Acum este Vin Mar 29, 2024 3:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Nu pot vedea pozele in Lr 4

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde rmvalceanu » Dum Dec 23, 2012 3:04 pm

Nu stiu ce am facut , ce comanda oi fi dat , dar nu mai pot sa vad pozele in Lightroom . Mi le importa , imi ia toate comenzile , chiar si in develop :o dar nu vad pozele , ci doar o masca maro ca si cum "nu ma lasa" sa vad poza . Am reinstalat programul si-mi face la fel ... Ma poate descurca cineva ? Multumesc !
rmvalceanu
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 09, 2009 2:18 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 23, 2012 6:43 pm

rmvalceanu scrie:Nu stiu ce am facut , ce comanda oi fi dat , dar nu mai pot sa vad pozele in Lightroom . Mi le importa , imi ia toate comenzile , chiar si in develop :o dar nu vad pozele , ci doar o masca maro ca si cum "nu ma lasa" sa vad poza . Am reinstalat programul si-mi face la fel ... Ma poate descurca cineva ? Multumesc !


Dupa dezinstalare, sterge directorul (folderul) aplicatiei din "Program Files", dupa care foloseste un program de curatare a registrilor (CCleaner e free si face treaba buna); dupa ce toate referintele legate de LR au fost eliminate, poti face o noua instalare a LR.
Ultima oară modificat de Bogdan Dulgheru pe Dum Dec 23, 2012 8:15 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde rmvalceanu » Dum Dec 23, 2012 6:52 pm

Va multumesc pentru idee ! Asa e , nu m-am gandit la registrii .
rmvalceanu
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 09, 2009 2:18 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde rmvalceanu » Mar Ian 08, 2013 9:02 pm

Am reusit pina la urma ... Dupa dezinstalare si curatare registrii si reinstalare , nici un efect . Am mai sapat pe net si , in sfirsit ! , am gasit : nu mai aveam setat nici un profil de culoare . Asta era !! :idea:
rmvalceanu
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 09, 2009 2:18 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 08, 2013 10:12 pm

rmvalceanu scrie:... am gasit : nu mai aveam setat nici un profil de culoare . Asta era !! :idea:


Si cum functiona monitorul fara macar clasicul sRGB, prezent pe orice device? Bine macar ca ai rezolvat problema!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde emil » Mie Ian 09, 2013 10:35 am

rmvalceanu scrie:Am reusit pina la urma ... Dupa dezinstalare si curatare registrii si reinstalare , nici un efect . Am mai sapat pe net si , in sfirsit ! , am gasit : nu mai aveam setat nici un profil de culoare . Asta era !! :idea:


Nu ar strica sa ne explici cum ai facut (sau sa ne dai un link catre forumul/tutorialul care l-ai urmat), nu se stie cand cineva se va lovi de aceeasi problema si atunci e mai usor sa rezolve problema daca are descrisi pasii.

Oricum, bine ca ai reusit sa rezolvi problema.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nu pot vedea pozele in Lr 4

Mesajde rmvalceanu » Mie Ian 09, 2013 11:11 am

Sigur ca da ! Link : http://members.lightroomqueen.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1137/188/how-do-i-change-my-monitor-profile-to-check-whether-its-corrupted

Si cum functiona monitorul fara macar clasicul sRGB, prezent pe orice device?

Nu stiu . Probabil Lr-ul trebuie sa "stie" explicit pe ce profil lucreaza .

Toate bune !
rmvalceanu
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 09, 2009 2:18 pm
Localitate: Rm.Valcea


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron