Acum este Joi Mar 28, 2024 4:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebare - Implementare text descriere

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde edideaconescu » Mie Aug 06, 2014 5:16 pm

Salut la toata lumea! Am si eu o intrebare legata de editare as putea spune . Dupa ce editez fotografia, ii imprim semnatura as vrea sa ii implementez si un scris ( Ex: edideacnescu.ro) care sa apara automat in descrierea fotografiei cand este incarcata pe facebook sau pe orice alta retea de socializare indiferent cine o incarca sau unde este incarcata poza. Ma poate ajuta cineva sau stie cineva un program ? Multumesc anticipat !
edideaconescu
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:13 pm

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde Iceman » Mie Aug 06, 2014 7:42 pm

In cadrul semnaturii poti trece si adresa de web de care vorbesti. Lumina buna [emoji4]
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde Robert Marcas » Mie Aug 06, 2014 9:27 pm

Eu am in setarile aparatului, la setari / informatii drept de autor, poti sa-ti treci numele sau site-ul. In acest fel in momentul in care uploadezi poza pe facebook, apare la comentariu ceea ce ai scris tu din aparat. Numai ca se poate sterge foarte usor.
Mult mai bine, iti poti trece semnatura personala direct pe fotografie.
Uite si o metoda foarte utila si rapida:
https://www.youtube.com/watch?v=6KweeZ2opDM
D7100, 50mm 1.8G, SB 910.
Robert Marcas
 
Mesaje: 44
Membru din: Vin Noi 01, 2013 6:33 pm

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde edideaconescu » Joi Aug 07, 2014 12:47 am

Multumesc de sfaturi! Stiu sa creez o semnatura si sa o imprim, folosesc watermark ca sa mearga mai repede treaba, dar intrebarea era mai mult tehnica. Cand cineva posteaza o poza pe facebook, eu sau oricare altcineva, sa fie implementat un link in poza care sa apara automat in descrierea fotografiei. Am incercam si din aparat la "imput comment " , dar nu prea am rezultate.
edideaconescu
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:13 pm

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 07, 2014 8:05 am

edideaconescu scrie:Multumesc de sfaturi! Stiu sa creez o semnatura si sa o imprim, folosesc watermark ca sa mearga mai repede treaba, dar intrebarea era mai mult tehnica. Cand cineva posteaza o poza pe facebook, eu sau oricare altcineva, sa fie implementat un link in poza care sa apara automat in descrierea fotografiei. Am incercam si din aparat la "imput comment " , dar nu prea am rezultate.


FB face la incarcarea pozei o reconversie (cu un algoritm de compresie diferit) care sterge orice urma de EXIF, asa ca orice s-ar incerca este inutil. Similar functioneaza si alte siteuri, unele afisand doar un EXIF minimal, ideea de baza fiind aceea de a impiedica reclama gratuita prin astfel de trimiteri la site-uri independente.
O solutie ar fi inserarea linkului in semnatura (fara directionarea care site-ul respectiv) sau utilizarea Flickr-ului care afiseaza EXIF-ul (mai de curand) cu trimiterea link-ului catre FB, dar parca nici acesta nu afiseaza tag-ul "comment" ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde victorpatrick » Lun Mai 22, 2023 7:01 am

Pentru a implementa o semnătură sau un text automat în descrierea fotografiei când este încărcată pe rețelele de socializare, inclusiv Facebook, veți avea nevoie de un program sau o metodă care să permită adăugarea automată a textului la fotografiile încărcate.
Un instrument popular și ușor de utilizat pentru editarea fotografiilor și adăugarea textului este Adobe Photoshop. În Photoshop, puteți crea un șablon pentru semnătura și textul dorit, apoi să îl aplicați la fiecare fotografie în parte înainte de a le încărca pe rețelele de socializare. Aceasta necesită cunoștințe de bază în utilizarea programului Photoshop.
Există și alte aplicații și programe de editare foto care pot oferi funcționalități similare. De exemplu, aplicații mobile precum Snapseed, PicsArt sau Canva pot permite adăugarea de text personalizat la fotografiile dvs. înainte de a le distribui pe rețelele de socializare.
tunnel rush
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde jeffreestar » Mie Sep 13, 2023 10:21 am

Pentru a adăuga un text automat în descrierea unei fotografii atunci când este încărcată pe Facebook sau pe alte rețele de socializare, trebuie să utilizezi o tehnologie numită "watermarking". Un watermark este un text sau o imagine care este adăugată peste fotografia originală și care poate fi vizibilă sau brutal io transparentă, în funcție de preferințele tale.
jeffreestar
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Apr 28, 2023 5:04 am

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde timothyferriss » Mie Noi 08, 2023 5:35 am

Pentru a implementa un scris care să apară automat în descrierea fotografiei atunci când este încărcată pe Facebook sau pe orice altă rețea de socializare, puteți folosi un cookie clicker program de editare foto care vă permite să adăugați metadate la fotografie.
timothyferriss
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 28, 2023 4:56 am

Re: Intrebare - Implementare text descriere

Mesajde emmausa » Lun Ian 08, 2024 8:59 am

Here's how you can use Image Watermark Pro to add links to your slope website:

Install and launch Image Watermark Pro.
Import the photo you want to watermark.
Click the Text tab.
In the Text field, enter the link you want to add.
Click agree.
emmausa
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 15, 2023 4:29 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron