Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitor

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Calibrare monitor

Mesajde zvonacfirst » Dum Sep 02, 2012 6:50 pm

cred ca am sa returnez acest laptop si iau altul, alta marca. monitorul acestui laptop nu are stralucire, culorile sunt plate, probabil ca nici calibrarea nu poate rezolva mare lucru.
am vazut astazi aceleasi poze pe laptopul unui prieten, alt brand, si am facut diferenta. nu cred ca este o problema daca zic brandul, doar nu este produs foto concurent, al meu este Dell iar al prietenului Acer. pe laptopul prietenului meu pozele au alt aspect, a treia chiar putin supraexpusa arata foarte bine desi ca si WB a doua este aproape perfecta.
la Dellul meu si culorile se vad nashpa in afara de lipsa de stralucire.
dupa ce am scris primul post am facut custom WB cu expodiscul dar nu am mai urcat pozele pe forum, diferentele sunt aproape insesizabile.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde joitalucian » Sâm Noi 17, 2012 10:07 am

Cosmin Gheorghita scrie:
nikonians_ro scrie:...... sa dai minim 300 lei pe ceva ce folosesti o data in viata ( in viata monitorului tau ) . Odata facute ajustarile respective, poti salva profilul si il incarci de cate ori vrei ulterior. Ti-l salvezi pe ceva si ai terminat treaba cu el.


Păi nu se face doar o dată în viaţă calibrarea. În timp, performanţele monitorului se modifică şi trebuie recalibrat chiar daca ai un profil cu nişte setări salvate.

Eu am un calibrator luat de la cineva...dar mie sincer nu mi se pare ..ca merita sau ma rog poate nu ma pricep eu prea bine dar nu e mare diferenta intre cu el si fara el!
joitalucian
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 01, 2012 1:59 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde claudiupojar » Joi Sep 05, 2013 7:32 pm

Stiu pe cineva care calibreaza monitoare cu EFI es 1000. Diferenta este fenomenala. M-a costat 100 lei.
Daca mai doreste cineva, ma poate contacta si ii fac legatura cu persoana respectiva.
Lasati un mail: claudiupojar@yahoo.com
Salut!
claudiupojar
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 09, 2013 5:57 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde ashtefan » Sâm Sep 07, 2013 10:55 am

Este cineva din Iasi dispus sa imi calibreze un monitor? Am facut un upgrade la PC si se impune o calibrare.
Multumesc.
Nikon D5100|Nikon AF-S 18-55mm f/3,5-5,6 G II DX VR| Nikon AF-S 55-200mm f/4-5,6 G ED DX VR| Nikon BR-2A|Nikon ML-L3|Praktica Circular Pol - 52 mm|Nikon AF-S 35 mm f/1,8 DX|Hama Traveller Compact Pro|Nikon SB 700|Nikon 50mm f/1.8 AF-S
ashtefan
 
Mesaje: 119
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 8:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Calibrare monitor

Mesajde Cata.Mihai » Lun Sep 09, 2013 2:14 pm

Salut,

Sunt din Ploiesti, are cineva un dispozitiv de calibare a monitoarelor? Ca vreau sa imi calibrez 2 monitoare (laptop + monitor pc).

Multumesc.
Nikon D7100 + 17-55mm + diverse
Avatar utilizator
Cata.Mihai
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Aug 12, 2013 6:26 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Calibrare monitor

Mesajde dxdx349 » Joi Dec 05, 2013 11:28 am

Salut.
Sunt din Pitesti. Ma poate ajuta si pe cineva sa calibrez 2 monitoare?
dxdx349
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 05, 2013 12:20 am
Localitate: Pitesti

Re: Calibrare monitor

Mesajde bogdan.citescu » Lun Noi 23, 2015 6:01 pm

Am si eu o mica problema. Am avut monitorul calibrat cu Spyder. Acum am fost nevoit sa reinstalez sistemul de operare si nu stiu unde ar trebui sa incarc fisierul cu calibrarea creat de Spyder. Mentionez ca am win 7
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Noi 23, 2015 9:23 pm

bogdan.citescu scrie:Am si eu o mica problema. Am avut monitorul calibrat cu Spyder. Acum am fost nevoit sa reinstalez sistemul de operare si nu stiu unde ar trebui sa incarc fisierul cu calibrarea creat de Spyder. Mentionez ca am win 7


Ca in poza atasata ... daca profilul e salvat in format ICM/ICC (fisierul cu profilul are extensia " .icm" sau " .icc").

E de incercat cu optinea "install" care apare la click-dreapta pe fisierul rezultat din calibrare ... daca nu-l copiaza/instaleaza in folderul implicit se poate folosi optiunea copy-paste.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde bogdan.citescu » Mar Noi 24, 2015 10:39 am

Multumesc mult.

Profilul apare in acel folder, I-am dat si instal.
L-am incarcat si la color management pentru monitorul utilizat si I-am dat ca si default.
Dar nu imi dau seama daca s-a intalat sau functioneaza pe setarile default. Modificarile calibrarii fata de default nu sunt foarte mari, doar pe la tentele de culoare si putina luminozitate in minus.

P.S. Intre timp am reusit, in lista de monitoare imi aparea de 2 ori monitorul, I-am aplicat profilul care il vroiam si s-a modificat instant.
Fişiere ataşate
 Untitled (Medium).jpg
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori