Acum este Joi Mar 28, 2024 5:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Plugin Topaz

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Plugin Topaz

Mesajde razvism » Lun Mai 05, 2014 11:57 am

Buna, am urmarit un tutorial despre post procesare mai exact unul facut de Serge Ramelli, in care folosea un plugin pentru photoshop de la Topaz, am fost placut surprins de ce poate face acete plugin-uri si le-am descarcat si eu, am incrcat o editare folosind doare aceste plugin-uri de la Topaz si as dorii sa stiu ce parere aveti si voi despre edit, daca este prea mult sau prea saturat sau orice..... :D
Fişiere ataşate
 Untitled-2.jpg
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Plugin Topaz

Mesajde moaartea » Mar Mai 06, 2014 12:22 pm

eu daca ar fi sa aleg o poza dintre alea 2 care imi place mai mult as alege-o pe cea din stanga...dar no...fiecare cu preferintele lui...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Plugin Topaz

Mesajde razvism » Mar Mai 06, 2014 6:45 pm

cea din stanga este cea bruta ne-editata... :D Astept si alte pareri/sfaturi/critici....
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Plugin Topaz

Mesajde CTz » Lun Mai 12, 2014 1:34 pm

Desi nu e minunata, o prefer pe prima. Vezi ca editarile prea agresive duc la alte rezultate decat cele dorite. Nu obisnuiesc sa fac editari in PS dar in cea de-a doua se vad niste parti verzi pe langa ochi, pe obrazul drept are niste urme cam ciudate... Plus ca ai niste umbre cam ciudate pe fata donshoarei...Daca mai ai RAW-ul, poate mai reusesti sa scoti ceva...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Plugin Topaz

Mesajde mircea812 » Lun Mai 12, 2014 4:58 pm

Prima este muuuult mai buna. Ce naiba i-ai pus pe fata in cea de-a doua ? :)

M-am uitat din toate unghiurile la monitor, credeam ca are ceva. Serge este un fotograf grozav (pe partea de instruire mai ales) dar aproape toate tutorialele lui dau in hdr.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Plugin Topaz

Mesajde razvism » Lun Mai 12, 2014 10:42 pm

Prima este RAW-ul original nemodificat, in cea de a doua am folosit cateva din plugin-urile celor de la topaz le-am folosit pentru prima data, a fost un test o incercare sa vad ce pot face ele, poza a fost editata in lightroom si pe aceea a primito domnisoara una mai reusita decat cea editata in PS cu Plugin-ul, am incercat sa vad ce pot face aceste pluginuri, acum cand anazilez mai atent fotografiile dupa o perioada in care nu le-am comparat si le vad sa zic asa la rece dupa edit intradevar imi dau seama ca edit-ul este un esec. :D Am cam exagerat cu editul nici eu nu sunt adeptul unui edit agrasiv dar acum entuziasmat poate de noile plugin-uri am cam exagerat cu ele si a iesit un epic fail. :D
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Plugin Topaz

Mesajde vasilache » Vin Mai 16, 2014 10:08 pm

prin editare mai mult ai stricat poza decat sa o imbunatatesti (no ofence).
vasilache
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mai 16, 2014 9:32 pm

Re: Plugin Topaz

Mesajde razvism » Sâm Mai 17, 2014 4:02 pm

vasilache scrie:prin editare mai mult ai stricat poza decat sa o imbunatatesti (no ofence).

Nu e nicio problema din critici si greseli invata omu.... eu sunt de parere ca doar un om care isi recunoaste greselile poate sa evolueze.....
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Plugin Topaz

Mesajde CTz » Sâm Mai 17, 2014 5:00 pm

vasilache scrie:prin editare mai mult ai stricat poza decat sa o imbunatatesti (no ofence).



Orice critica e constructiva DACA si arati ce este gresit..
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori