Acum este Vin Apr 19, 2024 8:34 am

Articole Nikonisti.ro

Lightroom probleme export

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Lightroom probleme export

Mesajde AnaGhineraru » Lun Apr 20, 2015 10:11 pm

Salut,

Am si eu nevoie de un sfat.
Am editat niste poze in Lightroom 5 (trial) iar dupa ce am dat export am vazut ca pozele sunt mai pale decat cele originale, am presupus ca le-am facut eu ceva , asa ca am luat o poza am importat-o si apoi am exportat-o fara sa modific nimic si este tot pala si fara stralucire. Gresesc eu ceva? Ma poate ajuta cineva? Multumesc.
AnaGhineraru
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 20, 2015 10:03 pm

Re: Lightroom probleme export

Mesajde moaartea » Lun Apr 20, 2015 11:16 pm

eu nu am inteles ce vrei sa zici...

daca ai vrut sa zici ca poza o vezi bine cand o editezi si cand ii dai salvare atunci se vede diferit fata de cum iti arata in LR atunci vezi la file setings la export la jpg sa fie profilul de culoare sRGB si nu AdobeRGB sau ProFoto RGB sau altceva.


daca te referi ca atunci cand ii dai import la un raw (.nef) ti se vede diferit fata cum se vede acel raw pe calc atunci e normal, pt ca preview-ul din raw e cu profilul de la nikon si nici un program cu exeptie la capture nx nu o sa iti salveze dintr-un raw un fisier jpg identic cu ce setari ai pus tu in camera. ca sa te apropii ceva mai mult si sa ai un punct de plecare pune in camera calibration la profile selecteaza camera xxx unde xxx e ce profil ti-ai selectat tu in camera - gen neutru,landscape,portrait,etc
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Lightroom probleme export

Mesajde AnaGhineraru » Mar Apr 21, 2015 1:07 pm

Multumesc,

Era setat pe ProPhoto RGB nu pe sRGB, acum arata cum trebuie. Multumesc mult!
AnaGhineraru
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 20, 2015 10:03 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori