Acum este Joi Apr 18, 2024 5:02 am

Articole Nikonisti.ro

Corectare nuante piele - gen revista

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde costisefu » Mar Iul 24, 2012 12:42 pm

Ati vazut sigur ca in reviste pielea e mai artistica in culoare, nu stiu cum sa explic,, nu doar culoarea ci si textura.
Ma uitam pe site-ul lui Mansurovs de pe care am si adaugat cateva exemple.
Cum reuseste el textura si culoarea pielii atat de pastel? Ca mie nu imi iese oricat as incerca.

Le are el asa de bine cu corectiile de culoare incat sa le aduca manual unde imi place mie? Sau sunt ceva pluginuri sau alte artificii de adus automat pielea la un ton apetisant? Parca si textura e altfel.

Voi cum faceti?


Lola-Kamola-and-Osman-650x432.jpg

Nikon-24mm-f1.4G-Sample-4-432x650.jpg

fotografii de pe http://www.mansurovs.com
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde costisefu » Mar Iul 24, 2012 3:32 pm

Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde costisefu » Mar Iul 24, 2012 6:42 pm

sa fie cumva filtre sau geluri de blitz? si daca da, care?
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde gabibv » Mar Iul 24, 2012 7:49 pm

Photoshop cu plug-in gen Portraiture2
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde Gabriel B » Mie Aug 08, 2012 10:04 am

Salut !

Am dat peste ceva cre ți-ar putea fi de folos - este un articol care se referă la corectarea redării culorii pielii umane în Photoshop :

http://www.foto-magazin.ro/tutorial_open.php?art=ftm20/archives/2012/07/corectarea_reda.html

Numai bine !
Gabriel B
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Iul 11, 2012 6:22 am

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde costisefu » Lun Oct 08, 2012 9:44 pm

alt exemplu de fotografie impecabila dintr-un obiectiv simplu, si eu ma chinuiesc cu 50 1.4 si nu iese asa.
In exif scrie doar Photoshop, poate e un plugin... sau sa traga de culori in parte pana iese asa?

Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Corectare nuante piele - gen revista

Mesajde qdata » Mar Oct 16, 2012 2:56 pm

costisefu scrie:alt exemplu de fotografie impecabila dintr-un obiectiv simplu, si eu ma chinuiesc cu 50 1.4 si nu iese asa.
In exif scrie doar Photoshop, poate e un plugin... sau sa traga de culori in parte pana iese asa?


Sincer, nu mi se pare nimic deosebit la poza asta, am vazut imagini de la nunti mult mai frumoase.
Daca te intereseaza filtre de PS pentru latura artistica, ai putea sa incerci sa fac rost de pachetul Color Efex Pro, unde vei gasi o sumedenie de efecte utile pentru pozele de la nunti: Dynamic Skin Softener, Glamour Glow, Vignette, White Neutralizer, Old Photo si atlele. Fireste, poza ta originala trebuie sa fie bine executata inainte de a-i aplica alte efecte. Color Efex Pro din pacate mananca multe resurse de calcul si iti trebuie neaparat un sistem relativ performant.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori