Acum este Joi Mar 28, 2024 8:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Digital pe hartie

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Digital pe hartie

Mesajde cristianmiu » Dum Aug 31, 2014 9:40 pm

In ultimii ani am strans o colectie destul de bogata din vacante sau locuri unde poate nu ai ocazia sa ajungi de prea multe ori. Doresc sa realizez un album foto pe hartie ( old school ), insa din pacate nu stiu unde sa merg cu fotografiile in format digital sa mi le scoata pe hartie avand acceleasi nuante care le vad si pe display.

Tin sa precizez ca folosesc un macbook si un monitor extern calibrat, asa ca ma gandesc ca ar trebuii sa vad ce trebuie pe display... daca nu, imi cer scuze, greseala mea.

Sunt din bucuresti, asa ca astept ceva pareri cu centre foto unde pot face imprimarea fotografiilor e hartie.

Multumesc !
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Digital pe hartie

Mesajde Toni Stefan » Dum Aug 31, 2014 9:47 pm

si eu caut un astfel de loc pentru niste printuri.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Digital pe hartie

Mesajde Toni Stefan » Lun Sep 01, 2014 8:07 am

Toni Stefan scrie:si eu caut un astfel de loc pentru niste printuri.


gata. am rasfoit putin. am inteles ca super ok ar fi aici. http://www.amedesign.ro/
. Sper sa te ajute cristian.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Digital pe hartie

Mesajde cristianmiu » Lun Sep 01, 2014 9:18 am

Mai auzisem ca este un centru in apropiere de izvor... fujifilm sau ceva genul... multi il lauda... a printat cineva la ei? As vrea ca printul sa se faca pe hartie fotografica nu pe carton lucios de tipografie. Sau nu mai exista hartie foto in 2014? Intreb ca ultima data cand am printat ceva a fost cand eram adolescent si aveam un aparat pe film.

Multumesc !
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Re: Digital pe hartie

Mesajde Toni Stefan » Lun Sep 01, 2014 9:48 am

stiu ca sunt in multe locuri laboratoare fujifilm de printat...
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Digital pe hartie

Mesajde cristianmiu » Vin Ian 09, 2015 12:02 pm

Domnilor vreau sa lansez o comanda la CEWE cu un set de fotografii trase cu DSLR-ul din dotare. Tin sa precizez ca fotografiile le-am procesat in adobe lightroom si sunt aranjate cum trebuie. De asemenea monitorul pe care am lucrat este calibrat, deci clar ajustarile sunt facute bine.

In aplicatia de la cewe am o optiune care ma da peste cap... si anume optiunea 'optimizare' . Banuiesc ca iti optimizeaza el imaginile in functie de niste parametri standard, insa cum este mai bine, sa fie activata aceasta optiune sau nu?

Multumesc !
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Re: Digital pe hartie

Mesajde Semper » Vin Ian 09, 2015 11:00 pm

Daca ai procesat imaginile dupa gustul tau atunci fara optimizare. Cu optimizare e foarte posibil sa nu iți placa rezultatul, cel mai probabil vor fi suprasaturate pozele. In plus am inteles ca se face si reducerea efectului de ochi roșii însă cu rezultate slabe (de ex. doar un ochi este corectat).
Eu am printat la ei de mai multe ori, fara optimizare, nu am avut surprize, pozele au iesit la fel ca pe monitor.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Digital pe hartie

Mesajde cristianmiu » Sâm Ian 10, 2015 9:24 am

Super, multumesc mult pentru informare. Revin cu un feedback dupa ce primesc fotografiile tiparite.
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Re: Digital pe hartie

Mesajde geonikon » Dum Ian 25, 2015 2:28 am

cristianmiu scrie:Super, multumesc mult pentru informare. Revin cu un feedback dupa ce primesc fotografiile tiparite.


Salut,
Ai mai printat fotografiile la cewe ?
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Digital pe hartie

Mesajde laisha » Mar Sep 29, 2015 4:42 pm

Buna,

Si eu sunt curioasa cum iasa albumele de tip fotocarti. Ati incercat? cei de la Cewe par sa fie destul de ok, doar ca imi rupe capul sa fiu sincera ca trebuie sa le descarc softul...pfff. Altceva???

Multumesc :)
laisha
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 28, 2015 3:35 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron