Acum este Joi Mar 28, 2024 10:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Andulescku07 » Sâm Mai 11, 2013 2:49 pm

Salutare!
Dilema e mai veche: acum cativa ani am dus la imprimat cateva fotografii pe format A5 iar cel de acolo mi'a spus (nu mai tin minte exact) ca ceva nu e bine si ca vreau sa'mi iasa imaginea in chenar alb (bordered) sau sa fie pe toata foaia doar ca se "mananca" putin din imagine. Am ales pe toata foaia si intr'adevar cand au venit imprimarile imaginie erau putin "mancate" (foaia era plina dar lipseau din marginile imaginii). De curand mi'am luat o selphy cp 810 si reintalnesc aceeasi probl, in format normal imi mananca din imagine iar in bordered o scoate pe toata dar in chenar alb si automat e mai mica. Exista vreo posibilitate ca imaginea sa se incadreze perfect pe hartie'
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 11, 2013 8:21 pm

Imprimantele Selphy folosesc o hirtie speciala ce au marginile scurte perforate pentru a fi indepartate usor; imaginea depaseste aceste perforatii cu 1-2mm pentru ca poza decupata sa fie completa/borderless si in acest caz se pierd cei 1-2 mm; dimensiunea hirtiei este un pic mai mica decat formatul standard 10x15 cm. (e 14.8 cm pe 9.8 cm).
In cazul imprimarii pe formate standard (A5,A4,A3 etc.) nu se poate renunta la marginea alba sau trunchierea/crop fotografiei pentru ca formatele sunt diferite de cel fotografic cu raport 3:2; daca fotografia ar fi incadrata complet se va pierde raportul de 3:2, iar fotografia va fi deformata.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Andulescku07 » Sâm Mai 11, 2013 9:18 pm

In cazul Selphy, pe hartia cu marginile nerupte imaginea tot nu e incadrata complet. Deci sa inteleg ca nu se poate face nimic sa iasa cum ar trebui nici pe a5?
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 11, 2013 9:49 pm

Andulescku07 scrie: Deci sa inteleg ca nu se poate face nimic sa iasa cum ar trebui nici pe a5?

Atat timp cat hartia folosita are alt raport al laturilor fata de imaginea originala, tot ce se poate face este crop cu noua proportie sau marginile albe! :(
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 11, 2013 10:09 pm

DannyMC scrie:... sau marginile albe! :(


... prin "resize to fit" sau intr-o traducere aproximativa: "micsorate ca sa incapa".
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 11, 2013 10:26 pm

Andulescku07 scrie:In cazul Selphy, pe hartia cu marginile nerupte imaginea tot nu e incadrata complet.


Pe Selphy formatul foto de 3:2 este incadrat corect si in intregime (poza iese mai mica decat 10x15 cm, pentru ca hirtia este mai mica cu 1-2mm pe ambele laturi); daca nu iese in intregime atunci formatul fotografiei ce se vrea a fi tiparita este cu siguranta altul (1:1, 4:3, 5:4, 16:9) sau tu tiparesti o poza in facuta in orientare portrait pe modul landscape al imprimantei; exista niste setari in softul imprimantei care iti arata cum va arata imaginea finala si posibilitatea de a modifica orientarea fotografiei ce se va tipari. Cred ca sunt ceva explicatii in acest sens in manualul imprimantei.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Andulescku07 » Sâm Mai 11, 2013 11:57 pm

Manualul imprimantei Selphy mi se pare ciudat si prost structurat. O sa ma documentez exact despre toate chestiile discutate mai sus. Cu siguranta una dintre imaginile scoase era in mod portret.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Incadrarea perfecta a imaginii pe hartie

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mai 12, 2013 8:12 am

Mie nu mi s-a parut a fi decat cam laconic. La pagina 12 (Images that can be printed) se specifica doar ca un format necorespunzator nu va putea fi tiparit corect, fara explicatii suplimentare. Altfel imprimanta este foarte buna ca si calitate a rezultatelor.

Inca o observatie utila: atentie mare la fotografiile crop din cea originala (crop facut in imprimanta sau computer); trebuie mentinut raportul marginilor tot la 3:2, altfel rezultatul va fi deformat.

Poate te ajuta si acest review: http://www.noutatifoto.ro/review-video-canon-selphy-cp900/ (chiar daca este alt model, functionarea este similara)
Succes!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori