Acum este Joi Apr 18, 2024 11:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Import corect RAW/NEF in Lightroom

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Import corect RAW/NEF in Lightroom

Mesajde ieftinachee » Mie Apr 03, 2013 11:33 am

Salut,

La import, NEF-urile in LR trebuiesc "copy as DNG", sau raman asa? Si care este diferenta.
Si, a doua intrebare, LR aplica setarile camerei (de la camera profile, acelea de sharp, contrast) ?
ieftinachee
 
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 4:48 pm

Re: Import corect RAW/NEF in Lightroom

Mesajde emil » Mie Apr 03, 2013 2:23 pm

1. principalele diferente dintre NEF si DNG sunt :
- NEF format proprietar al Nikon, DNG format public
- DNG aplica o compresie (fara pierdere de date), deci fisierele vor fi mai mici (dar nu cu mult)
De asemenea sunt unele programe care stiu sa lucreze cu DNG dar nu cu RAW-uri.
2. LR, ca de altfel orice soft care nu e facut de Nikon NU APLICA setarile camerei (setarile sunt salvate in NEF, dar numai softurile Nikon stiu sa le citeasca, fisierele DNG copiaza acele setari, dar tot numai softurile Nikon stiu sa lucreze cu ele)

P.S. Referitor la DNG vs NEF/RAW sunt pe net foarte multe tutoriale, nu exista o regula generala.
Uite una din multele articole legate de DNG vs RAW

P.S.2 eu personal convertesc toate pozele in DNG, fac pozele in camera fara sa aplic vre-o setare (folosesc setarea "Neutral"), toate setarile (sharpness, white balance, ...) urmand sa le fac in LightRoom.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Import corect RAW/NEF in Lightroom

Mesajde ieftinachee » Mie Apr 03, 2013 3:49 pm

Da, exact cum ma asteptam...
M-am jucat putin cu lightroom-ul (sunt nou cu LR), si m-a atras.
O alta chestie, e profilul de culoare - in LR e default "Adobe Standard". Eu schimb profilul pe DMX2 sau Portrait, ca nu-mi place cum arata pe Adobe Standard. Binenteles, ca umblu la tot ce tine de culoare, wb, zonele din histograma... etc. Dar, in aparat cum e mai bine (vis a vis de LR), sRGB, sau Adobe? Stiu diferenta dintre cele doua profile, dar practic, cam ce preferi sa fie?

Totusi, si daca alegi neutral din aparat, sau portait, sau altceva... LR-ul cred ca tot neutral le pune, nu? sau ma insel.

PS: Multumesc. :)
ieftinachee
 
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 4:48 pm

Re: Import corect RAW/NEF in Lightroom

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 03, 2013 6:03 pm

emil scrie: - DNG aplica o compresie (fara pierdere de date), deci fisierele vor fi mai mici (dar nu cu mult)


DNG-urile nu sunt comprimate deloc, iar daca se utilizeaza si facilitatea de a include fisierul original (NEF in cazul nostru, dar poate fi orice fisier suportat care este convertit), dimensiunea fisierului ".DNG" va fi sensibil mai mare decat cea a originalului.
Formatul DNG este proprietate intelectuala Adobe, deci compatibilitatea cu programele produse de Adobe va fi maxima.
Dezavantajul major: nu interpreteaza informatiile suplimentare prezente in RAW-urilor proprietare (NEF) - setarile aparatului - pe care VNX si CNX le folosesc.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron