Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:40 am

Articole Nikonisti.ro

Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde chromatone » Mie Oct 06, 2010 5:02 pm

Pentru print fine art pe hartie Harman by Hahnemuhle puteti incerca la http://www.chromatone.ro
RRS scrie:Intrebare: la aceste centre de upload, prelucreaza ei setarile (DPI in functie de marimea pozei) sau listeaza asa cum ai trimis? merci

In mod normal ar trebui ca aceste laboratoare sa informeze clientul in legatura cu rezolutia nativa a imprimantei(de exemplu Canon lucreaza la 600 dpi,Epson 720 dpi etc),in functie de care driverul(nerecomandat) sau softul dedicat de printare(recomandat,de exemplu Qimage) interpoleaza informatia fisierului respectiv.Strategia de alegere a rezolutiei ar trebui aleasa in functie de dimensiunea printului,de calitatea si de cantitatea informatiei din fisier.
chromatone
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 06, 2010 4:18 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde geookane » Mie Iul 27, 2011 7:34 pm

salutare din nou, postez aici ca sa nu mai deschid alt topic.as dori sa stiu:
- ar fi neindicat sa printez o fotografie A3 facuta cu un D3000 (10mpx) ? dar A2 ?
- imi puteti recomanda un centru de printing/laborator foto (nu vreau sa iasa cine stie ce, doresc doar sa il atarn pe perete) eventual mai prin zona centrala,sos mihai bravu,tineretului etc. :D
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Iul 27, 2011 9:10 pm

Teoretic 10 Mpx la 300 dpi sunt suficienti pentru A4, nu si pentru A3.
Pentru A3 la 300 dpi ar fi necesari ~15 Mpx.
Laboratorul unde printez eu este un Noritsu si printul se face pe hartie Kodak Endura. Nu este cea mai tare, dar este calitativa, semi-mata si destul de rezistenta. De obicei este folosita la fotobook-uri, deci suporta indoituri si manipulari numeroase.
Revenind la rezolutie, am redimensionat in Photoshop de la 12 Mpx la 15 Mpx, ulterior am aplicat sharpen ochiometric.
Printul a iesit excelent pe A3. Din pacate masina respectiva nu suporta decat 300 mm pe inaltimea rolei de hartie si maxim 900mm pe latime de print.
Pentru A2 cred ca este necesar sa apelezi la un printer cu cerneala care este posibil sa printeze si la mai putin de 300 dpi.
Printurile de dimensiune mare (A2) nu sunt privite de la aceeasi distanta ca cele de dimeniune mai mica, deci scaderea de rezolutie la print e mai greu observabila.
Tot la acest laborator am printat A2 din 10 Mpx , dar pe cerneala la un printer Epson care din cate imi amintesc are maxim doar 72 dpi.
Rezultatele au fost foarte bune, dar cum calitatea este relativa, e posibil sa auzi si contraargumente.

Subiectul cu printul este destul de complex, apar diferente intre ceea ce se vede pe monitor si ce iese pe hartie. Iti recomand sa faci incercari repetate la dimensiuni mai mici pana te apropii de rezultatul pe care il doresti.
Eu nu sunt profesionist si nu imi permit scule scumpe care masoara si calibreaza monitorul. Culmea e ca am folosit de imprumut si rezultatul nu a fost multumitor. In schimb am printat la setarile implicite ale masinii o imagine, am ajuns acasa si am reglat in conditii constante de iluminare monitorul dupa printul respectiv comparand tot timpul cu imaginea digitala. M-am apropiat astfel destul de mult de rezultatul dorit de mine si nu am mai modificat setarile monitorului.

E un subiect si cu monitoarele pe care se face prelucrarea imaginilor dar m-am indepartat destul de mult.

Ca o concluzie, print-ul care ajunge sa te multumeasca te costa un numar de incercari si teste. De asta nu ai cum sa scapi.

PS. Incearca sa prelucrezi in spatiul de culoare RGB.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde geookane » Mie Iul 27, 2011 10:06 pm

am mai scos o poza la un centru de printing, la dimensiuni A4. am fost foarte multumit de rezultat,culorile erau aceleasi care se vedeau pe monitorul meu, nu se vedea noise. doar ca acum vreau sa o scot mai mare.
centrul la care am facut'o nu era laborator foto, nu cred ca se pricepeau asa tare la fotografii.

poate o sa incerc un resize,sau daca nu, o scot A3.

multumesc pt raspuns
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde mandea » Mar Aug 02, 2011 1:41 pm

Pentru a mai inveseli putin gardul curtii unde locuiesc, m-am gandit sa il decorez cu ceva poze.
Mi-a placut efectul de "fereastra" pe care sper sa-l imbunatatesc pe viitor.
Solutia a fost: poze scoase la laborator 200x300mm, laminate pe A3 si decupate cu margine de 20mm, scandura, lac, holz-suruburi si ferastrau pentru parchet din dedeman.
Acum sa vedem cum o sa tina...
Fişiere ataşate
DSC_6704.jpg
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde A.Cascatau » Mar Aug 02, 2011 5:29 pm

mandea scrie:Pentru a mai inveseli putin gardul curtii unde locuiesc, m-am gandit sa il decorez cu ceva poze.
Mi-a placut efectul de "fereastra" pe care sper sa-l imbunatatesc pe viitor.
Solutia a fost: poze scoase la laborator 200x300mm, laminate pe A3 si decupate cu margine de 20mm, scandura, lac, holz-suruburi si ferastrau pentru parchet din dedeman.
Acum sa vedem cum o sa tina...

O idee inedita si super tare, chiar iti da impresia de fereastra in gard, bravo! :D
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde mirelutza_albinutza » Mie Aug 03, 2011 4:04 pm

Cat de fain!!! Bravo, uite ce frumos arata :)
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde iooo » Mie Aug 03, 2011 9:02 pm

putem participa si noi la gardul tau?! :lol: ....nu la vopsit ma refer.
eu mi-am impodobit"" la un moment dat peretii din camera, dar am descoperit ca gestul nu face decat sa mai reduca din impresia de spatiu.
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde c6t9 » Mie Aug 03, 2011 10:26 pm

Salut ideea.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori