Acum este Joi Mar 28, 2024 11:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Imprimantă Epson (P50?) cu cerneală dye + CISS sau variante

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Imprimantă Epson (P50?) cu cerneală dye + CISS sau variante

Mesajde Aries » Vin Feb 22, 2013 11:39 am

Aș vrea să achiziționez o imprimată Epson cu valențe foto dar care să poată fi folosită și pentru (rare) documente color etc.
La prima vedere, P50-urile + CISS sau un L800 (cele cu CISS de la producător) ar fi variantele firești.
Ținând cont că nu aș folosi-o în regim ridicat (câteva poze pe lună + ceva documente); m-am gândit că, din punct de vedere al prețului, ar fi mai convenabil un P50 + CISS.

Are cineva experiență în direcția asta? Mă gândeam la un CISS pt. P50 (cissrevolution) și cerneală Inkmaster dye + hârtie (foto) Epson. N-aș vrea să arunc imprimanta după un an din cauza problemelor cu cerneala.

Mulțumesc.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: Imprimantă Epson (P50?) cu cerneală dye + CISS sau varia

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 22, 2013 12:09 pm

Eu am P50 cu sistem CISS, ce-i drept nu mai stiu firma de unde am luat sistemul CISS. Inca e functional. :) Pe de alta parte, cand am luat eu sistemul, nu era lansat L800.

Pentru motive de siguranta si de acuratete a printului, este mai bine daca mergi pe L800.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Imprimantă Epson (P50?) cu cerneală dye + CISS sau varia

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 22, 2013 1:13 pm

Aries scrie:... N-aș vrea să arunc imprimanta după un an din cauza problemelor cu cerneala.

Mulțumesc.


La aceste imprimante cu sistem piezo, nu cerneala este cea care produce cele mai mari probleme (sigur nu ma refer la cerneala de stilou folosita pe post de cyan ;) ) ci capetele de imprimare care se infunda extrem de usor, mai ales la folosiri sporadice; exista si solutii foarte bune pentru desfundarea lor, dar e destul de complicat sa demontezi capetele si sa le cureti. Orice imprimanta ce foloseste tehnologia piezo este recomandat a fi utilizata cel putin macar la 2 zile (zilnic, o pagina de test din Windows e cel mai bine) pentru a se evita acest lucru.
O alta problema ar fi rezistenta in timp a culorilor; daca cerneala Dura Brite (originalul de la Epson, extrem de scump) dureaza destul de mult (in conditiile specificate de Epson ;) ), restul cernelurilor se vor degrada mult mai repede in aceleasi conditii.
Referitor la sistemul CIS: e de preferat originalul de la Epson (L800) in primul rind pentru compatibilitate si apoi pentru modul de montare mult mai bun decat al solutiilor de la terti.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imprimantă Epson (P50?) cu cerneală dye + CISS sau varia

Mesajde Aries » Dum Feb 24, 2013 11:45 pm

Mulțumesc pentru sfaturi.
O să mai sap o perioadă, dar cel mai probabil, voi lua o L800. Măcar e garantat tot lanțul, de la cerneală la hârtie.
Am mai avut contact cu tehnologia piezo și cam știu la ce să mă aștept.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori