Acum este Joi Mar 28, 2024 5:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Postprocessing guidelines

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Postprocessing guidelines

Mesajde rayn3 » Dum Oct 07, 2012 12:37 pm

Salutare! Legat de postprocesare, cam ce ar trebui ajustat la diferite categorii de fotografii? Mai exact, la un portret in general dupa ce ar trebui sa fiu atent si sa ajustez? Dar la un peisaj? etc M-ar interesa in mare anumite aspecte pe care trebuie sa le iau in calcul atunci cand vreau sa ajustez. Mentionez ca pana acum n-am facut nici un fel de ajustare(postprocesare) la nici un cadru pe care l-am tras cu al meu D90, iar asta din considerente de lipsa de timp in principal. Am pus mai mult accent pe partea de fotografiere decat cea de postprocesare, avand in vedere ca sunt la inceput de drum si vreau sa invat sa stapanesc cat mai bine tehnica fotografierii!

Cu exceptia utilizarii Photomatix-ului la ceva fotografii HDR, nu am utilizat alt soft pentru corectii! Din cate am observat, in linii mari se corecteaza White Balance-ul, expunerea, sharp-ul(??)...Alte chestii? Se urmareste in mare parte corectari generale(WB) sau si lucruri mai individuale in functie de tipul/contextul fotografiei? Ca si soft pentru aceste lucruri care-ar fi cel mai intuitiv? Multumesc!
rayn3
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 03, 2012 11:02 pm

Re: Postprocessing guidelines

Mesajde d4m4g3 » Dum Oct 07, 2012 1:20 pm

Le faci dupa propriile preferinte, gusturi, nevoi. Exersezi si vezi ce iese.
Tragi RAW daca vrei sa faci modificari la WB/expunere/etc.
Exposure, white balance, contrast, sharpness, saturatie, vibrance, clarity,black and white, etc. Sunt printre cele mai folosite de majoritatea si pot schimba total imaginea. Asta cam la orice imagine.

Apoi in functie de tipul ei poti face pielea mai curata in cazul portretelor cu spot healing brush tool sau ceva semanator, o poti matui un pic, blura, tonurile ei le poti face mai inchise sau mai deschise, sharpness si culoare pe ochi, etc DAR pastrand pe cat posibil tonuri caldute si culoarea naturala a pielii (fara sa fie albastra, verde, etc).
La peisaje poti folosi filtre graduale care sa faca cerul mai intunecat sau mai stiu eu ce, aici te poti juca mai mult cu culorile decat in cazul portretelor.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Postprocessing guidelines

Mesajde rayn3 » Dum Oct 07, 2012 1:47 pm

Multumesc pentru hinturi d4m4g3 10x
rayn3
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 03, 2012 11:02 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron