Acum este Vin Mar 29, 2024 9:49 am

Articole Nikonisti.ro

Problema suprasaturatie la poze

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Problema suprasaturatie la poze

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Ian 02, 2015 6:56 pm

Aruncam azi o privire pe niste poze si am observat ceva dubios. Unele nuante sunt suprasaturate, altele se pierd de tot, problema persista peste tot, mai putin in lightroom si windows photo viewer pe full screen.
E evident ca problema nu e de la monitor ci de la calibrarea win, nu reusesc sa ii dau de cap, pozele de mai jos vorbesc de la sine.
Mentionez ca problema persista pe 3 sisteme diferite.

poza originala: http://s3.postimg.org/uqq6fm8sh/DSC_0846.jpg

Pozele cu pricina mai jos, sunt constient de faptul ca fb are compresia lui, dar cu toate astea diferentele sunt vizibile. Mentionez ca pozele au fost exportate cu lightroom, cu profilul prophoto RGB.


ImagineImagineImagine[/url]Imagine
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema suprasaturatie la poze

Mesajde moaartea » Vin Ian 02, 2015 8:15 pm

puscarie scrie:Mentionez ca pozele au fost exportate cu lightroom, cu profilul prophoto RGB.



pai daca te mananca undeva sa le dai export cu profilul profoto rgb e normal sa se vada tare ciudat cand le deschizi din nou.....pune si tu srgb care e profilul standard pt web si monitoare si telefoane si tablete si orice altceva asemanator, profoto sau adobe rgb il selectezi doar cand printezi pe un printer care suporta mai multe culori decat srgb. cand spun printer ma refer inclusiv la imprimanta de acasa cat si la laboratoarele foto, pt ca la multe printere low-end calitatea e mai buna daca le dai print direct din srgb, altele, destul de putine daca ar fi sa le compari cu primele, stiu sa printeze corect si adobe rgb dar astea sunt mai mult exeptiile decat regula...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema suprasaturatie la poze

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Ian 03, 2015 12:01 am

Salutare, am folosit export prophoto rgb la recomandarea unui cunoscut mai avizat decat mine. Am exportat iar pozele in profil srgb si totul pare relativ in ordine acum.
Va multumesc pentru reply si un an nou fericit la toata lumea.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron