Acum este Vin Mar 29, 2024 12:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Problema

Mesajde cezarzanf » Mar Oct 02, 2012 10:50 am

Se iau 3 proiectoare cu aceeasi temperatura. 2 x 1000w si 1x800w.
In spate un perete alb. Pe un scaun un subiect. Inainte de a poza se face wb pe foaie de hartie cu luminile aprinse. Apoi se face poza. Am masurat cu exponometrul langa fata subiectului pentru timp si diafragma. Aparatul e dat pe portrait la culoare. Pe M (normal) la lucru. Poza totusi iese asa:

Imagine

Aparat D90, 18-105 vr fara filtru.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Problema

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 02, 2012 4:39 pm

cezarzanf scrie:Se iau 3 proiectoare cu aceeasi temperatura. 2 x 1000w si 1x800w.


Temperatura culorii se masoara in grade Kelvin (sau doar Kelvin); puterea proiectoarelor este cu totul altceva.

Mai mult ca sigur ca exista o diferenta de temperaturi de culoare intre proiectoarele de 1000 si cel de 800, dar se poate ca si WB sa nu fi fost facut corect. Pe WB auto cum se prezinta imaginea?
In general, proiectoarele si becurile au specificate temperatura de culoare: se pot incerca setari cu fiecare din cele 2 tipuri de proiectoare, iar WB sa fie setat conform specificatiilor acestora; probabil ca rezultatul va fi mai bun, chiar daca nu cu precizie la zecimala.

Albul peretelui e destul de reusit.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema

Mesajde cezarzanf » Mar Oct 02, 2012 5:52 pm

Scuze. Gandeam ceva si am scris altceva referitor la putere. Pe auto nu am incercat. Am incadrat toata foaia de hartie, aparatul dat pe P si focusul pe manual si am fotografiat. Asa am facut albul.
Am sa incerc si faza cu temepratura de culoare. Am sa fac cu cele 2 proiectoare de 1000w fara cel mic.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Problema

Mesajde cezarzanf » Mar Oct 02, 2012 8:57 pm

Mda..greseala de utilizator. :))) Acum este totul ok. WB facut gresit. :(
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Problema

Mesajde Cornelius » Mar Oct 02, 2012 9:06 pm

Pacat ca ai o groaza de filtre, dar nu si un expodisc sau mai ieftinul, dar folositorul, Kaiser 6609... Te ajuta sa nu mai gresesti WB.
Cornelius
 
Mesaje: 165
Membru din: Mar Aug 16, 2011 9:44 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Oct 03, 2012 7:38 am

Totusi nu ne-ai spus ce temperatura de culoare au proiectoarele (cel de 1000 si cel de 800) si daca sunt diferente vizibile intre ele.

Desi odata facut albul si te poti folosi foarte usor de el in aceleasi conditii de iluminare, este util un expodisc (originalul sau acel Kaiser) pe viitor pentru ca s-ar putea ca in setup sa mai introduci blende, fundaluri colorate etc. si vei fi nevoit sa faci albul de fiecare data; cu un Kaiser va fi mult mai comod.
In plus, la puterea luminilor folosite, s-ar putea ca nici foaia de hirtie sa nu mai fie chiar alba in timp; dar pe moment e solutia cea mai ieftina.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema

Mesajde cezarzanf » Mie Oct 03, 2012 10:41 am

Am sa cumpar pana la urma un expodisc in timp.

Temperatura proiectoarelor: 3200k.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori