Acum este Dum Apr 28, 2024 12:54 am

Articole Nikonisti.ro

Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 01, 2009 3:11 pm

Exact intrebarea din subiect, cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Eu de laboratoare foto m-am lecuit, in Sibiu cel putin toate probele mi-au iesit aiurea. E drept, asta se intampla in urma cu vreo 2 ani, intre timp n-am mai incercat. Pe urma mi-am luat o imprimanta Cannon Pixma, pe care am pensionat-o si mi-am luat un Epson PictureMate, pe care l-am pensionat si mi-am luat un Epson RX585 - cu cerneluri Claria. Sunt relativ multumit de rezultatele pe care le obtin cu Epson RX585 dar nu reusesc sa scot imaginea ok din prima: am imaginea ok si frumoasa pe monitor, dau print, iese ceva, apreciez eu ca trebuia sa fie mai luminoasa sau mai bine saturata (sau dimpotriva), mai dau o data print si eventual inca o data! Culorile sunt intotdeauna ok, luminozitatea si saturatia lasa de dorit.

Acum intrebarea e ce folositi voi? Sau unde tipariti? Pe mine m-ar tenta o imprimanta Epson cu cerneluri UltraChrome K3, dar sunt si scumpe, si foarte mari - eu tiparesc 10x15 cm si foarte rar 13x18.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 01, 2009 3:27 pm

Ca sa vezi pe monitor cum o sa fie tiparit iti trebuie macar un colorimetru de monitor si profilele imprimantei. Ca sa nu zic ca un monitor lcd TN are doar 6 biti de culoare, restul e interpolat. 8 biti am vazut cel mai ieftin un LG s-ips pe la 1900ron, W2600HP-BF. 10 biti de la 3000 euro in sus. Ideal ar fi si un colorimetru pt imprimante.

De Epson si HP din seria cu 3 nuante de negru am auzit numai de bine insa incep preturile peste 2000 ron.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 01, 2009 4:35 pm

Nu ma astept sa vad 100% exact ce am pe monitor si la imprimanta, dar sa fie mai aproape :) Sunt totusi curios cum procedeaza lumea in general cu printurile de pe digitale. Nu-mi vine sa cred ca toata lumea foloseste imprimante de peste 2000 ron, cu LCD-uri de 2000 ron, si calibrare de culoare pe monitor si pe imprimanta, eventual si cu surse de lumina calibrata in spatiul de lucru.

Ca sa revin la colorimetru, a utilizat cineva arhi-cunoscutul Spyder 3? Da rezultate si pe un panel TN, sau este necesar un panel "S"? Cred ca un astfel de colorimetru si-ar putea gasi loc in buget, dar sa nu fie degeaba, si sa nu fie numai marketing. Acum ma gandesc la reclama cu "In romania 90% din apa este apa dura, folositi Calgon". Nu cunosc pe nimeni care sa fi utilizat vreodata un colorimetru si care sa-mi poata spune clar: "Da, merita".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 01, 2009 4:45 pm

cosminprund scrie:Nu ma astept sa vad 100% exact ce am pe monitor si la imprimanta, dar sa fie mai aproape :) Sunt totusi curios cum procedeaza lumea in general cu printurile de pe digitale.

....

Ca sa revin la colorimetru, a utilizat cineva arhi-cunoscutul Spyder 3?



Printurile, destul de putine, le facem la laboratoare digitale, dotate cu Fuji Frontier.

Monitorul este calibrat, chiar cu Spyder 3 :-) Eu am varianta http://www.f64studio.ro/det.php?id=348&pid=7764 si am calibrat cu el inclusiv televizorul Samsung de 40" pe care il folosesc in studio la seminarii...

Daca laboratorul e in parametri, singura diferenta care mai apare e de densitate, dar se poate da o proba si dupa ce se corecteaza densitatea (corectia merge la toate imaginile) printurile ies bine.

Sunt convins ca se poate si mai bine, cu imprimanta serioasa calibrata corespunzator, dar pentru utilizarile obisnuite merge si ca mai sus, mai ales ca pretul pe print este foarte bun.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 01, 2009 4:51 pm

cosminprund scrie:Ca sa revin la colorimetru, a utilizat cineva arhi-cunoscutul Spyder 3? Da rezultate si pe un panel TN, sau este necesar un panel "S"? Cred ca un astfel de colorimetru si-ar putea gasi loc in buget, dar sa nu fie degeaba, si sa nu fie numai marketing.


da eu am Spyder. e f bun indiferent ce monitor ai, tub sau lcd. diferenta de pret intre versiuni Pro Express etc. e la software nu la hardware
daca ai un hobby serios cu fotografia un colorimetru ar trebuie sa fie printre primele lucruri de cumparat. luminozitatea si contrastul poti sa le mai nimeresti dupa gradienti, culorile niciodata ochiometric.
e bine ca monitorul tau, indiferent ce tip e, sa aiba cit mai multe controale, preferabil individual pe R G B.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 01, 2009 5:16 pm

Multumesc pentru sugestii. Pentru inceput mi-am comandat un Spyder :D Voi incerca apoi sa folosesc profilele ICC ale imprimantei (sunt disponibile pe situl Epson). Pe urma voi vizita si laboratoarele foto din Sibiu, sa vad daca si-au schimbat cumva echipamentele. Dupa cum spuneam, in urma cu 2 ani cind am facut ultimele probe, nu se punea problema de nici un fel de acuratete: diferentele de culori erau majore!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 08, 2009 8:25 am

In primul rand vreau sa va spun ca mi-am luat Spyder-ul si am fost foarte multumit de investitia facuta! Problema mea cu printul nu este totusi rezolvata, asa ca urmeaza sa-mi iau si Spyder-ul pentru imprimanta. E mult mai scump, dar daca rezultatele sunt la fel de bune ca si rezultatele vazute cu Spyder-ul de monitor, atunci merita!

Acum o intrebare, ca am si o intrebare. A cumparat cineva acest DVD sau un alt DVD de la Luminous Landscape?
http://www.luminous-landscape.com/video ... rint.shtml
Pretul mi se pare corect, este disponibil ca download (deci il voi primi repede). As prefera o carte dar informatia e mai importanta, o iau de unde o gasesc :)

In ce priveste printul la laboratoare... am incercat, degeaba insa, mereu apare cite o problema. Vorba unui coleg, problema nu sunt echipamentele, problema sunt oamenii care le folosesc. Repet, as prefera sa platesc bani pentru printurile astea, as scuti o gramada de munca timp si bani.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 08, 2009 10:05 am

nu am acel video dar e posibil sa fie interesant. dupa cuprins pare ca doar citeva capitole te intereseaza, totul e in duplicat si pt macos.

de ce nu comanzi imprimarea prin posta? gasisem pe google mai demult diverse firme prin toata tara. faci un test, nu pierzi multi bani.

tu acum zici de fapt ca faci proofing pe lcd calibrat si tot e f aiurea fata de cum tipareste?
spune exact ce ai facut, cum ai aplicat calibrarea, ce sistem de operare ai, cu ce soft etc.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 08, 2009 10:17 am

Nu pot face proofing pentru ca nu am profilul de culoare al imprimantei. La epson pe site am gasit tot felul de alte profile, al meu nu. Hartia pe care o folosesc, chiar daca este Epson, are numele putin diferit fata de ce au ei la selectie, deci e posibil sa nu se potriveasca profilele.

Diferenta intre ce vad pe ecran si ce iese la imprimanta nu e propriuzis de culoare, e mai degraba de luminozitate/contrast/densitate :( Dupa cum se vede nu am vocabularul necesar sa exprim problema, motiv pentru care nici nu o pot rezolva.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cu ce sau unde va tipariti pozele digitale?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 08, 2009 10:36 am

ar trebui sa fie macar pe cd-ul cu drivere. instaleaza softul ei si vezi daca nu apare un profil dupa aia.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron