Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitor

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Calibrare monitor

Mesajde tora » Joi Mar 05, 2009 1:21 pm

Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru rezolvarea problemei mele. Ce metode (software sau hardware) exista pentru a calibra un monitor.
Ultima oară modificat de tora pe Vin Mar 06, 2009 10:41 am, modificat 1 dată în total.
O zi buna,

Florian
Avatar utilizator
tora
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 03, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde sorinls » Joi Mar 05, 2009 1:32 pm

pt luminozitate/contrast/gamma sunt diverse teste online. poti sa il calibrezi destul de bine ochiometric.
la culori e imposibil fara colorimetru, spre ex. Spyder se gaseste la noi in diverse magazine.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde tora » Joi Mar 05, 2009 2:14 pm

Multumesc pentru sfaturi. Ma gandeam ca poate se gasesc si solutii mai ieftine.
Ultima oară modificat de tora pe Vin Mar 06, 2009 10:41 am, modificat 1 dată în total.
O zi buna,

Florian
Avatar utilizator
tora
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 03, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde sorinls » Joi Mar 05, 2009 2:18 pm

spyder express e in jur de 300ron, nu cred sa existe ceva mai ieftin.
intre versiunile de Spyder express, pro etc difera doar softul, nu si aparatul.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde nikonians_ro » Joi Mar 05, 2009 4:49 pm

tora scrie:Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru rezolvarea problemei mele. Ce metode (software sau hardware) exista pentru a calibra un monitor.

O zi buna,

Florian


Incearca sa mai gasesti 2-3 persoane care au nevoie de colorimetru si puneti bani fiecare. Nu prea se merita sa dai minim 300 lei pe ceva ce folosesti o data in viata ( in viata monitorului tau ) . Odata facute ajustarile respective, poti salva profilul si il incarci de cate ori vrei ulterior. Ti-l salvezi pe ceva si ai terminat treaba cu el. Dealtfel, eu chiar asta fac acum. Am vorbit cu cativa prieteni si vrem sa punem mana de la mana si sa luam un spyder. Daca as fi avut mai multe calculatoare m-as mai fi gandit sa-l cumpar de unul singur.
Intre timp ajusteaza-ti contrastul, luminozitatea si gamma monitorului tau astfel incat sa vezi 20 de nuante de gri in imaginea de mai jos:
20 DE TONURI DIFERITE DE GRI.gif
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde sorinls » Joi Mar 05, 2009 5:33 pm

1x pe luna e suficient. in uz profesional pe monitoare cu cel putin 8 biti se face saptaminal.
daca ai colorimetru cu senzor de lumina atunci functioneaza non-stop.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde tora » Vin Mar 06, 2009 9:30 am

Intre timp ajusteaza-ti contrastul, luminozitatea si gamma monitorului tau astfel incat sa vezi 20 de nuante de gri in imaginea de mai jos:


20 de nuante de gri sau de 20 de nuante de la alb la negru?

Este destul de complicat sa gasesti pe cineva cu care sa imparti aparatul. Inca nu fac parte dintr-un grup de persoane pasionate de foto.
Ultima oară modificat de tora pe Vin Mar 06, 2009 10:41 am, modificat 1 dată în total.
O zi buna,

Florian
Avatar utilizator
tora
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 03, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde nikonians_ro » Vin Mar 06, 2009 9:38 am

tora scrie:
Intre timp ajusteaza-ti contrastul, luminozitatea si gamma monitorului tau astfel incat sa vezi 20 de nuante de gri in imaginea de mai jos:


20 de nuante de gri sau de 20 de nuante de la alb la negru?

Este destul de complicat sa gasesti pe cineva cu care sa imparti aparatul. Inca nu fac parte dintr-un grup de persoane pasionate de foto.

O zi buna,

Florian


20 de nuante de gri.Cel putin asa se numea fisierul pe care l-am luat dupa net.
Nu mi-am batut capul cu dezlegarea literara a misterului pentru ca pe mine m-a intereseat doar ajustarea monitorului.
Ai reusit sa il reglezi ? Important este sa vezi primele 3 tonuri albe si ultimele 3 tonuri negre. Daca le vezi pe astea, cu restul nu ai probleme.
Si inca ceva. Cand faci reglajele ai grija la lumina ambientala . Sa nu se reflecte lumina dupa fereastra in monitor sau lumina de la lustra sau alte surse de lumina din camera. E bine sa faci reglajul asta seara pe intuneric pentru a nu avea probleme cu lumina ambientala.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde tora » Vin Mar 06, 2009 10:44 am

nikonians_ro scrie:Ai reusit sa il reglezi ? Important este sa vezi primele 3 tonuri albe si ultimele 3 tonuri negre. Daca le vezi pe astea, cu restul nu ai probleme.
Si inca ceva. Cand faci reglajele ai grija la lumina ambientala . Sa nu se reflecte lumina dupa fereastra in monitor sau lumina de la lustra sau alte surse de lumina din camera. E bine sa faci reglajul asta seara pe intuneric pentru a nu avea probleme cu lumina ambientala.


OK, acum sunt @wrk asa ca o sa purced sa fac verificarile acasa. Intotdeauna am grija la pozitioarea monitoarelor cu lumina in spate sau cel mult din stanga.
O zi buna,

Florian
Avatar utilizator
tora
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 03, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mar 13, 2009 12:46 pm

nikonians_ro scrie:...... sa dai minim 300 lei pe ceva ce folosesti o data in viata ( in viata monitorului tau ) . Odata facute ajustarile respective, poti salva profilul si il incarci de cate ori vrei ulterior. Ti-l salvezi pe ceva si ai terminat treaba cu el.


Păi nu se face doar o dată în viaţă calibrarea. În timp, performanţele monitorului se modifică şi trebuie recalibrat chiar daca ai un profil cu nişte setări salvate.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori