Acum este Joi Mar 28, 2024 4:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Profile de Culoare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Profile de Culoare

Mesajde alexr86 » Mar Mar 17, 2015 7:06 pm

Buna.Voi cum aveti setat photoshopul la "color edit" ? Puteti sa postati niste printscreenuri?
alexr86
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 19, 2013 4:18 pm

Re: Profile de Culoare

Mesajde moaartea » Mie Mar 18, 2015 12:08 am

ce e aia "color edit" ??? recunosc nu stiu extraordinar de bine photoshop-ul dar din cate stiu eu nu stiu nici o optiune sau undeva sa scrie "color edit"...poate vroiai sa scrii color range sau color balance...

cat despre profilul de culoare de la camera calibration eu in general il am setat pe camera portrait sau camera neutral, pt ca alea le folosesc si in camera si astfel se apropie cel mai mult de ceea ce vad pe spatele camerei, desii nu e identic...poti sa incerci camera standard daca ala il ai setat si in camera si astfel te apropii de ceea ce vezi pe spatele camerei...daca vrei sa fie exact ce vezi pe spatele camerei ca si cum ai fotografia direct jpg atunci nu ai decat sa folosesti capture nx fiind singurul program care o sa iti redea exact culorile ca si cum ai fi fotografiat direct in jpg, ps sau lr sau altele o sa ai o deviatie, pe care trebuie sa o corectezi manual la ochi sau sa folosesti anumite target-uri de culoare pe care le fotografiez inainte sa faci fotografia si de pe care iti poti crea un profil custom pt acea lumina si temperatura de culoare..etc..


daca este nevoie de culori critice, adica atunci cand fotografiezi ceva gen produs si iti trebuie culorile exact sau cat mai exact ca in realitate in primul rand trebuie sa ai monitorul calibrat, apoi cel mai bun rezultat l-am avut folosind colorchecker passport si creand un profil custom pentru lumina care o am in studio si asa ai rezultatele cele mai bune.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron