Acum este Mar Mar 19, 2024 1:52 pm

Articole Nikonisti.ro

View/capture nx vs altii

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde moaartea » Sâm Feb 01, 2014 9:36 pm

Merlin scrie:S-o fi miscand ele mai greu si or fi mai putin ergonomice .. insa scot maximum din NEF-uri .. ;)


si eu sunt de acord ca pt maxim de detaliii si altele cnx-ul e mai bun decat LR.

DAR

daca ai 2-3-5-10-20 poze care sa le editezi cnx-ul e f bun, daca trebuie sa editezi 500-700-1000-1400 poze atunci deja nu mai editezi cu CNX ci cu LR cu care editezi poate si de 3-4-5 ori mai repede, si una e sa editezi vreo 40-60 poze pe ora cu CNX si alta e sa ajungi la 100-250 poze pe ora in LR sau mai mult....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Feb 01, 2014 9:40 pm

Ma rog....asta e romanul nu poate spune o parere pe forum.....asa sunt toate forumurile din Romania......sincer nu sunt utilizator Nikon,nu conteaza ce folosesti Phase one sau Hasselblad sau Canon,Nikon.....eu pe unde am fost si am asistat la workshopuri nu prea am vazut pe nimeni sa foloseasca Photo Mechanic pe care unii din forum il lauda atat,nu spun ca nu se foloseste (specific pentru a nu sari la gatul omului cum fac unii aici pe forum pentru ca asta e tendinta romanului de a critica mereu,in loc de a indruma sau a exprima o parere si asta se intampla pe toate forumurile romanesti).Photo Mechanic se foloseste in general de fotografii de nunti si sport pentru a selecta si acorda rating la poze mult mai usor pentru ca are preview imediat la poze si sa nu stai sa astepti dupa lightroom pana face preview 1:1,dar nu exista un transfer fluid si coerent intre photomechanic si lightroom .Daca vrei sa folosesti un soft bun poti edita si cu Capture One facut de Phase ONE.Asta e doar parerea mea acum depinde din ce punct de vedere vorbim:fotograf de nunti,fashion,sport si asta ma refer la numarul de poze trase la o sedinta foto.In fine doar o parere personala.In Romania este un trend Nikon ca adica daca ai Nikon trebuie sa folosesti doar softuri Nikon,lentile Nikon,si altele nu sunt bune....dar nu specifica nimeni ca serviciile skin sunt sub limita admisa a bunului simt.Voi credeti ca daca sunteti pe un forum Nikon unde 90 % din clienti si utilizatori sunt nemultumiti de produsele si serviciile Nikon din Romania,toti trebuie sa va urmeze.Ar trebui sa mai evoluati putin din punct de vedere al modului arogant de a da raspunsuri,indicatii ,iar cei care sunt nemultumiti sa caute raspunsuri in alta parte.Daca cineve pune pe forum : Am primit de ziua mea un D700 si o lentina 24 70 dar nu stiu sa le folosesc ,imi ies pozele soft sau out of focus.....primul raspuns al altora in special care au aparate inferioare este: vinde-l, nu e bun,cum???tu ti ai cumparat D700 si nu stii sa l folosesti? Cumpara-ti un D90 inavata pe el si dupa cumpara-ti un D700. Si nu poate spune nimeni ca nu este asa.

Pentru alti curiosi care intreaba toti ce lincenta folosesti la lightroom sau photoshop cs 6 ......folosesc abonamentul lunar de 10 dolari lunar pentru amandoua prin oferta din decembrie a lui Terry White asta ca sa poata dormi unii linistiti.Iar lightroom 5 nu e chiar scump in jur de 89 de euro am vazut pe amazon.Iar cei care se tot bat cu pumnul in piept si spun ca altii folosesc crack sau mai stiu eu ce....Romania este o tara la moda unde se crack ul se foloseste de cand s a inventat calculatorul.90% din utilizatorii de pe acest forum folosesti veriunile crack la Photoshop,Lightrom ,Capture one sau mai stiu eu ce.

In fine de cate ori citesc acest forum 90 % din raspunsuri sunt pline de ura si invidie in general nu sunt referitoare la subiectele care sunt adresate.Il citesc din curiozitate ca sa vad ce mai discuta lumea.Este un forum la fel ca si serviciile SKIN care sunt 0 (asta pe vremea cand eram utilizator NIKON).Urmariti si citii alte forumuri si veti vedea cam cum se poarta discutiile civilizate fie ele spaniole sau din US,UK.

Asta e sper sa nu mai deranjez pe nimeni cu alte raspunsuri .........
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Feb 01, 2014 9:48 pm

Rectific Photoshop CC si Lightroom 5 folosesc,am scris Lightroom CS6 in postul de mai sus.Inca o data nu ma refer la produsele Nikon ca brand in raspunsurile de mai sus, cand am spus despre SKIN sau Nikon in Romania....(ma refer la calitatea serviciilor care sunt inadmisibile pentru o firma asa de mare ca si NIKON).
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Sâm Feb 01, 2014 9:57 pm

Nu te obliga nimeni sa stai pe forumul asta. Desi in unele puncte ai dreptate...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Feb 01, 2014 10:06 pm

Stau pentru ca omul in viatainvata, aduna cate putin de peste tot si la sfarsit le pune cap la cap pentru a invata sau a atinge un alt nivel al cunostintele sale......stiu ca si aici sunt destui oameni inteligenti si care stiu sa raspunda la anumite intrebari sau sa dea raspunsuri direct la subiect fata a bate campii ......probabil ca e mai bine cum ai spus tu si poate ca ai dreptate ca nu ma obliga nimeni sa stau pe acest forum.
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Sâm Feb 01, 2014 10:28 pm

@ovidiu.buzzi

Dom'le ii tot dai cu Romania si cu ce e in Romania si ce nasol e.
Uite eu nu traiesc in Romania. Cu toate astea am observat o tendinta aici: vine romanul si isi da o parere pe forum in legatura cu chestiuni pe care NU le cunoaste si mai este si arogant pe deasupra; daca lumea nu e de acord cu el... se supara.
Nu inteleg de ce va complicati cu NX Capture sau stiu eu ce alte programe care nu fac decat sa va ingreuneze lucrul......daca folositi Nikon nu inseamna ca trebuie sa folositi software de la nikon pentru editare,acelasi lucru e valabil si pentru Canon,Sony,Pentax. Am vazut pe aici niste explicatii de te doare capul:salveaza TIFF in Capture NX,importa dupa in Lightroom (timp pierdut)


Luind in cosiderare faptul ca nu cunosti CNX dupa cum recunosti mai jos:
Dupa in lightroom sau alt program in functie de ce folosesti tu vei adauga tu pe rand ceea ce iti place : contrast,color,noise reduction......Nu cunosc capture NX ,nu am lucrat niciodata in el ,deci nu te pot lamuri cu capture NX.


Vin si te intreb: "Cum poti sa emiti o parere despre ceva, cu care nu ai lucrat niciodata si nu cunosti".
Unii vin si invata de aici, nu vad nici un motiv pentru care sa ii dezinformam.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde ovidiu.buzzi » Sâm Feb 01, 2014 11:02 pm

Nu mi-am dat cu parerea in legatura cu Capture NX am spus doar ca daca nu reusesc ceea ce vor de ce se complica cu Capture NX...si am recomandat Lightroom si alt workflow care da rezultate si am spus un mod simplu si cativa pasi de urmat pentru ca altii sa gaseasca si sa decida ei singuri daca Capture NX sau Lightroom sau Capture One este sau nu pentru ei......
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Merlin » Vin Feb 07, 2014 1:11 am

Uite un exemplu de ce aleg NX2, mai ales acum cu ultimul up-date pt reglarea WB:
Fişiere ataşate
 _DSC5895.jpg
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Vin Feb 07, 2014 9:23 pm

Merlin scrie:Uite un exemplu de ce aleg NX2, mai ales acum cu ultimul up-date pt reglarea WB:


LIKE.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde CTz » Vin Feb 07, 2014 9:40 pm

Asa, si ce e cu asta? Vrei sa imi spui ca nu ai fi reusit sa scoti asa ceva cu LR ? Atata timp cat nu pui acelasi cadru editat cu LR, e doar o chestie subiectiva, ce tine de gusturile fiecaruia...

Da, recunosc ca suita nx recunoaste setarile camerei, insa asta mi se pare foarte asemanator cu problema obiectivelor third party, ce au diverse probleme de compatibilitate datorita faptului ca cei de la Nikon refuza sa faca "open source" partea de soft ce tine de af...

Din pacate sistemul Nikon devine din ce in ce mai inchis, incapand cu balada service-ului si terminand cu lipsa de transparenta in ceea ce priveste compatibilitatile cu orice nu este Nikon. Voi aprecia intotdeauna un obiectiv (sau un software) pentru ceea ce reuseste sa faca, indiferent daca este Sigma sau Tamron sau Nikon, insa ce se intampla in prezent este doar marketing si dorinta de a face profit cu orice pret...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator