Acum este Joi Mar 28, 2024 6:49 pm

Articole Nikonisti.ro

De unde si cum?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

De unde si cum?

Mesajde cezarzanf » Joi Noi 01, 2012 10:14 pm

Ma uite la aceste poze si ma gandesc cum au fost procesate in PS pentru a iesi asa culorile. Chiar daca dau pe VIVID nu cred ca ies la fel si nici daca umblu la hue saturation.

Imagine

Imagine

Am incercat sa fac si eu niste poze in bar dar iesc normale. Adica nimic colorat ca de bar. CHiar daca le dau culoare mai multa degeaba. Sau de exemplu si fata se coloreaza atunci.
In acelasi bar eu am facut cateva poze, de exemplu aceasta a fost focalizata direct pe un singur punct de focalizare si blitz pe M cu 1/8 si iso 250. SI nu mi se par foarte sharp cu toate ca celelalte sunt facute cu 18-55.

Sau asa:

Imagine

http://imageshack.us/a/img22/3995/elements1204101.jpg


Ma intereseaza macar niste turoriale pentru acest gen de poze daca se poate. Multumesc frumos.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: De unde si cum?

Mesajde dani » Vin Noi 02, 2012 12:27 pm

Probabil s-a aplicat un filtru in software-ul de postprocesare, ori un "plug in" in Photoshop. Joca-te mai mult cu pozele, pana la urma o sa iasa cum iti doresti. Totusi, ce are fata din a doua poza sub brat? :shock:
dani
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Apr 22, 2011 9:34 pm

Re: De unde si cum?

Mesajde pma » Vin Noi 02, 2012 12:45 pm

La tine WB e "rece". Cadrul are tenta albastruie, cele de mai sus sunt mai calde, cu tenta galbuie. Daca ai Lightroom este extrem de simplu sa modifici WB
pma
 
Mesaje: 269
Membru din: Mar Sep 25, 2012 10:47 am

Re: De unde si cum?

Mesajde cezarzanf » Vin Noi 02, 2012 12:51 pm

Nici cea de jos nu e facuta de mine. Adica Niciuna din cele 4 nu e facuta demine.

Facuta de mine e asa:
Imagine

Adica ALTCEVA...fara nicio viata il ea.

Plus ca umbland la temperatura se modifica si culoare fetei ceea ce nu e ok. In pozele de mai sus fata e cat de cat ok la culoare.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: De unde si cum?

Mesajde tr3ispe » Vin Noi 02, 2012 1:22 pm

e din cauza felului in care ai folosit blitzul.
tr3ispe
 
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:24 pm

Re: De unde si cum?

Mesajde cezarzanf » Vin Noi 02, 2012 1:30 pm

Multumesc frumos. Greseala a fost unde? Eu am lucrat pe M cu el si cu aparatul. Am vazut ca cel care face poze la bar (eu doar de placere am facut) lucra cu el pe TTL si aparatul pe P. Adica fara nicio bataie de cap. Dar culorile? Si cu blitz-ul unde am gresit?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: De unde si cum?

Mesajde bob » Sâm Noi 03, 2012 12:36 am

In primele poze blitzul este folosit indreptat spre tavan si reflexia ilumineaza intreaga incapere.
Incearca asa si ai sa vezi ca diferenta e enroma. (desigur, trebuie sa te ajute si situatia)
bob
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 9:01 pm
Localitate: bucuresti

Re: De unde si cum?

Mesajde corneliu.s » Sâm Noi 03, 2012 8:45 am

Plus
1. nu le subexpune(cea facuta de tine este foarte subexpusa)
2. foloseste un iso mai mare pentru a capta luminile barului
3. white balance mai cald (a treia fotografie, cea cu cele doua fete, este mult prea albastra). Culorile fetzei se modifica dar nu in mai rau, asa cum crezi tu.
4. foloseste cea mai deschisa diafragma(dar tine cont de campul de profunzime), cel mai mare timp de expunere(tine cont de cat de repede se misca subiectul), cel mai mare iso (la care sa ai zgomot acceptabil) si flashul in TTL spre tavan.
5. trage raw pentru ca ulterior sa poti modifica si expunerea si balansul de alb si eventual sa mai dai si putin sharpness. Fotografia facuta de tine este direct din camera. Incearca sa le treci prin View Nx (mai ales daca sunt raw)
6. in cea de-a doua fotografie...la subratul domnisoarei pare ca este chiar...sange ...

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: De unde si cum?

Mesajde cezarzanf » Sâm Noi 03, 2012 11:55 am

Multumesc dar acelea nu sunt pozele facute de mine. Ultima poza este facuta de mine.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori