Acum este Vin Apr 19, 2024 12:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Iluminarea corecta a studioului Foto/Retusare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Iluminarea corecta a studioului Foto/Retusare

Mesajde adibalas » Mar Ian 15, 2013 11:17 am

Buna ziua

Presupun ca, problema ridicata de mine conform titlului de mai sus tine de postprocesare si imprimare, si doresc pe aceasta cale sa va solicit parerea si experienta dvs in acest sens.
Datele problemei sunt in felul urmator:
Recent, cu aprox 2 saptamani in urma am renovat studioul foto in care fotografiez si retusez imaginile.
Din nefericire pentru mine am shimbat si neoanele cu care am iluminat incaprea pana la renovare. Nu am dat atentie acestei probleme pana acuma deoarece comfortul data de lumina neoanelor pana sa fie schimbate a fost unul foarte bun si placut.
Vechile neoane au fost aruncate de cei ce au renovat si acuma m-am trezit cu niste caricaturi de neoane care imi dau peste cap toata lumina din punct de vedere a balanasului de alb.
Dupa 3 ore de stat in fata monitorului o iau pe arataura, imi bubuie ochii din cauza temeperaturii de culoare ambientala, colac peste pupaza toate imaginile de pe monitor par a avea balansul de alb virat in albastru.
Pana la schimbarea luminii ambientale totul era perfect, monitorul este in continuare calibrat ca atunci (cu ajutorul unui xrite eye pro display) (monitorul este un eizo de 24), problema este cred de white-point-ul setat la 6500 pe monitor iar temperatura din camera mult mai joasa, probabil pe la 3000 de grade.
Intrebarea mea este urmatoare, imi puteti din experienta recomanda tuburi neon de o temperatura apropiata de 6500 de grade dar sa fie calitativ bune.
Va pun aceasta intrebare pentru a nu ma apuca sa cumpar cate 4 neoane din fiecare marca doar de amorul testelor

Multumesc anticipat
adibalas
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 15, 2012 11:14 am


Re: Iluminarea corecta a studioului Foto/Retusare

Mesajde adibalas » Mar Ian 15, 2013 10:43 pm

adibalas
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 15, 2012 11:14 am

Re: Iluminarea corecta a studioului Foto/Retusare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 15, 2013 11:08 pm

Sper sa nu fie prea scumpe, desi sunt "De Luxe" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminarea corecta a studioului Foto/Retusare

Mesajde Allen » Sâm Ian 26, 2013 1:29 pm

pentru cei care doresc, ceva informatie f f utile:
http://www.informatiiprofesionale.ro/productie/produs/criterii-pentru-alegerea-lampilor-fluorescente

965 este alegerea perfecta. cele mai bune rezultate le-am obtinut, nu cu Philips, ci cu Osram.
Allen
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 3:46 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori