Acum este Vin Apr 19, 2024 4:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce program de editare foto ?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Ce program de editare foto ?

Mesajde Robert.R » Mar Sep 18, 2012 8:55 pm

Salutare !

As avea nevoie de un sfat, o parere, o recomandare din partea voastra cu privire la procesul de postprocesare. Ce program de editat foto imi recomandati ? Va intreb asta deoarece la acest capitol chiar nu ma pricep deloc. Am avut odata Photoshop CS 4 si imi cam apucam urechile. As vrea un program mai usor de utilizat, ceva poate mai basic asta pana ma obisnuiesc.
Legat de editat m-ar interesa in special partea legata de culoare, contrast si sharpen sau blur.

In cazul in care conteaza am un Nikon D90 cu 18-105 si trag RAW (NEF).

Va multumesc frumos ! :)
Robert.R
 
Mesaje: 36
Membru din: Lun Dec 05, 2011 10:05 pm

Re: Ce program de editare foto ?

Mesajde DannyMC » Mar Sep 18, 2012 9:31 pm

ViewNX-gratuit il gasesti pe CD-ul cu care a venit aparatul! Functii de baza, stie sa citeasca setarile "embedded" in fisierul NEF.
CaptureNX-nu e gratuit , functii mai avansate de editare, stie si el sa interepreteze informatiile din NEF-uri.
Lightroom- un program excelent , se descurca foarte bine cu orice format RAW cu conditia ca versiunea de Camera RAW sa fie mai recenta decat aparatul ale carui fisiere RAW incerci sa le deschizi. Nu poate interpreta informatiile din fisier asa ca dupa deschiderea in modulul de editare imaginea poate arata destul de diferit fata de ce se vedea pe ecranul aparatului.Il poti descarca de pe situl Adobe intr-o varianta trial de 30 de zile fara limitari ca sa-ti faci idee de ce e in stare. Eu ti l-as recomanda pe asta, mi personal mi se pare foarte bun si usor de folosit.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce program de editare foto ?

Mesajde Robert.R » Vin Sep 21, 2012 12:05 am

Mersi frumos de raspuns ! :)
Robert.R
 
Mesaje: 36
Membru din: Lun Dec 05, 2011 10:05 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori