Acum este Joi Mar 28, 2024 1:48 pm

Articole Nikonisti.ro

View/capture nx vs altii

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Casper » Lun Iun 24, 2013 4:07 pm

Merlin,

Acum m-am convins cu cine stau de vorba :) Si pe plan profesional dar mai ales pe plan uman (nu te ajuta nici cei 7 ani de fotografie, nici cei 6 de acasa). Pacat! Esti imatur, nu stii decat sa jignesti si sa faci pe atotstiutorul desi...crede-ma, esti departe de asta, cu siguranta mult prea departe pt aroganta care o afisezi ;). Si din pacate e o constatare bazata pe fapte nu pe vorbe goale... Mediteaza la asta..o sa te ajute :)

Acestea fiind spuse eu te voi ignora, acum chiar sunt convis ca esti timp pierdut. Topic inchis.

Stimati colegi, sorry again pt off-topic, este ultimul :)
Ultima oară modificat de Casper pe Lun Iun 24, 2013 5:04 pm, modificat 1 dată în total.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Merlin » Lun Iun 24, 2013 4:27 pm

Omule, dar esti si impertinent? Tu chiar crezi ca toti cei de aici iti inghit invectivele si nu vad adevarul? Vii aci, ma jignesti si tot tu ti-i coada sus? Ai ceva tupeu sa ne desconsideri! n-ai dat niciun sfat in schimb vii si te bagi ca trantea-n ciorba! Ai probleme grave!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Casper » Lun Iun 24, 2013 5:00 pm

CTz,

Asteptam cu nerabdare impresii dupa testele de rigoare.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Lun Iun 24, 2013 7:42 pm

Pai e cam trist ...

Ori nu ma pricep la viewNX, ori sunt prea fanboy LR :)

De la bun inceput va spun ca nu am stat sa editez mai mult de 2 min la pozna respectiva. Mai sap, dar pana acum nu m-a castigat ...

Acelasi NEF, editat cu LR si ViewNX, exportat in jpeg. Castigator ? Eu zic ca LR (highlights si detalii pe suprafata biroului ...)

Am folosit LR 4.4 si ViewNX 2.7.6. In link-ul de mai jos aveti cele doua jpeg-uri si NEF-ul original, jpeg-urile - crop si resize cu Corel PhotoPaint (ca sa nu existe discutii despre cum exporta fiecare). Daca vreti sa incercati, sunteti invitatii mei ...

Iarasi, daca fac ceva gresit, spuneti-mi. De exemplu la cel editat in LR am cam exagerat cu shadow recover ...

https://picasaweb.google.com/109800024383102377696/NikonTest?authkey=Gv1sRgCOf_n5D4s4v_cw
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Casper » Lun Iun 24, 2013 7:53 pm

Ai incercat si varianta tiff?
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 24, 2013 8:38 pm

NEF-ul nu e chiar NEF, ci doar un crop facut cu Corel PhotoPaint si salvat ca JPG. Deci se compara 3 JPG-uri, rezultate din prelucrarea cu 3 program diferite a NEF-ului original.

Pentru o comparatie corecta si exacta trebuie mentionate si setarile utilizate in fiecare program in parte; valorile implicite difera in general pentru fiecare program in parte si trebuie aduse toate la acelasi numitor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Lun Iun 24, 2013 8:47 pm

Bogdan, am inlocuit nef-ul ala cu cel de pe card, direct. Acum sper sa fie ok

So, procedura a fost cam asa. Se creaza 2 foldere, se copiaza nef-ul in ambele, se proceseaza cu LR si ViewNX, fiecare in folderul lui si pe urma export in jpeg. Jpeg-urile mai apoi sunt redimensionate si crop-uite in Corel PhotoPaint...

Nu am cum sa iti dau valorile fiecaruia, pentru ca nu ai cum sa compari +3 la shadows in LR, cu +5 la shadows in NX, de exemplu... Am sa refac testul cu un cadru focalizat si luminat corect, si mai discutam mai tarziu ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Lun Iun 24, 2013 10:44 pm

@CtZ
Nu stiu ce faci, dar mie imi este foarte clar ca nu faci bine si rezultatele pe care le obtii sint incorecte sa spun asa.
1. Importi in 2 foldere ok, dar color management cum e setat? Pentru ca LR implicit este profoto, VNX este setat cum ?
2. La procesare trebuie sa aplici aceleasi proceduri, adica, aceleasi levels, curves, etc, ce mai faci tu acolo. Si aici ma refer nu la numerele de pe cursoare ci la cit de bine sa arate poza
3. La exportul in Jpeg, convertesti la sRGB ? Ca eu ala cu VNX il vad foarte rosiatic.
4. Pentru mine este evident ca esti biased LR, ceea ce este OK, e o chestiune de preferinta. Cred ca pierzi vremea vrind sa demonstrezi ceva in care nu crezi.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Lun Iun 24, 2013 11:52 pm

Skytalker ... Nu incerc sa conving pe nimeni, iar ceea ce am editat a fost de test, intr-o pauza la job. De aia am si spus ca e un test superficial, test pe care am sa il repet in conditii mai bune... In special pe un monitor mai bun decat display-ul de la laptop ...

Editarile au fost facute ne-specializat, in sensul ca nu am incercat sa respect niste similitudini intre cele doua programe de editare, ci am incercat ca jpeg-urile sa iasa cat mai ... asemanatoare cu putinta ...

Lasand la o parte culorile, pe mine m-a ingrijorat lipsa de detalii, si zgomotul mai mare, din cel procesat cu ViewNX. Dar, repet, sunt niste procesari facute in 5 min, cred ... Asa ca nu cred ca sunt definitorii pentru ce poate sa faca oricare dintre cele doua programe ...

Haideti sa o lasam asa deocamdata si mai vorbim intr-o zi doua cand sper sa am timpul necesar sa aprofundez un pic ... Si atunci sper sa revin cu intrebari mai la obiect ...

PS: am o intrebare. LR este setat profoto... Pai si atunci ViewNX este setat cum ?
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Mar Iun 25, 2013 12:25 am

@Ctz

Din partea mea este OK atita timp cit rezultatele sint obiective. Totul e sa perseverezi ca ii dai tu de capat.

VNX trebuie sa il setezi tu, la fel ca si celelelte (VNX/CNX si Photoshop si Bridge) ca altfel comparam mere cu prune ( asa cum am facut deja) :lol:
deci:
VNX
Edit->Options->Color management->Default RGB Color space->Profoto->tick ->Use this instead of ...
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori