Acum este Vin Apr 19, 2024 4:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitor

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Sâm Iun 25, 2011 7:26 pm

Oameni buni!
Ce ati alege intre acesta: link magazin online si acesta: link magazin online ?
Care credeti ca ar fi mai performant, ori mai util? Va multumesc pentru ajutor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde chromatone » Joi Iul 07, 2011 2:33 pm

Buna,
mai bine mai astepti putin pana apar si la noi noile solutii de la x-rite Ș http://www.xrite.com/custom_page.aspx?PageID=260
chromatone
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 06, 2010 4:18 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Lun Iul 11, 2011 8:57 am

Eh .. am luat spyder-ul. Este perfect! Cine doreste calibrare in Galati, Braila, Tecuci si imprejurimi sa ma sune aci> 0740.030.144
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde grasu » Joi Aug 11, 2011 9:22 pm

Salutare.

Am citit oarecum interesat acest thread, deoarece am făcut DTP la o tipografie m-am lovit de multe ori de problema monitoarelor necalibrate.

De când eram mic şi până acum, se foloseau (şi încă se folosec, la nivel industrial) spectrofotometrele Eye-One de la fostul GretagMacbeth (actualmente X-Rite). Une Eye-one (i1) este scump (cam 2000 RON) şi necesită şi... mentenanţă şi grijă deosebită (plăcuta cu albul de referinţă expiră la fiecare 12 luni şi trebuie luată alta). Dar, este un standard nescris in industria tipografică de aici.

Ca entry-level, X-Rite aveau o soluţie ieftină (detestată de profesionişti, totuşi), ColorMunki. Acesta e un Colorimetru (nu Spectrorotometru), are o precizie mai mică şi este muuuuuuult mai ieftin (sub 500 RON la F64). Mai este pe piaţă şi un concurent de la DataColor (Spyder-ul) despre care nu ştiu prea multe, e nou venit şi nu m-am jucat decât cu Eye-One. Ceva-mi spune că şi Spyeder-ul şi Colormunki sunt cam aceeaşi chestie.

De firma DataColor am auzit de-abia recent, culmea, chiar de aici de pe forum. Dacă fac chestii fine, ne poate pune în temă cineva care are ceva de la ei. Pentru cei care vor doar sa aibă monitoarele puse la punct (fără pretenţii tipografice de reproducere de culori Pantone, etc.) recomand investiţia minimă - un colorimetru ieftin sau un monitor cu colorimetru propriu (da, există aşa ceva). Monitoarele calibrate pentru fotografi nu au nevoie de precizia necesară unei tipografii (care, adesea, nu e nici aia ceea ce pare :p), iar ca o poză să iasă la fel şi pe hârtie şi pe ecranul aparatului şi pe display e nevoie de multă cunoaştere tehnică şi experienţă (e un lanţ complex).

Succes !
Hoping for the best but expecting the worst.
Avatar utilizator
grasu
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 02, 2011 7:27 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Calibrare monitor

Mesajde cristiangabi » Joi Ian 26, 2012 4:35 pm

Daca doriti un monitor bun pentru editare foto, analizati acest tabel:
http://cristiangabi.art-concept.ro/inde ... final.html
Am lucrat ceva timp la el, si scrie acolo de ce sunt trecute numai monitoare care utilizeaza tehnologia IPS, VA.

De asemenea aveti si alte informatii despre color management. Daca aveti nevoie de alte informatii puteti sa intrebati. (Sa nu ma intrebati despre fotografiere pentru ca nu detin un aparat foto si nu am experienta. Am experienta in domeniu productie publicitara, imprimari de mari dimensiuni)

Daca doreste cineva calibrarea culorilor in Constanta, puteti sa ma contactati intr-un fel sau altul (utilizez un X-rite I1Pro).
Multumesc
cristiangabi
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 26, 2012 4:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Calibrare monitor

Mesajde Aries » Joi Ian 26, 2012 6:31 pm

Foarte util! Mulțumim pentru efortul depus.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Calibrare monitor

Mesajde Fechete Ionut » Joi Feb 09, 2012 7:26 pm

e ok asta? ati folosit careva ?
Ce vreau sa va intreb...
Cum functioneaza asta... ? e o sonda care citeste culorile monitorului meu ( LG Flatron W2243S - http://www.lg.com/za/it-product/monitor ... 43S-PF.jsp ) si ajusteaza culorile cu ajutorul unui soft ? umbla la setarile placii video sau la setarile monitorului ?
De asemenea, il pot folosi pe mai multe monitoare/placi video.. sau se instaleaza doar pentru un PC... ? ca si licenta Windows sau alte softuri...
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Calibrare monitor

Mesajde Merlin » Joi Feb 09, 2012 9:12 pm

"asta" fiind ce anume? .. nu ai pus niciun link!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Calibrare monitor

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Feb 09, 2012 9:46 pm

Kenwood scrie:e ok asta? ati folosit careva ?
Ce vreau sa va intreb...
Cum functioneaza asta... ? e o sonda care citeste culorile monitorului meu ( LG Flatron W2243S - http://www.lg.com/za/it-product/monitor ... 43S-PF.jsp ) si ajusteaza culorile cu ajutorul unui soft ? umbla la setarile placii video sau la setarile monitorului ?
De asemenea, il pot folosi pe mai multe monitoare/placi video.. sau se instaleaza doar pentru un PC... ? ca si licenta Windows sau alte softuri...

Daca te orientezi catre un Spyder, pe site-ul lor gasesti tutoriale video cu instalare si calibrarea unui monitor.
Din cite stiu eu, Spyder-ul se poate folosi inclusiv la calibrarea proiectoarelor video, TV (digital), plasma, monitoare. Pentru fiecare iti trebuie calculator cu CD/DVD(pentru monitoare) si DVD-reader extern+telecomanda pentru TV, plasma, proiector pe care sa citesti (de pe CD/DVD) programul de calibrare, precum si portul USB care alimenteaza scanerul.

Pentru monitorul tau insa eu ti-as recomanda sa faci o calibrare cu programe pe care le gasesti pe net; nu merita sa-ti cumperi un Spyder pentru un monitor TN, cu unghiuri destul de mici de vizionare, RGB (0.72). Dar pe banii tai doar tu hotarasti :!:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Calibrare monitor

Mesajde Fechete Ionut » Vin Feb 10, 2012 9:05 am

Monitorul meu LG este cotat ca fiind unul prost calitativ sau nu asa de bun pentru editare fotografii ? sta prost la ceva caracteristici ... ? Multumesc
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron