Acum este Joi Mar 28, 2024 3:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitor

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Calibrare monitor

Mesajde Fechete Ionut » Vin Feb 10, 2012 9:18 am

Merlin scrie:"asta" fiind ce anume? .. nu ai pus niciun link!

Merlin, ma refeream la Spyder.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Vin Feb 10, 2012 9:53 am

Cauta sa gasesti pe cineva care are un asemenea instrument si calibreaza monitorul, indiferent cat de slab ori de performant este. Diferentele sunt vizibile cu cohiul liber. Dispozitivul actioneaza si creeaza un profil pe care placa video il incarca si il ruleaza ori de cate ori deschizi compul. Acest profil este creat prin citirea semnalelor trimise de catre placa video si modul cum sunt reproduse de catre monitor acestea. Astfel se realizeaza acest profil care nu poate fi utilizat decat pentru combinatia respectiva de placa video + monitor. Daca il incarci pe alta combinatie nu va merge! Cand calibrezi monitorul poti merge pe varianta simpla (auto) care este satisfacatoare si iti regleaza in primul rand contrastul sau sa bifezi din setari sa iti arate sliderege RGB si apoi, in timpul calibrarii sa poti actiona asupra acestora .. alta viata cand ai terminat de calibrat!! Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 11:08 am

Merlin scrie:.... Daca il incarci pe alta combinatie nu va merge! ...


Daca profilul creat de Spyder este de tip ICC, va "merge"/functiona pe orice alta combinatie, dar nu va fi o calibrare corecta pentru noul monitor. In general monitoarele se vand cu un CD atasat (sau in caz ca acesta lipseste, se poate gasi pe site-ul producatorului) pe care este prezent si profilul de culoare ICC specific acelui model de monitor. Folosirea acelui profil este mai mult decit suficienta pentru o utilizare normala, de amator, pe un monitor de amator. In plus se pot folosi cu succes si profilurile furnizate de Nikon in CNX si ViewNX.

O nota pentru placile video INTEL: la iesirea din stand-by sau hibernate, placile video INTEL reseteaza profilul de culoare la cel implicit "default"; deci profilul calibrat trebuie aplicat din nou, manual.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde goangaus » Vin Feb 10, 2012 1:18 pm

Am si eu un Spyder3 Express si as vrea sa calibrez monitorul unui prieten, deci alt computer decat cel pe care este instalat softul de calibrare.
Cum pot face calibrarea, fara sa instalez softul pe noul computer, pentru ca prin licenta se poate instala doar pe un computer? Am vazut ca la mine dupa calibrare imi genereaza automat un profil de culoare si-l instaleaza pe computerul meu, nu am gasit un mod prin care sa export acel profil sau ceva de genul asta.
Ceva idei?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 10, 2012 1:25 pm

Profilul ala este doar pentru monitorul tau. Ce obtii daca il exporti si il pui pe alt calculator? Fara software-ul instalat pe calculator nu poti calibra.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Calibrare monitor

Mesajde goangaus » Vin Feb 10, 2012 1:45 pm

Ma gandeam ca pun senzorul pe monitorul lui si e ok dar acum realizez ca programul va rula pe calculatorul meu :D
Ok, asta inseamna ca-mi trebuie licenta pentru toate calculatoarele pe care vreau sa le calibrez?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 10, 2012 1:55 pm

Este o intrebare buna. Nu imi este clar care este politica DataColor. Daca esti nesigur, da-le un mail, dar vezi totusi sa nu te complici prea tare... :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Calibrare monitor

Mesajde Romeo » Vin Feb 10, 2012 2:05 pm

In cazul Spyder 3 Pro programul se poate instala pe oricate calculatoare, activarea facandu-se prin conectarea senzorului la calculator si introducerea codului primit pe e-mail. Nu este la fel si pentru Express ?
Avatar utilizator
Romeo
 
Mesaje: 273
Membru din: Mie Apr 06, 2011 10:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde goangaus » Vin Feb 10, 2012 2:56 pm

Nu am incercat pana acum sa-l instalez pe mai multe calculatoare, o sa incerc cu prima ocazie.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 10, 2012 5:49 pm

goangaus scrie:Am si eu un Spyder3 Express si as vrea sa calibrez monitorul unui prieten, deci alt computer decat cel pe care este instalat softul de calibrare.
Cum pot face calibrarea, fara sa instalez softul pe noul computer, pentru ca prin licenta se poate instala doar pe un computer? Am vazut ca la mine dupa calibrare imi genereaza automat un profil de culoare si-l instaleaza pe computerul meu, nu am gasit un mod prin care sa export acel profil sau ceva de genul asta.
Ceva idei?


Ce fel/tip de profil creaza? Daca este ICC atunci ar trebui sa mearga prin simpla copiere de pe un calculator pe altul (daca are alta extensie, incercati sa le faceti/redenumiti .ICC si poate il pacaliti).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron