Acum este Vin Mar 29, 2024 7:29 am

Articole Nikonisti.ro

Photo borders

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Photo borders

Mesajde geonikon » Sâm Sep 12, 2009 4:12 pm

Salut,

Am observat ca multi fotografi utilizeaza chenare negre pentru fotografii in galeriile personale. Si am ajuns la concluzia ca de cele mai multe ori, aceste borduri confera o nota aparte fotografiilor. Tehnic, acestea se pot face destul de simplu in Photoshop sau chiar si ACDSee, insa m-ar interesa daca stie cineva un program care sa aplice borduri unui folder intreg de poze (batch).
Si mai mult, ce mi se pare interesant in pozele din linkul de mai jos, este ca trecerea dintre marginea neagra si poza propriu zisa este evidentiata cu cate o linie de culoare diferita de la poza la poza, in tonalitate cu continutul acesteia.

http://www.flickr.com/photos/madalinama ... 092147020/

Manual, am reusit si eu, insa banuiesc ca exista un programel care automatizeaza toata treaba. Am incercat si diverse "actions" in Photoshop, insa nu am gasit ce vroiam.

Va multumesc si astept un raspuns ...
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Photo borders

Mesajde romescu » Sâm Sep 12, 2009 4:48 pm

FastStone Photo Resizer
e free si face multe alte treburi pe langa batch border. Il folosesc de mult timp.
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: Photo borders

Mesajde Sajuuk » Dum Sep 13, 2009 8:45 am

Cum pot sa pun o semnatura pe imaginilie dintr-un folder? Eventual watermark ?

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Photo borders

Mesajde equinoxe » Dum Sep 13, 2009 9:07 am

IrfanView pentru windows e o alegere foarte buna. Si poate executa operatii de batch foarte complexe, inclusiv watermark/semnatura. e free, e mic, si nu uita sa iti iei si plugin pack-ul.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Photo borders

Mesajde Sajuuk » Dum Sep 13, 2009 10:21 am

O sa sune complet aiurea... dar am folosit IrfranView pentru batch resize.... habar n-aveam de watermark :lol:

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Photo borders

Mesajde Haf » Dum Sep 13, 2009 11:10 am

geonikon scrie:Manual, am reusit si eu, insa banuiesc ca exista un programel care automatizeaza toata treaba. Am incercat si diverse "actions" in Photoshop, insa nu am gasit ce vroiam.

Inteleg ca ai deja Photoshop, nu are sens sa iei alt program doar ca sa faci rame, ci doar sa inveti sa folosesti Photoshopul la un potential mai mare.

Deschizi o poza, incepi sa inregistrezi o actiune noua cu orice nume vrei tu, din image --> canvas size iti alegi marimea dorita in ce unitate de masura crezi tu ca ti-e mai usor sa lucrezi si o valoare ok raportata la marimea pozei, validezi cu ok. De aici mai departe poti opri inregistratul actiunii sau sa mergi mai departe catre resize, save as etc (daca mergi pana la capat cu save as te astepti ca locatia de salvare sa se salveze in actiune si sa iti intre mereu in acel folder pozele cu rame). Poti repeta pasul cu canvas size de cate ori vrei tu pentru a obtine "rame in rame". Cel mai bine e sa pui rame pozelor pe care le faci resize sa le arati pe web de exemplu si lasi originalul fara rama, asa ai un workflow adaptabil mai multor situatii si salvezi si din puterea de procesare la batcuri mari.

Ca sa aplici aceasta actiune mai multor fisiere selectezi file --> automate --> batch si ca o configurare minimala selectezi actiunea, folder sursa, folder destinatie. In functie de cum ai inregistrat actiunea intervin pe parcurs si celelalte optiuni.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Photo borders

Mesajde geonikon » Lun Sep 14, 2009 9:25 am

@ Haf:
Am reusit sa creez o actiune in photoshop care imi face bordurile asa cum vroiam eu. Am reusit sa adaug si un copyright text "bottom-right", insa ce nu reusesc sa fac este sa corelez dimensiunea textului cu dimensiunea imaginii. Adica daca inregistrez actiunea pe o imagine de 600x400 px si apoi o aplic pe una de 1024 sa zicem, atunci textul evident ca apare f mic. Exista vreo solutie sau ma chinui degeaba ?
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Photo borders

Mesajde equinoxe » Lun Sep 14, 2009 9:53 am

@geonikon: Pentru asta recomandam eu IrfanView-ul. La optiunile de batch, la Add Watermark, pentru a pozitiona watermark-ul la o anumita distanta de margine, indiferent de dimensiunile imaginii, de exemplu width-10 sau height -10, si asa ai watermark-ul pozitionat la exact 10 pixeli de marginea dreapta si cea de jos
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Photo borders

Mesajde geonikon » Lun Sep 14, 2009 10:21 am

equinoxe scrie:de exemplu width-10 sau height -10, si asa ai watermark-ul pozitionat la exact 10 pixeli de marginea dreapta si cea de jos


Asta am reusit si in photoshop, numai ca dimensiunea fontului nu pot sa o adaptez la dimensiunea imaginii. Oricum, am instalat IrfanView si pentru dimensiunile reduse si viteza cu care se misa merita de luat in seama. Un watermark elegant se poate aplica si cu Picasa, dar fara prea multe optiuni.
Momentan ma intereseaza sa rezolv problema in Photosop, fiindca vreau sa includ watermarkul in "action-ul" de "border-uire".
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Photo borders

Mesajde xnikolaos » Lun Sep 14, 2009 6:20 pm

Salut.
Cu Adobe Photoshop Lightroom 2.4, se poate pune photo borders prin functia ''print'' , la cite fotografii vrea cineva.
In afara de asta, cred ca este cel mai bun program de organizare si procedare (simple) de fotogragrafii.

Nikos
xnikolaos
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 06, 2009 7:58 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron