Acum este Joi Mar 28, 2024 7:48 pm

Articole Nikonisti.ro

RAW(.nef) based scripts

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

RAW(.nef) based scripts

Mesajde vladnikon » Dum Dec 22, 2013 2:25 am

Salut!

Dupa ultima sesiune foto (urban photo) marturisesc ca am ramas putin dezamagit de calitatea imaginilor la conversie. In format .nef arata excelent in ViewNX (amazingly smooth), iar dupa procesare si conversie in jpeg este incredibil cat de mult se pierde din calitate. Prefer sa-mi cumpar domeniu si hosting personalizat daca stiti vreun script (server side) care poate accepta si citi formatul .nef, in ciuda dimensiunii fisierelor.
Deci.. nu ma intereseaza spatiul fizic ocupat de fotografii; pur si simplu vreau un script unde sa-mi urc fotografiile brute fara a fi nevoit sa le convertesc in fisiere jpeg, deci fara sa pierd din calitatea imaginii... scriptul fiind capabil sa citeasca si sa afiseze. Ati auzit de asa ceva?
Happily zooming by foot with a D7000 + AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G.
Avatar utilizator
vladnikon
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Oct 31, 2013 10:45 pm
Localitate: Iasi

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 22, 2013 3:05 am

vladnikon scrie:Salut!

Dupa ultima sesiune foto (urban photo) marturisesc ca am ramas putin dezamagit de calitatea imaginilor la conversie. In format .nef arata excelent in ViewNX (amazingly smooth), iar dupa procesare si conversie in jpeg este incredibil cat de mult se pierde din calitate.


Dacă faceti conversia tot cu View NX2 (sau Capture NX2) nu se va pierde vizibil din calitate.

Ati convertit cumva cu altceva ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde moaartea » Dum Dec 22, 2013 5:07 am

CNX2 sau VNX2 sunt singurele programe care stiu sa iti converteasca nef-ul EXACT cum ai face din camera raw+jpg.

orice alt program nu stie setarile de la aparatul foto,
nu stie toate setarile sau partial, si "le ghiceste". din aceasta cauza nu se ved la fel. cateodata rezultatul este mai bun, alteori mai prost, dar niciodata acelasi ca jpg-ul direct din camera cu exeptia la cele 2 programe enumerate mai sus
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde emil » Dum Dec 22, 2013 11:50 am

vladnikon scrie:Deci.. nu ma intereseaza spatiul fizic ocupat de fotografii; pur si simplu vreau un script unde sa-mi urc fotografiile brute fara a fi nevoit sa le convertesc in fisiere jpeg, deci fara sa pierd din calitatea imaginii... scriptul fiind capabil sa citeasca si sa afiseze. Ati auzit de asa ceva?

Si ce te face sa crezi ca o conversie "live" printr-un script unde nu poti controla nimic va scoate calitate mai buna a imaginilor decat un program unde ai control exact asupra tuturor setarilor ?

Si asa cum ti s-a explicat, doar aplicatiile Nikon (ViewNX si CaptureNX) stiu sa citeasca setarile camerei, la alte programe (de ex Lightroom, Photoshop, Gimp, RawTherapee) trebuie tu sa aproximezi setarile din camera.
De asemenea, inainte de a exporta JPG-ul e o idee buna sa folosesti setarea de "Enhance for screen" sau "Sharpen for screen", asta ajuta mult sa se vada mai bine detaliile pe ecran.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde vladnikon » Dum Dec 22, 2013 1:35 pm

Nu stiu daca m-am facut inteles. Nu am pus la indoiala performantele ViewNX sau CaptureNX, dar in momentul cand convertesti ceva din .nef in .jpeg... se pierde din calitate; e logic... vorbim de o compresie.

@emil: nu vreau sa scot platina din fier... if you know what I mean. Pur si simplu vreau sa mentin aceeasi calitate a imaginii pe care o observ in CaptureNX/ViewNX, indiferent daca am procesat sau nu imaginea. Un .nef... e un .nef. In alta ordine de idei, unde ajustez setarile "Enhance for screen" sau "Sharpen for screen"?!

Apreciez raspunsurile voastre, dar intrebarea ramane deschisa... n-am primit niciun raspuns concret cu privire la script. Sau poate stiti vreo comunitate de fotografie online care accepta/citeste .nef-uri, fara a degrada imaginea.
Happily zooming by foot with a D7000 + AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G.
Avatar utilizator
vladnikon
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Oct 31, 2013 10:45 pm
Localitate: Iasi

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Dec 22, 2013 2:01 pm

vladnikon scrie:Nu stiu daca m-am facut inteles. Nu am pus la indoiala performantele ViewNX sau CaptureNX, dar in momentul cand convertesti ceva din .nef in .jpeg... se pierde din calitate; e logic... vorbim de o compresie.


Vizual (pe ecran) între un NEF si un jpeg convertit cu View NX2 (Capture NX2) diferenta este minoră (asta dacă poate fi observată).

Chiar dacă ati avea conversie în timp real în browser, aceasta s-ar face cu alte mijloace, deci cu rezultate impredictibile.

Bineînteles, nu ne opunem căutării dumneavoastră, dar imensa majoritate a fotografilor (mai mult sau mai putin celebri) folosesc jpeg pentru imaginile publicate pe Internet.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde DannyMC » Dum Dec 22, 2013 3:26 pm

vladnikon scrie:... dar in momentul cand convertesti ceva din .nef in .jpeg... se pierde din calitate; e logic... vorbim de o compresie.

Ce se pierde dupa editare nu mai este atat de important. ;) Ce ramane este ce a dorit autorul sa ramana!
vladnikon scrie:In alta ordine de idei, unde ajustez setarile "Enhance for screen" sau "Sharpen for screen"?!

In LR optiunea se gaseste in meniul FIle/Export/Output Sharpening.
vladnikon scrie:Apreciez raspunsurile voastre, dar intrebarea ramane deschisa... n-am primit niciun raspuns concret cu privire la script. Sau poate stiti vreo comunitate de fotografie online care accepta/citeste .nef-uri, fara a degrada imaginea.

Cred ca mai degraba ar trebui sa-ti imbunatatesti "workflow-ul" de editare pentru ca banuiala mea este ca acolo este problema! :)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde Merlin » Dum Dec 22, 2013 3:41 pm

Da' in ce profil de culoare exporti jpegurile daca nu te superi? Si la ce calitate? Sa nu spui ca ai Eizo de 4-5000 de euroi si se vede asa nasol diferenta intre un NEF si exportul acestuia jpeg (utilizand ViewNx sau NX 2)... ca daca-i asa .. sa vorbim cu Mosu' repede.

P.S. - inca nu am auzit de vreun browser care sa afiseze imaginile in Adobe RGB ;) sau mai mult .. ProPhoto RGB!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 22, 2013 5:38 pm

vladnikon scrie:... Sau poate stiti vreo comunitate de fotografie online care accepta/citeste .nef-uri, fara a degrada imaginea.


http://nikonimagespace.com/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: RAW(.nef) based scripts

Mesajde yourchoice » Mie Mar 05, 2014 11:32 pm

Iti trebuie un preset bun pentru Photoshop Camera RAW.

Eu in general la "Camera Calibration" merg pe "Camera Standard". Default e "Adobe standard".

Insa exista o mica diferenta daca salvezi .jpg si nu faci nici o editare in Camera raw.

Daca are cineva un preset de Photoshop camera raw, poate il incarca pe forum sa testam..
yourchoice
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Dec 07, 2011 5:34 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron