Acum este Vin Mar 29, 2024 5:04 pm

Articole Nikonisti.ro

ViewNX 2...Nelemurire

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: ViewNX 2...Nelemurire

Mesajde r.s. » Joi Aug 29, 2013 12:46 pm

hellooo, se pricepe cineva sa ne raspunda? va rugam frumos! si eu am aceasi problema. Suntem 6 copii acasa, daca vreti si daca aveti posibilitatea... :)
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: ViewNX 2...Nelemurire

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 29, 2013 1:45 pm

r.s. scrie:ce se mai aude pe aceasta tema? tocmai am vrut sa postez un topic cu aceasta dilema si am gasit aici. am exact aceasi problema. orice modificare cat de mica facut in view nx, modifica de la 8 mb la 2 mb sa zicem, doar pt un crop foarte mic sau o indreptare de imagine.


OK, se pare că am găsit, dar e doar o opinie, nu o informatie „oficială”:

View NX2 se comportă ca si cum ar avea „default” la salvare de jpeg-uri „High quality”, nu „Highest quality”.

Deci, dacă facem prima conversie din RAW în jpeg cu „Highest quality”, o să obtinem un jpeg destul de mare.

Dacă apoi îl edităm din nou si îl salvăm, View NX o să-l facă „High quality” si apare o diferentă vizibilă de dimensiuni (în MB, nu în pixeli).

Ce am făcut:

- am convertit un RAW în jpeg „High quality” - a rezultat ceva de 4,6MB
- am tăiat o fâsie din el, am salvat, avea cam tot atât.
- am mai tăiat o fîsie si din acesta (f. îngustă), am salvat, avea cam tot atât.

Dacă vreti să nu aveti pierderi si să faceti editări multiple, salvati tiff până în ultima etapă, apoi convertiti la jpeg o singură dată.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ViewNX 2...Nelemurire

Mesajde r.s. » Joi Aug 29, 2013 7:42 pm

se pare ca, daca trag jpeg direct din aparat, ma ustura la editare si imi fura cam multi mb. sincer sa fiu, nu stiu cat de mult afecteaza calitatea imaginii. macar e bine de stiut, ca nu afecteaza raw.
multumesc pt. raspuns
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: ViewNX 2...Nelemurire

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 29, 2013 9:02 pm

Radu_Grozescu scrie:...
View NX2 se comportă ca si cum ar avea „default” la salvare de jpeg-uri „High quality”, nu „Highest quality”...


Setarea implicita (la instalarea "pe curat") este high, dar daca prima salvare JPEG se face prin "convert" si se stabileste/alege drept calitate "highest", aceasta setare va ramine activa in continuare si toate modificarile (pe JPEG-uri) se vor face la calitate maxima. Curioasa e in schimb, prin diferente mici de dimensiune, salvarea/convertirea unui NEF in JPG cu ViewNX (fara nicio prelucrare) comparata cu JPG-ul la calitate si dimensiune maxima inregistrata de aparat (cind se foloseste NEF+JPG/Large/Fine). [ceva asemanator se intimpla in PS cu calitatile 10,11,12: compresie diferita, calitate greu de diferentiat si se pare ca Nikon s-a inspirat de la ei]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori