Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:59 am

Articole Nikonisti.ro

Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Merlin » Vin Mai 28, 2010 5:54 pm

Acum sunt rautacios: "Banuiesc ca aceeasi durere de mana nu-ti da voie sa iti cropuiesti singur pozicile!"

... iti multumesc pentru raspunsul cvasi-complet si indubitabil de clar! Datorita lui vor sti si alti novici si nu vor face aceeasi greseala ducandu-se la lab-ul foto cu poze format 2/3 sa le scoata 13/18 ori 15/21 pentru ca mai apoi sa se planga: Nu-s buni dom'le! Nu au ghicit ce am vrut eu sa exprim prin cadrul repectiv! Matematica mea nu-mi scoate in ruptul capului proportia de 13/18 ori 15/21 ca fiind egala cu 2/3. Poate daca as fi .. contabil!?
Nu mai fi suparat pe mine, eu nu-ti port pica cu nimic, doar esti concitadinul meu. Succes!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Cosmin Gheorghita » Vin Mai 28, 2010 7:18 pm

Salutare Merlin. Chestia e ca am avut treaba zilele astea şi nu prea m-am putut conecta de pe pc, îmi cer scuze. A fost foarte frustrant să scriu 3 răspunsuri lungi de pe mobil (chiar şi ultimul am încercat să-l editez şi să-l fac cât de cât inteligibil dar n-am reuşit din păcate) şi când dai "send" să-ţi zică să te autentifici şi să constaţi că s-a şters tot ce ai scris... e primul forum unde păţesc treaba asta, scriu lejer de pe mobil cam peste tot. În fine...
Ziceam că nu eşti maliţios, e normal să-ţi pui întrebări. Bineînţeles că am cropuit pozicile şi erau la dimensiunea şi rezoluţia corecte. Ba mai mult, de pe CD-ul dat de mine, a mers o amică peste 2 zile şi i-au scos aceleaşi imagini la cu totul alte dimensiuni, erau cu vreo 5 mm mai lungi decât ale mele :lol:
Nu am ce să le reproşez la capitolul proces chimic şi culori, dar aia nu e totul la minilaburi, mai sunt şi alţi parametri care trebuie setaţi şi chestii care trebuiesc întreţinute. Ia fă tu nişte imagini la mărimea corectă şi pune-le un chenar fin şi centrat de 1-1,5 mm, cam la 4-5 mm de la marginea imaginii şi vezi ce-ţi vor printa. Vei vedea clar cum le e reglat zoom-ul la printer şi cât de centrată stă hârtia pe platanul de expunere.
Iar să mă mai ia şi peste picior pe banii mei când ei nu-s în stare să-şi facă treaba corespunzător, chiar că m-a enervat. Noi, pe vremea M.T.iL Rom nu ne permiteam asta, era un QCS (quality client service) care trebuia respectat, aveam traininguri regulate cu Kodak Pathe Franţa, nu luam lumea care ne dădea păpică la mişto. În fond şi la urma-urmei, calitatea lor o scot şi cei de la ZS iar preţul e mai bun. Eu nu sunt din Galaţi şi încă nu m-am obişnuit total cu stilul ăsta mârlano-manelist de a trata clientul prin zona asta, nu ştiu ce-a fost pe-aici pe vremea când Kodak era Kodak, dar ce e acum e varză...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Merlin » Vin Mai 28, 2010 9:08 pm

Multumesc om bun! Acum m-am lamurit. Ce spui tu intr-adevar este nasol ... uite ca eu nu m-am lovit de asta, nu am scos foto in acest stil, cel mult i-am lasat pe ei sa-mi scoata o margine alba si atat. Bun de stiut ce ai spus tu si-ti multumesc! Vezi, de aia tot visez la un .. Epson ..
Lumina buna!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 29, 2010 6:07 am

Merlin scrie:Vezi, de aia tot visez la un .. Epson ..

Epson-ul (ma refer la modelele care se adreseaza fotografilor) e bun pentru fotografia de arta, pe care, dupa ce ai scos-o din imprimanta, o pui in perete si nu te mai atingi de ea. Rezultatul imprimarii nu suporta atingeri repetate cu degetele, cernelurile incep sa se intinda si sa se minjeasca la contactul cu degetul. A livra asa ceva la o comanda de fotografie de nunta sau botez este o reteta sigura pentru dezastru.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Merlin » Sâm Mai 29, 2010 7:43 am

Foarte bine punctat dle. Pop!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde mad » Lun Aug 02, 2010 5:39 pm

Eu tocmai doream sa-mi cumpar o imprimanta Epson Stylus P50 - imi trebuie si pentru fotografie de nunta.
Nu ma prea pricep la detalii tehnice legate de imprimare, dar intelesesem ca tocmai, cerneala lor este foarte rezistenta. Stiti sigur ca asa se intampla cum ati descris "cernelurile incep sa se intinda si sa se minjeasca la contactul cu degetul."? Chiar daca folosesc doar consumabile recomandate de Epson? M-ati cam speriat :o
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 02, 2010 7:52 pm

mad scrie:Stiti sigur ca asa se intampla cum ati descris "cernelurile incep sa se intinda si sa se minjeasca la contactul cu degetul."? Chiar daca folosesc doar consumabile recomandate de Epson? M-ati cam speriat :o

Depinde de cernelurile folosite (dye sau pigment) si, probabil, de tipul suportului. Am vazut si printuri care rezistau la contactul cu degetele, dar si unele care trebuiau ferite de contactul cu degetele. Ambele realizate pe imprimante Epson cu cerneluri originale. Deci, e de studiat combinatia ideala. Presupun ca cernelurile tip dye pe hirtie foto ordinara se preteaza cel mai bine la printuri care trebuie sa treaca din mina in mina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde mad » Mar Aug 03, 2010 9:40 am

Multumesc de raspuns.
Nici macar nu-mi imaginam ca poate exista aceasta problema. Am abandonat operatiunea "imprimanta", o sa raman la fotodigitale si myphoto (sunt de nota 10).

De Canon Pixma MP980 stie cineva ceva? Vad ca asta are cerneala-pigment.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde RRS » Sâm Aug 14, 2010 7:15 am

Intrebare: la aceste centre de upload, prelucreaza ei setarile (DPI in functie de marimea pozei) sau listeaza asa cum ai trimis? merci
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Aug 15, 2010 9:17 pm

Recomand cu incredere printul pe hartie Kodak Endura de la laboratorul ProFoto din Bucuresti, Drumul Taberii de la parterul fostului bloc "Materna".
Se poate printa pana la maxim 30,5x90 cm in orice raport care se incadreaza in aceste dimensiuni si la rezolutie de 300 dpi.
Pe hartie foto adevarata, garantata 100 de ani de producator si cu rezultate remarcabile daca stii ce sa ceri.

Am printat aici mai multe expozitii, iar domnii de la acest laborator au reusit de fiecare data sa pastreze acelasi nivel al calitatii.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori