fujifilm tipurile Compact, SFA si Frontier. Am crescut in familie de fotografi din bunici si se presupune ca am lucrat fotografie si la mana si electronic, am copilarit cu aparate mecanice, etc. O introducere care sa ma califice putin in ochii cititorilor.

Linia de laboratoare foto Fujifilm prelucreaza imaginile automat cu un soft numit generic Image Intelligence(autocorectie). Exista mai multe, printre care C4-C5, FE si MS(in ordine cronologica).

Deschid acest subiect in intampinarea fotografilor care vor sa inteleaga si sa se impace cat mai bine cu laboratoarele Fujifilm Frontier. Nu ma intrebati probleme tehnice deoarece nu vreau sa intru in conflict cu Fujifilm Romania.
Ultima oară modificat de adi.cumpanasu pe Joi Iun 21, 2012 1:48 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
adi.cumpanasu
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 14, 2012 6:36 pm

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 21, 2012 1:47 pm

adi.cumpanasu scrie:Sunt de 11 ani manager de laborator foto Fujifilm, si colaborator tehnic cu greutate pe http://www.minilabhelp.com si http://www.photolabhelp.com (id manager). Am crescut in familie de fotografi din bunici si se presupune ca am lucrat fotografie si la mana si electronic, am copilarit cu aparate mecanice, etc. O introducere care sa ma califice putin in ochii cititorilor.

Linia de laboratoare foto Fujifilm prelucreaza imaginile automat cu un soft numit generic Image Intelligence(autocorectie). Exista mai multe, printre care C4-C5, FE si MS(in ordine cronologica).

Deschid acest subiect in intampinarea fotografilor care vor sa inteleaga si sa se impace cat mai bine cu laboratoarele Fujifilm Frontier. Nu ma intrebati probleme tehnice deoarece nu vreau sa intru in conflict cu Fujifilm Romania.


Dar macar niste laboratoare in care aveti incredere puteti sa ne precizati; poate ne-au scapat din vedere ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde adi.cumpanasu » Joi Iun 21, 2012 1:54 pm

Toata seria Frontier este exceptionala.
Aici poti gasi generatiile Frontier: http://serranorey.com/41-fuji

Nu prea exista diferente perceptibile in afara de DPI(rezolutie), diferenta care este la fel de putin vizibila. Sunt caracteristici care tin mai mult de capacitate de productie/viteza, latimea maxima de hartie pe care o pot prelucra, fiabilitate, generatia de substante folosite, etc, lucruri care intereseaza in principal proprietarul laboratorului.

Exista o diferenta puternica la scanerele de film integrate, dar nu prea mai conteaza astazi cand sunt laboratoare care si-au desfiintat developerele(aparatele de developat filme) din lipsa de clienti.
Imagine
adi.cumpanasu
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 14, 2012 6:36 pm

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde emp » Joi Iun 21, 2012 4:48 pm

la aceste laboratoare poza poate fi dusa in formatul raw sau trebuie schimbat in jpeg?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 21, 2012 8:53 pm

Ce ar fi interesant de stiut, cred eu, este daca exista posibilitatea de interventie manuala in prelucrarea pe care o face Image Intelligence, sau Frontierul face totul automat, operatorul doar trebuie sa-i livreze hirtie si poze, precum si consumabilele aferente. Daca operatorul face interventii (din varii motive, unul la care ma gindesc acum ar fi economia de consumabile, motive des intalnite in mai toate laboratoarele foto "incercate" de mine) atunci poate ar fi mai bine sa le faca in PS si ulterior sa le armonizeze cu Frontierul, cu spatiul lui de culoare etc. Sau atlfel spus: ii livrez un jpg subexpus cu 2 trepte, cu zgomot maricel, cu un WB aproximativ, iar Frontierul imi scoate "superpoza", corect expusa, fara zgomot si cu rochia miresei alba ca laptele (ginerele poate fi doar rosu in obraji :lol: ) doar apasand butonul "engage" sau "ON", doar bazandu-se pe inteligenta proiectantilor si inginerilor de imagine de la Fuji?

Am incercat suficiente laboratoare foto pina acum si cauza pentru care am renuntat la "serviciile" lor a fost tocmai "creativitatea" de care au dat dovada manipulantii aparatului. Acum folosesc o imprimanta dye-sublimation de la Canon, format 10x15, care imi produce imagini foarte bune si rezistente in timp.
Daca imi aduc aminte, intr-un laborator Fuji, dotat cu Frontier (nu am retinut modelul sau poate era doar lipit un mare autocolant pe el :? ), toate pozele aveau o tenta pronuntat verzuie, inclusiv fetele personajelor ... care nu prea au fost incantate, mai ales ca ceea ce consumasera era foarte proaspat ;)

Singurul laborator pe care nu l-am incercat (din motive de timp in principal, dar si din cauza preturilor nu foarte mici) a fost cel de la AME Design.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iun 21, 2012 8:55 pm

emp scrie:la aceste laboratoare poza poate fi dusa in formatul raw sau trebuie schimbat in jpeg?


Buna intrebarea, dar inclin sa cred ca raspunsul va fi "NO RAW".
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde emp » Joi Iun 21, 2012 9:04 pm

nu intleg de ce nu primesc formatul nikonului.ma straduiesc sa trag raw si ma duc la studio cu format de compacta?chiar sunt curios cei cu canoane :mrgreen: se lovesc de asa ceva?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde gabibv » Joi Iun 21, 2012 9:08 pm

Legat de AME Design am vazut lucrari facute acolo sunt impresionante.Ei folosesc tehnologie de imprimare fotografica cu laser numita DURST LAMBDA.Stiu cativa fotografi cunoscuti care printeaza acolo cand au nevoie de calitate fara compromisuri.Dar cum ai spus si tu toata aceasta calitate vine la pachet cu un pret maricel dar cred ca pe buna dreptate.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde adi.cumpanasu » Sâm Iun 23, 2012 1:03 pm

emp scrie:la aceste laboratoare poza poate fi dusa in formatul raw sau trebuie schimbat in jpeg?


Intradevar nu. Am asteptat cateva zile asteptand un raspuns de la colegii mei de breasla la o intrebare la care stiam raspunsul dar nu sigur. In general tragi RAW daca vrei neaparat sa controlezi totul, si tragi jpg daca te lasi pe mana laboratorului. Mai exista si varianta cu prelucrarea RAW->JPG cu responsabilitate si apoi lasat laboratorul sa isi faca treaba.

Trebuie sa mentionez ca intotdeauna laboratorul scoate imagini mai placute si cu un contrast mai frumos decat il poti scoate singur(adica dezactivand autocorectia).

Bogdan Dulgheru scrie:exista posibilitatea de interventie manuala in prelucrarea pe care o face Image Intelligence, sau Frontierul face totul automat... ii livrez un jpg subexpus cu 2 trepte, cu zgomot maricel, cu un WB aproximativ, iar Frontierul imi scoate "superpoza" doar apasand butonul "engage" sau "ON"?

Daca imi aduc aminte, intr-un laborator Fuji, dotat cu Frontier toate pozele aveau o tenta pronuntat verzuie, inclusiv fetele personajelor ...


Toate fotografiile sunt asistate de operator, desi la mii si mii de poze de vacanta uniforme intre ele se mai dau si in masa pagini intregi, rar de tot, si nu pt ca asa e politica firmei ci pt ca angajatii o pot face pe ascuns.

Exista nuante de autocorectie, adica ochii rosii sunt corectati gresit cateodata innegrind in jurul ochilor, contrastul este uneori mai puternic decat este dorit(Pentax exagereaza din constructie), sharpul se poate regla, backlight-ul(adica luminuozitatea fundalului), etc. Desigur ca fiecare fotograf si fiecare operator are preferinte usor diferite, insa odata ce esti un client fidel oamenii stiu deja ce vrei, ii poti chiar asista singur pe monitor si poti invata din greselile facute din excesul de zel, cum spuneam.

Este de preferat evitarea sharpului din aparat, al diverselor moduri gen vivid, contrastul marit, cand trageti jpg. trebuie sa va ganditi ca mai ales contrastul este o actiune in parte ireversibila pentru ca renunta la unele detalii din extreme.

Intradevar, exista si laboratoare care nu se respecta si baga substante de la terti, de aici culori si contrast aiurea. Frontier este o masina ce se calibreaza singura dar nu poate face din tantar armasar. Ca sa fii sigur ca au solutii de calitate verifici ce cartuse au bagate in masina. Exista o usita pentru cartusul de substanta; pe cartus trebuie sa scrie FUJIFILM, nu alte marci obscure. Asta o impun si clientii, pentru ca unii profesionisti isi bat joc de nuntasi si nu vor decat pret bun, si atunci in functie de cererea profesionistilor sau de propriul profit urmarit, unii patroni baga mizerii din astea.
Mai pot fi si probleme tehnice dar cam greu pentru ca laboratorul nu prea da voie la lucrul cu defecte.

Sunt mereu clienti entuziasti, pretentiosi, grandomani, care solicita neinterventia autocorectiei peste ceea ce fac ei acasa, sau considera ce fac acasa mai bun decat ce poate face laboratorul. Dar dupe multiple esecuri de a scoate ceva la fel de bun cu inginerii astia de la FUJI, ajung repede la a recunoaste forta autocorectiei (de asta renumele laboratoarelor FRONTIER), si la a asista autocorectia dupa bunul plac in loc de a o ocoli.

gabibv scrie:Legat de AME Design am vazut lucrari facute acolo sunt impresionante.Ei folosesc tehnologie de imprimare fotografica cu laser numita DURST LAMBDA.


Sincer sa va spun e prima data cand aud despre Durst Lambda. In aproape 7 ani de colaborare pe forumuri internationale de laboratoare foto si 11 ani de activat in domeniu, va dati seama cam ce inseamna asta. Cu greu am gasit ceva despre asta pe internet, chiar am intrebat un prieten inginer la FUJIFILM Canada. Mi s-a spus ca ochiul uman nu percepe decat 300 dpi, restul e marketing, si ca aceste printere sunt cunoscute pentru formatul foarte mare pe care il pot printa, nu prin calitatea exceptionala. Eu ma abtin pentru ca nu cunosc, dar e suspect cum spuneam, acest lucru. Calitatea nu o contest pentru ca am auzit si eu numai de bine despre ei.
Imagine
adi.cumpanasu
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 14, 2012 6:36 pm

Re: Laboratoarele Fujifilm Frontier - intrebari si raspunsur

Mesajde adi.cumpanasu » Sâm Iun 23, 2012 2:03 pm

PERSONAL trag RAW si in Lightroom umblu putin la saturatia in verde si galben acolo unde e verdeata, mai scad saturatia pe sub gat sau la urechi acolo unde apar situatii de suprasaturare, mai adaug un sharpen usor, mai iluminez unele zone si intunec pe altele pentru un echilibru general, mai saturez parul la o roscata frumoasa... si apoi totul intra in laborator pe autocorectie. Si ma consider de nivel mediu ca talent. Dar asta dureaza si doua saptamani la o nunta. Daca as merge numai pe mana autocorectiei as avea rezultate impresionante instant, dar si eu sunt ca si multi dintre voi, meticulos. Important e sa intelegi in timp ce completeaza si ce impiedica autocorectia laboratorului.

Daca va uitati pe site-ul meu, in afara de latura artistica(la care nu dau exemplu) sau obiective folosite, veti observa linistea culorilor, contrastului... Adica imagini placute si odihnitoare, pastrand in acelasi timp destul de multa informatie cu care sa se joace autocorectia laboratorului.

P.S. Imaginile sunt facute cu obiectivul de kit, 18-135. Mai nou am tras si cu un 18-105 dar mi s-a parut foarte dur si sincer nu imi place. E prea realist pentru gustul meu.
Imagine
adi.cumpanasu
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 14, 2012 6:36 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron