Acum este Joi Mar 28, 2024 10:56 am

Articole Nikonisti.ro

Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde eugenTL » Sâm Sep 29, 2012 2:11 pm

Va salut, am cumparat recent pachetul nikon d3100 + cele 2 obiective, m-am bucurat de el cat am tras JPG insa la editare aveam niste probleme, asa ca m-am hotarat sa trag si nef pt o editare mai buna in lightroom 3. Iar de aici PROBLEMA :

Eu trag nef+jpg, dar cand dau sa le scot pe pc in loc sa am POZA 1 ca fiind POZA1.JPG si POZA1.NEF, am poza1.jpg si poza1(1).jpg.
Adica imi face dublura JPG.

Precizez ca am windows xp pack3..am tot cautat pe google am instalat de la nikon niste codecuri pt .nef. Am incercat sa transfer pozele si cu programul de la nikon primit, dar tot am dublura jpg la aceeasi poza in loc sa am un jpg si un nef la aceeasi poza.


La prietena mea le-am scos cum trebuie, insa are windows 7. N-as putea sa cred ca e de la windows :|
eugenTL
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 2:04 pm

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde Ale3n » Sâm Sep 29, 2012 2:38 pm

eugenTL scrie:Va salut, am cumparat recent pachetul nikon d3100 + cele 2 obiective, m-am bucurat de el cat am tras JPG insa la editare aveam niste probleme, asa ca m-am hotarat sa trag si nef pt o editare mai buna in lightroom 3. Iar de aici PROBLEMA :

Eu trag nef+jpg, dar cand dau sa le scot pe pc in loc sa am POZA 1 ca fiind POZA1.JPG si POZA1.NEF, am poza1.jpg si poza1(1).jpg.
Adica imi face dublura JPG.

Precizez ca am windows xp pack3..am tot cautat pe google am instalat de la nikon niste codecuri pt .nef. Am incercat sa transfer pozele si cu programul de la nikon primit, dar tot am dublura jpg la aceeasi poza in loc sa am un jpg si un nef la aceeasi poza.


La prietena mea le-am scos cum trebuie, insa are windows 7. N-as putea sa cred ca e de la windows :|


cum le copiezi in pc? ai cititor de carduri si le copiezi din windows explorer, sau le iei cu vreun program direct din camera?
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde eugenTL » Sâm Sep 29, 2012 2:42 pm

Le transfer prin cablul lui original USB.
Intru in my computer si vad o partitie: D3100.. iar aici sunt toate pozele si filmuletele
eugenTL
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 2:04 pm

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde Ale3n » Sâm Sep 29, 2012 3:16 pm

eugenTL scrie:Le transfer prin cablul lui original USB.
Intru in my computer si vad o partitie: D3100.. iar aici sunt toate pozele si filmuletele

incearca un cititor de carduri
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde eugenTL » Sâm Sep 29, 2012 3:28 pm

N-are cum sa fie de la asa ceva.. la prietena mea merge cu acelasi cablu usb.
M-am mai documentat si am aflat ca exista Nikon NEF Thumbnails Under Windows XP Service Pack 2 ...
Ideea e ca eu am service pack 3 si nu gasesc nimic in genul pt mine.
eugenTL
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 2:04 pm

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Sep 29, 2012 4:00 pm

Poti folosi ViewNX pentru transferul fisierelor in locul copierii clasice din Windows XP.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde eugenTL » Sâm Sep 29, 2012 6:02 pm

Am facut si asta si tot degeaba.
Nici daca intru din pc direct pe camera cu explore, nu mi le arata raw. Imi arata tot dubluri.

Nu e prima data cand fac asa ceva, de aceea cred ca e de la windows xp pack 3. Voi pune 7, iar cu ocazia asta voi putea folosi si lightroom 4
eugenTL
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 2:04 pm

Re: Trag nef+jpg, dar pe pc apare dublura jpg(fara nef)

Mesajde eugenTL » Sâm Sep 29, 2012 6:33 pm

Surpriza! Am formatat cardul, am schimbat setarea sa trag doar NEF, fara JPG. Si ghici ce?
Asa vad nef-ul cu toate programele inclusiv cu explore direct :lol:

Cand modific setarea pe RAW+JPG nu mai merge si imi apar 2 jpg-uri la aceeasi poza!
Insa cu nikon transfer 2 nu stiu cum am reusit sa fac un folder in care sa apara si nef si jpg.

Totusi voi trece la windwos 7 in zilele urmatoare :)
eugenTL
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Sep 29, 2012 2:04 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator