Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Noi 18, 2009 11:05 am

Argh. Eu vorbeam de postul lui "belami"... n-am sesizat postul de la "tavi2x" :(
Oricum e bine, eu pina acum n-am avut unde tipari pe Fuji Frontier, sunt nerabdator sa incerc o comanda.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde tavi2x » Joi Noi 19, 2009 11:18 pm

Inainte de a printa la ei am incercat mai intai cu o comanda mica ca sa vad calitatea. Aceasta practica poate scuti de neplaceri.

Recomand centrele cu Fuji Frontier.

Nu recomand centrul Kodak din Cora Lujerului - am incercat si acolo o comanda mica iar rezultatele nu au fost deloc multumitoare: culori sterse, arse, contrast accentuat. Si asta e doar ce vad eu :)

Cu stima,
Octavian
Ultima oară modificat de tavi2x pe Mar Feb 16, 2010 11:24 am, modificat 1 dată în total.
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde rmvalceanu » Mar Feb 02, 2010 5:09 pm

A incercat cineva sa tipareasca poze pe imprimantele Canon Selphy ? Pareri ?
rmvalceanu
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Oct 09, 2009 2:18 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Joi Feb 04, 2010 11:10 am

Vad ca nu raspunde nimeni... In urma cu vreo 1-2 ani (cine mai tine socoteala?) si-a luat un coleg un Canon Selphy, care model va fi fost pe-atunci; Din putinele poze pe care le-am vazut pot zice ca scoate bine, doar ca in absolut toate pozele erau prinse fire de praf! Se pare ca praful e cel mai mare dusman al imprimantelor dye-sub.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Feb 04, 2010 12:45 pm

Nu e chiar asa de grav, Canon Selphy vine cu o unealta speciala cu care se curata praful din interiorul imprimantei, iar hartia trebuie tinuta inchisa in cutia speciala din care se alimenteaza imprimanta.
Daca respecti asta nu mai ai treaba cu praful.
Ca recomandare, eu merg cu luminozitatea ridicata cu 2 trepte din driver, altfel imaginile ies usor intunecate.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Feb 12, 2010 11:52 am

tavi2x scrie:Recomand centrele cu Fuji Frontier.

Nu recomand centrele Kodak foto in 1ora .
Un exemplu este centrul Kodak din Cora Lujerului - am incercat si acolo o comanda mica iar rezultatele nu au fost deloc multumitoare: culori sterse, arse, contrast accentuat. Si asta e doar ce vad eu :)


Cu tot respectul, mă simt dator să intervin la această afirmaţie a dvs. Fiecare centru de developări foto este o franciză, lucreză sub un nume oarecare (mă rog, marea majoritate). Unde dvs vedeţi Kodak Express, nu e Kodak Kodak, ci un patron oarecare care colaborează cu dânşii. Nu puteţi generaliza o experienţă neplăcută (şi perfect posibilă) şi să aruncaţi cu noroi pe toate centrele de acest tip din ţară, care au muncit cu greu ca să-ţi obţină un binemeritat loc în industria de profil.
Ca şi fost angajat al unui astfel de centru şi din experienţa proprie a câtorva ani buni de Kodak Express şi a câtorva milioane de fotografii developate pe echipament Noritsu Koki digital, ţin să vă informez că maşinile Noritsu (folosite de Kodak) sunt net superioare celor de la Fuji, faptul că piesa dintre aparat şi scaun e defectă, nu ţine de Kodak sau de Fuji. În State, am avut şansa de a munci în paralel pe Fuji Frontier şi pe Noritsu QSS3001, precum şi pe alte modele din seria 30. Nici nu se compară.
Totodată, realizările celor de la Kodak sunt net superioare celor de la Fuji, care au fost aproape de ei, dar totuşi puţin mai în urmă. Cam tot ce există patent în domeniul acesta (cu mici excepţii) e opera celor de la Eastman Kodak Company, al cărei fondator a inventat inclusiv conceptul de film foto capsulat care poate fi developat într-un centru de acest gen.
Citiţi puţin despre istoria Kodak din care citez foarte scurt de pe ro.wikipedia.org
George Eastman este inventatorul suportului fotosensibil flexibil, pelicula de nitroceluloză, în anul 1884. Aceasta a făcut posibilă construcţia de aparate de fotografiat mai mici, uşoare, portabile. Fraţii Lumière, folosesc această descoperire pentru invenţia lor, cinematograful, pelicula fiind elementul indinspensabil.

La 4 septembrie 1888, patentează invenţia sa aparat de fotografiat cu roll film. De menţionat că roll filmul este o bucată de peliculă fotosensibilă de circa 1 m lungime, care este introdusă într-o casetă metalică ermetic izolată de lumină, înfăşurată pe o rolă, care în aparatul de fotografiat după expunere se rulează pe altă rolă de asemeni într-o casetă ermetic izolată de lumină, până la procesul chimic de developare.
Este fondatorul renumitei fabrici de material fotosensibil cu o granulaţie extrafină ( foarte favorabilă peliculelor cinematografice de format îngust 8 mm; 8,5 mm; 16mm ) şi cu sensibilitate foarte mare, Kodak( actual face parte din compania Thomson). Pelicula Kodak Color este foarte căutată pe piaţa cinematografiei şi a fotografiei.


Oricum, pe varianta ro a wikipediei scrie foarte puţin despre el şi Kodak. Încercaţi pe varianta engleză.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde PMihai » Vin Feb 19, 2010 1:22 am

Eu le scot la o imprimanta HP F2400 scoate foarte bine si calitatea la fel de buna.
Tot nu arata ca o fotografie cum se developeaza ea.
Din pacate sunt incepator , vreau sa invat si sa developez dar nu stiu cum si ce imi trebuie pentru.
Poate ma ajutati voi cu ceva.
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Sâm Mai 22, 2010 10:58 am

Revin cu o completare la postul meu de mai sus. Am incercat si eu centrul Kodak din Galati. Am doar un cuvant: oribil. Nu recomand deloc. Nu-si cunosc masinile, au probleme cu dimensiunile pozelor, calibrarea zoomului si mari probleme de customer service. Procesul chimic in sine e corect, pozele arata binisor, dar ce folos ca nu stiu sa le centreze corect pe hartie?
Nu recomand profesionistilor, recomand amatorilor fara pretentii care vor doar sa se recunoasca in chip pe o bucata de hartie. Pacat. . .
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Merlin » Mar Mai 25, 2010 6:37 am

Te rog sa nu crezi ca sunt malitios insa, doresc sa te intreb: pozele pe care le duci sunt in formatul 13x18 cm sau 15x21 cm?? Daca nu este asa si le lasi in formatul de 2/3, ca profesionist, lasi pe altcineva sa faca cropul de 13x18 (15x21)? Eu nu as avea curajul sa fac asta pentru simplul motiv ca doua persoane au cu siguranta viziuni diferite si doar tu ca fotograf stii exact ce vrea sa spuna cadrul respectiv!
Pe de alta parte, fara sa tin partea nimanui (banuiesc ca te referi la centrul foto pe care ti l-am recomandat cu ceva timp in urma) eu scot la ei de 2 ani de zile (le duc direct in formatul necesar: 13x18, 15x21, 20x30 ori 30x45 cm ) si, de fiecare data ele arata identic cu monitorul meu (calibrat). Sincer, sunt extrem de multumit. Deocamdata, alta varianta viabila nu am gasit in Galati. Poate un Epson de ultima generatie m-ar multumi, dar asta pare a fi vis, deocamdata!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 28, 2010 2:43 pm

e a 3-a oara ca-ti raspund si-mi expira sesiunea, ma doare mana deja. . .
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori