Acum este Joi Mar 28, 2024 7:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Informatii prelucrare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Informatii prelucrare

Mesajde antidotu79 » Joi Noi 15, 2012 8:28 am

Salut, sper ca am incadrat bine topic-ul in categoria asta.

De ceva vreme ma "arde" o intrebare al carui raspuns nu am reusit sa-l deslusesc foarte bine cautand in stanga si in dreapta, asadar sper sa gasesc mai multa luminare pe aici.

Intrebarea dupa al carui raspuns umblu de cateva zile este: cum se realizeaza astfel de imagini?

Sper sa primesc ceva mai mula informatie decat am primit pana acum, multam fain.
Fişiere ataşate
 32331_494054807292975_47593427_n.jpg
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Informatii prelucrare

Mesajde armageddon » Joi Noi 15, 2012 6:04 pm

Fotografia este realizata prin tehnica "dodge and burn". Un raspuns simplu nu exista, pentru ca nici un software nu face asta automat. In spatele unei asemenea fotografii sunt ore sau chiar zeci de ore de procesare manuala. Sunt destule tutoriale pe internet care iti explica exact ce trebuie sa faci. Nimeni nu cred ca-si va pierde timpul explicand aici ceea ce poti gasi in tutoriale free pe internet.

PS: Pentru realizarea unei fotografii in aceasta tehnica este foarte importanta iluminarea.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii prelucrare

Mesajde antidotu79 » Joi Noi 15, 2012 6:56 pm

Multumesc mult pentru raspuns, mi-ai fost de mare ajutor. Stiam, sau cel putin banuiam ca presupune multa munca, ceea ce ma incanta deoarece rezultatul final uneori il apreiezi mai mult avand in vedere munca din spatele lucrarii. Mai stiu ca ajuta extrem de multa daca ai si o tableta grafica.

Inca odata multumesc si toate cele bune.
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Informatii prelucrare

Mesajde armageddon » Joi Noi 15, 2012 9:20 pm

Cu placere. Nu stiu cat de apreciata (mie personal nu-mi plac fotografiile de genul asta) este sau nu aceasta tehnica dar pot sa-ti spun cu siguranta ca este la moda. Tableta grafica te ajuta oricum la orice fel de procesare, pot spune ca este un "must have" pentru oricine se ocupa de prelucrare digitala.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii prelucrare

Mesajde houlai » Vin Aug 16, 2019 4:31 am

Salut,

Tabletele grafice au devenit un accesoriu obligatoriu pentru a fluidiza lucrul si pentru a avea rezultate mai bune in ceea ce priveste designul grafic, dar si prelucrarea si retusarea foto.

Am un XP-Pen Star G640 tableta OSU , si pot sa spun ca e genial. Nivel presiune 8192 , Zona activa: 6 x 4" .
Avatar utilizator
houlai
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 16, 2019 4:24 am

Re: Informatii prelucrare

Mesajde clambin78 » Sâm Feb 24, 2024 5:05 am

I learnt a lot from your site, and you should learn more about older video games to have more engaging experiences. I look forward to playing with you in the past! run 3
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori