Acum este Vin Mar 29, 2024 5:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitor

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Calibrare monitor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 10, 2012 5:59 pm

Bogdan, ce rost are sa iei un profil de culoare de pe alt calculator sa il instalezi la tine? Daca eu imi calibrez monitorul meu si ma duc cu profilul meu de culoare pe alt calculator, monitorul ala o sa mearga cu profilul MEU de culoare. Intelegi ce zic?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Vin Feb 10, 2012 6:07 pm

Bogdan ... nu am zis ca nu se poate .. doar ca nu merge, adica este egal cu zero, pentru ca, dupa cum bine am explicat, fiecare profil se face in functie de combinatia placa video+monitor. Profilul nou creat, il redenumesti inainte de a-l salva si, daca Spyderul nu este al tau si ai un LCD, este bine sa-l salvezi din: Windows, System 32, Spool, drivers, Colors .. intr-un fisier pe alt disc si vei fi acoperin in cazul in care trebuie sa reinstalezi windows-ul.
Soft-ul de pe Cd il poti instala linistit pe cate compuri vrei ... eu am calibrat pana acum vreo 10 monitoare diferite .. daca ai legatura la internet se cupleaza singur si isi citeste codul cu care l-ai activat prima data ;) . Daca vei schimba placa video sau monitorul va trebui sa faci o alta calibrare. Spor!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 6:12 pm

goangaus scrie:Nu am incercat pana acum sa-l instalez pe mai multe calculatoare, o sa incerc cu prima ocazie.


Chiar astept cu interes rezultatul experientei tale (cu activarea). Nu vreau sa dau o caruta de bani, doar ca sa-mi calibrez niste panarame de monitoare, cind le pot calibra "ochiometric" si mai ales free.
Daca merge doar pe varianta PRO, atunci mai avem un exemplu de teapa software!!! (si inclin sa cred ca doar varianta PRO se poate folosi pe mai multe aparate de calibrat, cel ce difera constructiv fiind chiar aparatul de calibrare care contine si o cheie hard)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 8:47 pm

Tudor_dx scrie:Bogdan, ce rost are sa iei un profil de culoare de pe alt calculator sa il instalezi la tine? Daca eu imi calibrez monitorul meu si ma duc cu profilul meu de culoare pe alt calculator, monitorul ala o sa mearga cu profilul MEU de culoare. Intelegi ce zic?

Am inteles perfect; nu am zis niciodata ca va "merge"/functiona la fel (cu aceleasi culori si deviatii de la cele standard), dar va functiona daca este ICC. Dovada ca e asa cum zic eu e ca poti folosi orice profil de culoare de tip .ICC, pe orice monitor; ca rezultatele sunt "departe de adevar" a cu totul altceva si e normal sa fie asa pentru ca fiecare are o "smecherie" a lui ca sa ne ia ochii noua; oricum toti incearca sa se apropie de RGB(sRBG). Nikon si-au facut si ei profile de culoare, bazate pe informatiile in-house legate de devierile de la standard; Canon are si el profile separate, care par "spalacite" pentru nikonisti, dar mai aprope de realitate (asta e parerea mea personala!)

Mie personal mi se pare o nebunie intreaga sa ne "incordam" atita cu calibrarea cind detinem niste amarite de monitoare care nici macar sRGB (100%) nu pot duce; toti folosim profilul de culoare Adobe RGB pe aparate - ca e "peste sRBG" ;) - si vrem sa vedem diferente fata de RGB sau sRGB (ba unii chiar salveaza, dupa ce fac modificarile pe care le cred de cuvinta la poza lor, si profilul PRO-PHOTO !!! si se mira de culorile sterse si defazate cind le arata prietenilor :lol: ), iar cind tiparim la cite un laborator foto (sau tiparim in-house) cite o 1-2 fotografii ne miram ca rezultatele sunt atit de diferite.
Eu sunt de parere ca softul de calibrare inclus in Windows este mai mult decit acoperitor/suficient pentru majoritatea dintre noi, daca esti atent si analizezi un pic mirele de test si nu dai "next/next/next ... pina zice "done"; sunt de acord si ca Spyder-ul (3 si mai nou 4) aproximeaza mai bine culorile, dar nu asa de hotaritor incat sa nu poti trai fara el; pina le-au adus in Romania ne faceam treaba la fel de bine (poate chiar mai bine ;) ); acum nu mai putem sa facem poze in parc la rate daca n-avem monitorul calibrat :!:
[La fel si cu aparatele: toti posesorii de D3000-D90+D7000 isi dau cu parearea despre D4 si D800, cind ei si-au luat ori SH ori se chinuie sa-si faca de luni de zile un upgrade la macar D90]
Alb 100% si negru 100% nu exista in natura! (poate din cauza asta sunt si excluse din gama culorilor ;) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 9:15 pm

Merlin scrie:Bogdan ... nu am zis ca nu se poate .. doar ca nu merge, adica este egal cu zero, pentru ca, dupa cum bine am explicat, fiecare profil se face in functie de combinatia placa video+monitor.


Sunt de acord ca un profil de culoare diferit va functiona/merge altfel decit pe monitorul pe care a fost facuta calibrarea, dar asta nu inseamna ZERO (zero dupa mine inseamna fie ca nu are nicio influenta asupra culorilor - nu e cazul aici - fie nu functioneaza si da eroare la incarcarea profilului - nici aici nu e cazul. Nu vei vedea rosu in loc de galben, ci un altfel de galben.

Placa video nu are importanta: ea genereaza informatie digitala conform standardelor; albul este (0,0,0) iar negrul (255,255,255); faptul ca valoarea (0,0,0) apare ca un "galbui-alb/alb-galbui" nu e vina placii video (sau ca negrul este de fapt "gri-inchis") ci a monitorului; din cauza asta au si aparut aparate de calibrat monitoare si nu placi video(eu nu stiu sa calibreze cineva placi video).

Merlin scrie:Soft-ul de pe Cd il poti instala linistit pe cate compuri vrei ... eu am calibrat pana acum vreo 10 monitoare diferite .. daca ai legatura la internet se cupleaza singur si isi citeste codul cu care l-ai activat prima data ;)

Asta e un lucru pozitiv la Spyder; (sper ca te referi la versiunea "lite", ca de cea PRO am aflat cum merge din alt raspuns bine-venit pe subiectul asta)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 10, 2012 9:22 pm

Bogdan Dulgheru scrie: din cauza asta au si aparut aparate de calibrat monitoare si nu placi video(eu nu stiu sa calibreze cineva placi video).


De fapt, profilul creat in urma calibrarii intervine asupra a ce iese din placa video, nu asupra monitorului.

E adevarat, in functie de cum merge monitorul, dar profilul nu are cum sa intervina direct asupra monitorului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde iooo » Vin Feb 10, 2012 9:55 pm

spyder-ul meu (versiunea pro) mai calibreaza si in functie de lumina ambientala. plus ca sta mereu conectat la calculator si verifica intensitatea luminii si temperatura de culoare. ziua imi face profilul de culoare la white point de 6500k iar la lumina becurilor imi face profilul la white point de 5800 k.
de altfel va invit sa prelucrati (fara a umbla la setarile monitorului) o fotografie low-key la lumina zilei si apoi la lumina becului (ecologic sau de care doriti) apoi sa o imprimati .
apoi softul de la spyder nu mi-a acceptat niciodata vechiul profil in momentul in care am instalat un nou windows .
cu alte cuvinte: poti calibra cate calculatoare vrei (eu am instalat softul de la spyder pe diverse calculatoare fara probleme) dar profilul respectiv va fi bun numai in lumina in care s-a facut calibrarea. daca se lucreaza intr-un mediu cu lumina controlata este ok si preferabil este sa se refaca profilul de culoare imediat ce se schimba intensitatea de lumina ambientala si temperatura ei de culoare.
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Vin Feb 10, 2012 10:23 pm

Nu Bogdan, este asa cum spune dl. Grozescu in privinta placii video si cum am si spus de altfel. Si nu, m-am referit la Spyder Pro. Pe asta il am .. decat sa iau Elite mai bine strang si iau unul pentru calibrat imprimanta. Mi-ar fi mai de folos ..

Pt IOO ..ce faci actunci cand calibrezi un laptop .. stai cu spyderul dupa tine in geanta??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 10:34 pm

OK. Renunt eu, ca am consumat prea multa energie :D Toata lumea are dreptate :!:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde iooo » Sâm Feb 11, 2012 10:07 am

Merlin scrie:Pt IOO ..ce faci actunci cand calibrezi un laptop .. stai cu spyderul dupa tine in geanta??

eu am atras atentia asupra unui aspect.
despre ergonomie, comoditate si tehnica it nu vreau sa ma pronunt. fiecare isi alege formula dorita. personal, nu folosesc laptopul pentru editare foto ci doar pentru internet sau la serviciu
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron