Acum este Mar Mar 19, 2024 1:36 pm

Articole Nikonisti.ro

View/capture nx vs altii

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde obama » Dum Dec 07, 2014 11:01 am

Deci LR-ul a castigat. Totul a fost facut la repezeala sa coincida cat mai mult o editare cu alta iar wb mi-a dat de furca. WB din NX a iesit mai cald si pentru ca si-a luat setarile camerei peste care am aplicat eu ce am vrut ceea ce m-a derutat. Din LR pleci de la 0. Si mie imi place NR-ul din LR mai mult ca cel din PS. Ce-mi place in PS mai mult e inversarea culorilor si filtrele.

CC-urile le-am folosit doar ca trials si mi s-au parut minunate.

Am LR 4.4 si PS CS4, ambele cu licenta - sa nu-mi aud comentarii ca mai sus.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde moaartea » Dum Dec 07, 2014 11:46 am

eu folosesc PS-ul foarte mult dupa editare pt ca pot sa fac scripturi si in functie de iso, orientarea fotografiei, cu ce camera am facut poza, ce vreau sa fac cu poza(ex: print, web etc) si in functie de astea pot sa folosesc filtrele(inclusiv cele 3rd party care eu le folosesc mult) si pot folosi setarile de pe acele filtre in functie de ce am nevoie.

mie imi place CC pt ca platesti lunar si nici in .ro nu e urias sa platesti vreo 50 lei pe luna si sa primesc toate updaturile, si daca am bug-uri(am avut probleme) imi sunt rezolvate....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde gabyte00 » Lun Dec 08, 2014 10:59 pm

Înainte sa mă apuc de evenimente foloseam mult PS și uneori și filtre thirdparty, dar de când am de procesat 1000 de poze o data încerc sa fac cât mai mult cu LR. Așa ca fac experimente cu setările, gradiente, brush, curves și când ajung la ce îmi place salvez ca preset și folosesc și altădată. Singurul lucru care îi lipsește LR-ului este un clone/heal brush ca cel din PS.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Skytalker » Mar Dec 09, 2014 12:37 am

Nu sint sigur ca LR-ul a cistigat. Pozele cu CNX sint mai bune tocmai penrtu ca sint o idee mai saturate.

In ceea ce priveste procesarea cu una sau alta dintre aplicatii este o chestiune de preferinta vizavi de eficienta.
CNX stapinit la un nivel superior unui incepator, da aceleasi rezultate de viteza ca si LR la procesari de baza. La fel ca si la LR se pot "construi" preset-uri care se pot aplica manual sau automat pe n poze in prezent si viitor. In plus functia NR este unica. Nu am vazut atita eficienta la nici un alt editor, singurul care rivalizeaza, in unele cazuri, este Topaz.

Pentru mai mult in amble cazuri trebuie apelat la CS.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde Adi IMA » Sâm Noi 14, 2015 3:28 pm

De ce nu place fluxul de lucru: fotografiat NEF , TIFF facut cu ViewNX, editat cu LR sau CR ?
Adi IMA
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Noi 13, 2013 12:45 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde George1234 » Dum Dec 18, 2016 6:03 pm

Salutare! Am o intrebare pentru cei care folosesc Capture NX-D: aveti idee cum pot corecta manual balansul de alb? Spre exemplu, am o poza in care domina culoarea verde, din cauza becurilor si as vrea sa-i fac mici corectii de culoare, pentru a scapa de ea. Pana acum, am folosit doar Canon si faceam chestia asta in programul lor (Digital Photo Professional). Aveam un "cerc" cu tot spectrul de culori si bagam magenta, pentru a scoate verdele, pana curatam, cat de cat, fotografia. La Capture NX nu gasesc aceasta functie, si nici la Photoshop CS6. Exista si n-o vad eu? Multumesc, anticipat, pentru rapunsuri!
George1234
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 17, 2016 8:54 pm

Re: View/capture nx vs altii

Mesajde mumus » Vin Noi 03, 2017 3:53 pm

Buna, ptr windows 10 ce program free merge ptr editari minimale in nef? Multumesc.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator