Acum este Mar Apr 16, 2024 12:49 pm

Articole Nikonisti.ro

NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde mihai440 » Sâm Iun 08, 2013 5:02 pm

E prima data cand editez RAW...asa ca n-am idee daca trebuie lucrat altfel cu el.
am importat fisierele in lightroom. am schimbat cateva lucruri...si am aplicat un graduted filter.
imaginea era extrem de clara lipsita de zgomot...asa ca am exportat-o.
am incarcat poza `pe 500px...si am ramas socat. prea multa galagie:))

cand deschid poza in laptop arata ok. dau zoom si ramane ok. ajung la zoom 28% si apar pixeli...care nu se amplifica la un zoom mai mare. raman la fel pana la 58% cand se maresc iar, dintr-o data.
ceea ce e nou... e ca poza pare sa fie formata din mai multe poze, ca un grid/carouri/linii verticale si orizontale care dispar...in zona pixelilor de sus...dar e posib sa n-aiba legatura....sa fie ca miscarea de pe camasile cu dungi.

ce mi-ar conveni e ca poza la marime normala sa fie clara si cand o maresc sa devina neclara...spre blur....dar nu sa apara zgomotul ala.
Fişiere ataşate
 jpg2l complet 08.06.2013 061321.jpg
 jpg1 08.06.2013 061339.jpg
mihai440
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 30, 2012 10:30 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iun 09, 2013 8:39 am

mihai440 scrie:.... am schimbat cateva lucruri...


Daca printe aceste "citeva lucruri" schimbate a fost si cresterea (poate chiar exagerat de mult) sharpness-ului, coroborata cu un ADL agresiv si ISO mare, o setare necorespunzatoare la exporul JPG-ului s.a.m.d. este logica aparitia/vizualizarea zgomotului in imaginea finala. In mod cert, daca este prima data cind folosesti formatul RAW, aparatul are setat un noise reduction, iar JPG-urile iti par foarte curate comparativ cu RAW-urile.
Pot fi multe cauze implicate, iar cele 2 print-screen-uri postate; singure, ele nu pot oferi suficiente informatii pentru un raspuns exact, ci doar simple supozitii.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde mihai440 » Dum Iun 09, 2013 3:34 pm

ms pt raspuns.
am rezolvat cat de cat. am indepartat graduate filter
acum am schimbat si cateva lucruri in camera. am dat totul pe 0, in picture control. am inteles ca asa e cel mai bine.
sharpnes, brightness, contrast, hue...si ce mai e p-acolo.
alte recomandari cu priv la setarile camerei?
balansul de alb sa-l las pe auto?
am d5100
mihai440
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 30, 2012 10:30 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Receeh » Lun Iun 10, 2013 4:09 am

Picture Controls poti sa le lasi asa cum sunt, schimband intre ele dupa cum e nevoie. Balansul de alb in general se descurca pe auto, dar sunt unele cazuri cand nu se descurca, si trebuie tu sa te decizi daca iti place sau nu-ti place cum arata poza. Din fericire , tragand in RAW poti sa corectezi mult mai usor "greselile" de Picture Control si de balansul de alb. Sunt cateva cursuri pe site-ul Nikonisti in care se vorbeste despre Picture Controls si balansul de alb.
D7100 + D5100, 18-105, 50 1.8G, Manfrotto 190XDB + 804RC2
Receeh
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 22, 2013 1:54 pm

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 10, 2013 7:56 am

Un element important care introduce zgomot in cadru este ADL-ul; de multe ori o setare agresiva a acestuia (high, mediul si uneori auto) induce zgomot in imagine, asa ca setarea lui pe off sau low e indicata daca nu stapinesti bine reducerea zgomotului din software.
WB-ul pe auto va furniza rezultate bune (cu blitz e foarte bun rezultatul); functie de conditiile meteo/iluminare se poate opta si pentru altele, functie de preferintele tale (WB-auto difera un pic de Cloudy, chiar si pe vreme acoperita, adica acel auto nu devine cloudy pe vreme cu cer inourat). Se poate face si WB manual cind exista surse multiple de iluminare.

Se pot modifica si setarile Picture Controls, dar nu cu valori mari: un sharp de maxim 4-5, un contrast si o saturatie de +1 nu vor induce efecte nedorite sau exagerate; joaca-te cu ale si iti poti salva preferintele personale; combinatia manual+experiment e recomandata intotdeauna!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde mihai440 » Lun Iun 10, 2013 9:53 am

inainte sa primesc raspunsuril;e voastre am facut un test.
am setat tot ce e in picture control pe 0, asa cum am spus mai sus.
1/2000, f5.6, iso 200, balans alb automat, masurare-matrice(asta chiar n-am idee ce e)

jpeg-ul e cel intunecat, nef-ul apare intunecat cateva secunde apoi ...asa cum se vede mai sus, mai normal.

dar totul e foarte plat...si nu pot scoate o imagine naturala, interesanta.
ok...e plat pt ca am setat totul pe 0, dar cand le prelucrez nu pot nici macar sa reproduc Modul Autom al aparatului...nici nu mai vb sa scot ceva mai bun:))

ceva sfaturi? pe display-ul aparatului aratau mult mai bine
Fişiere ataşate
NEF.jpg
DSC_0266.JPG
mihai440
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 30, 2012 10:30 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Tudor_dx » Lun Iun 10, 2013 10:11 am

Am patit si eu chestia asta in Lightroom la un Nikon D300s. Dintr-un motiv necunoscut, Lightroom creste expunerea cu 1-2 stopuri. Trebuie sa faci un preset la import si sa ii dai -1 sau -2 la expunere.

Daca vrei ca imaginile sa arate fix ca pe display-ul aparatului, va trebui sa folosesti View NX sau Capture NX.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde mihai440 » Lun Iun 10, 2013 11:10 am

setarile din picture control se salveaza in RAW...sau, altfel spus, difera imaginea raw in functie de satarile din picture control?
Am citit prin doua topicuri ca raw nu e influentat de ele...asa ca nu vad rostul sa le mai setez. Las pe standard si gata. Nu?

Mai sus ma refeream la photo viewer(picasa). In lightroom am importat doar raw...dar presupun ca diferenta e la fel.
Pe display-ul aparatului ce-mi arata, raw sau jpeg?

Oricum....jpeg-urile facute ieri sunt mizerabile....iar raw-urile semi mizerabile :))
tre sa descopar unde am gresit.

o sa ies maine prin Cismigiu sa fac mai multe teste. Trebuie sa-i dau de cap.
mihai440
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Iul 30, 2012 10:30 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Tudor_dx » Lun Iun 10, 2013 11:13 am

Daca folosesti View NX si Capture NX, toate setarile din aparat sunt retinute. Daca folosesti aplicatii third-party ca Lightroom, trebuie sa creezi profile, care sa iti aduca imaginea la ce vezi tu pe display.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: NEF->LR->extrem de sharp->zoom->mult zgomot

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iun 10, 2013 11:26 am

mihai440 scrie:Pe display-ul aparatului ce-mi arata, raw sau jpeg?



Jpeg. Dacă trageti RAW, vă arată un jpeg care este deja înglobat în RAW.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori