Acum este Joi Mar 28, 2024 8:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi pentru editare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Sfaturi pentru editare

Mesajde sfedu » Mar Feb 19, 2013 9:45 pm

Am facut cateva fotografii unei mirese care se afla afara intr-o zona cu zapada,ajutati-ma va rog cu sfaturi referitoare la editare,deoarece rochia miresei nu se prea distinge de planul inzapezit.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Sfaturi pentru editare

Mesajde Aktaban » Lun Mar 04, 2013 4:53 pm

Din pacate post editare nu va iesi la fel de bine ca o fotografie expusa bine de start. Ca un sfat de viitor foloseste un flash extern pus putin off-camera. Subexpui putin lumina ambientala cu un stop si cresti puterea blitului cu un stop- si vei avea o zapada putin gri si rochia miresei alba.

In cazul in care rochia miresei nu este supraexpusa ai putea totusi sa mai repari.As recomanda sa folosesti photoshopul pentru ca ai ceva mai mult control decat in lightroom( in cazul in care folosesti lightroom).
Dupa ce importi fotografia in ps
1. creezi un duplicate layer la fotografia initiala
2. adaugi la fiecare layer cate un smart filter si le adaugi cate un cliped filter cu curves sau brightness adjustments. Reglezi lumina in asa fel incat sa reproduci pe un layer epunerea fundalului iar pe celalat expunerea miresei.
3. la al doilea layer adaugi un masc cu ajutorul caruia sa faci transparenta folosind un brush negru zona in care este mireasa este expusa corect.

Sau varianta mai simpla : In lightroom cu adjustment brush, pe slide-ul de white dai mai jos cu jumatate de stop mai jos si "pictezi" in jurul miresei astfel incat sa subexpui putin zapada.

:| Nu stiu cat de clar am fost. Poti sa imi trimiti pe the.vagabonding@gmail.com fotografia si voi incerca sa fac un tutorial la pasii astia si iti dau un link catre filmulet.
D300 +tamron 17-50 f.2.8,Samyang ae 8mm 3.5
D610 + nikon: 50 1.4, 85 1.4, 105 2.8, 14-24 2.8 , sigma 24 1.8
Aktaban
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:03 pm

Re: Sfaturi pentru editare

Mesajde clambin78 » Sâm Feb 24, 2024 5:07 am

I believe your brilliant and original idea will be duplicated and used to stimulate the production of many other ideas. five nights at freddy's
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron