Acum este Joi Mar 28, 2024 5:12 pm

Articole Nikonisti.ro

View/capture nx vs altii

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Joi Iun 20, 2013 6:53 pm

Asa cum am mai spus fisierul RAW Nikon " NEF" este construit pe formatul standard TIFF/EP, Tag Image File Format/ Electronic Photography (TIFF/EP) care este un format digital in format standard ISO 12234-2. Fisierul de tip TIFF/EP este in format RAW. Fisierul NEF foloseste un tag-ul TIFF/EP StandardID (cu valoarea 1.0.0.0).
Deci NEF=TIFF/EP StandardID.

In speranta ca am lamurit-o mergem mai departe.
TIFF/EP, este diferit fata de Tagged Image File Format care este un standard administrat de Adobe numit TIFF, Rev. 6.0 Final, release date June1992, de care se face vorbire pe topicul asta. Deci rog a se nu se face confuzie. Deci TIFF/EP diferit de Adobe TIFF.

Pe de alta parte insa tema noastra era sa prezervam tagurile NIKON (ADL, Picture Controls, etc) intr-un editor 3-rd party de tip LR, avind in vedere ca acestea nu sint capabile sa le citeasca si sa le proceseze.

Pentru a putea face asta avem nevoie de un container "uncompressed si suportat de aplicatia Nikon (VNX/CNX)" in care sa varsam informatia Nikon, ca si cum ar fi fie citita si intrepretata de aceastea. Pentru asta alegem Adobe TIFF, in care varsam informatiile deja citite si interpretate de editorul Nikon. Fiind un format necomprimat, poate suferi n conversii si procesari.

Se putea folosi si un container de tip Digital Negativ DNG dar... acesta nu este suportat de aplicatille Nikon.

Sper ca am fost de folos.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Vin Iun 21, 2013 1:23 pm

Skytalker - multumesc pentru informatii. Si nu am afirmat ca ai fi raspuns la misto in prima parte, de regula raspunsurile tale sunt la obiect si destul de bine documentate... Daca s-a interpretat asa, ma' bad ....

Am sa ma mai joc un pic diseara, cand ajung acasa, pentru ca sunt curios de dimensiunea unui NEF exportat in tiff... Postprocesarea de regula o fac pe un core2duo-quad core, cu 8 Gb RAM DDR si un ssd de 120GB, iar pe masina asta LR merge mai repede. E foarte posibil ca pe un i7 sa fie mai putin rapid (sau la fel de rapid) ca View/Capture NX ...

Repet, pe mine nu ma intereseaza prezervarea ADL, WB sau altceva, de aia prelucrez ulterior. Pe de alta parte, nu fac prelucrare pentru nunti/botezuri, asa ca nu am serii prea mari de pozne ... Probabil la un workflow cu 1000-5000 de pozne, o fi vreo diferenta ...

Qdata, procentul de diferente intre cele doua "RAW"-uri (NEF si TIFF standard) este mult prea mic pentru mine. Nu ma intereseaza sa-mi pastreze WB, ADL sau setarile de culoare ... Personal consider ca pot aproxima mai bine WB sau culorile pe un monitor normal, decat pe cel am camerei ...

Bogdan, mai am (oarecum) prin familie un Olympus E410, care aproximeaza mult mai bine acel violet, decat Nikon ... Iar ala teoretic are un DR inferior lui D90. Imi pare rau ca nu il mai am pe acasa, ca as fi fost curios de diferenta fata de D7000...

Oricum, multumesc pentru informatii ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iun 21, 2013 3:14 pm

CTz scrie:Bogdan, mai am (oarecum) prin familie un Olympus E410, care aproximeaza mult mai bine acel violet, decat Nikon ... Iar ala teoretic are un DR inferior lui D90. Imi pare rau ca nu il mai am pe acasa, ca as fi fost curios de diferenta fata de D7000...

Oricum, multumesc pentru informatii ...


Din pacate nu detin si nici nu cunosc pe nimeni care sa-mi furnizeze un DSLR Oly (am cochetat la un moment dat cu ideea unei astfel de achizitii, iar acum cu OM-D si/sau E-P5) dar am un SP510, care stie si RAW si care, din cite imi aduc aminte, reusea sa aproximeze mai bine culoarea unor violete de Parma (violete!); cum nu cred sa gasesc prea curand acele cadre, incerc sa refac acele cadre in acest weekend, mai ales ca am la dispozitie si ceva subiecte inflorite. Sigur, comparatia va viza exclusiv reproducerea culorilor, pentru ca diferentele sunt prea mari intre D90 si SP510 ...
Sunt insa si eu de acord cu tine ca Oly reuseste o reproducere mai buna a culorilor din partea dreapta a spectrului vizibil (spre ultraviolet) decat cele din apropierea zonei de rosu (infrarosu) - mie imi pare ca pielea umana reprodusa de Oly bate in albastru...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Vin Iun 21, 2013 3:21 pm

:) cam da ... Insa daca mai pui la socoteala calitatea obiectivelor Oly, chiar si alea "de kit", incepe sa-ti para rau ca nu au aprofundat capitolul DSLR ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 21, 2013 3:25 pm

Cam greu cu DSLR-urile cu formatul lor de senzor. ;)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Vin Iun 21, 2013 3:34 pm

Tudor_dx scrie:Cam greu cu DSLR-urile cu formatul lor de senzor. ;)


Cam da ... Dar tot trag speranta ... Am avut Oly ala vreo 2-3 ani si vreo 60.000 de cadre ... Si nu a avut nici cea mai mica problema (nici body-ul, nici sticlele), exceptand partea aia dintre scaun si masa care a incercat sa il curete "foarte bine" ... Si dupa ce m-am curentat la condensatorii de la blitz, l-am dus la reparat :) Si l-au schimbat aproape pe tot (nu exagerez, a mai ramas doar partea din fata cu montura si capacul de la baterie) pentru 74 EUR :mrgreen:
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iun 22, 2013 6:14 am

CTz scrie:... Si dupa ce m-am curentat la condensatorii de la blitz, l-am dus la reparat :) Si l-au schimbat aproape pe tot (nu exagerez, a mai ramas doar partea din fata cu montura si capacul de la baterie) pentru 74 EUR :mrgreen:


... si ai scapat si de reumatism :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Sâm Iun 22, 2013 7:58 am

Am scapat de reumatism, dar m-am ales cu o vanataie... Stateam intr-o pozitie mai naspa si m-am cules de pe jos, la sfarsit :lol:

Asa ca nu recomand....
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Merlin » Sâm Iun 22, 2013 9:26 am

Deci a ramas cum ti-am spus in celalalt topic, ca lucri in ViewNX sau NX2 (corectiile de baza).. exporti TIFF si lucri mai departe unde doreste inimioara dta, Cs sau Lightroom.
Dar vezi tu, asa cum am mai spus si altora .. pana nu experimentezi singur-singurel informatiile primite, nu ai sa pricepi exact ce se intampla!
Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Lun Iun 24, 2013 8:37 am

Merlin scrie:Deci a ramas cum ti-am spus in celalalt topic, ca lucri in ViewNX sau NX2 (corectiile de baza).. exporti TIFF si lucri mai departe unde doreste inimioara dta, Cs sau Lightroom.
Dar vezi tu, asa cum am mai spus si altora .. pana nu experimentezi singur-singurel informatiile primite, nu ai sa pricepi exact ce se intampla!
Spor!



Pai nu prea... Nu sunt convins de utlitatea prelucrarii de doua ori a unui fisier... In continuare prefer sa import RAW-ul si sa lucrez pe el direct ...Dar, na, fiecare cu preferintele lui ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron