Acum este Vin Mar 29, 2024 2:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Postprocesare efect pictura

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 11:22 am

Dan Pop scrie:Acum chiar nu mai inteleg nimic. Tabloul ala nu avea nimic de-a face cu impresionismul, dar se doreste ceva in genul lui...


Yap, clientul mi-a aratat o fotografie transformata in tablou, dupa care mi-a explicat ca el doreste portretul sau in stilul impresionist; nu avea saracul la indemna o pictura impresionista provenita dintr-o fotogarfie via photoshop...Daca nici de data asta nu intelegi insemna ca....dar poate ca tu ai treaba si eu te retin ??? Nu crezi ca ar fi mai bine si mai elegant sa lasi spatiu celor care ar putea veni cu vreun sfat util ???
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 11:43 am

The Dude scrie:
Dan Pop scrie:Acum chiar nu mai inteleg nimic. Tabloul ala nu avea nimic de-a face cu impresionismul, dar se doreste ceva in genul lui...


Yap, clientul mi-a aratat o fotografie transformata in tablou, dupa care mi-a explicat ca el doreste portretul sau in stilul impresionist; nu avea saracul la indemna o pictura impresionista provenita dintr-o fotogarfie via photoshop...Daca nici de data asta nu intelegi insemna ca....dar poate ca tu ai treaba si eu te retin ???

Abia de data ai explicat suficient de coerent legatura (altfel inexistenta) dintre stilul impresionist si tabloul din primul post. Ai avut nevoie de cam multe iteratii, dar important e ca pina la urma ti-a iesit :lol:
The Dude scrie:Nu crezi ca ar fi mai bine si mai elegant sa lasi spatiu celor care ar putea veni cu vreun sfat util ???

You get what you pay for ;)
Nu realizasem ca cei care se ingramadeau cu sfaturi utile nu mai incapeau de mine :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dinu Lazar » Joi Apr 09, 2009 10:41 pm

Acuma revenind la subiect...
Facind abstractie de nenumaratele ocolisuri si incertitudini si comicarii... sunt nenumarate procedee si softuri cu care se poate face ca o imagine sa arate ca si cum ar fi pictata. In Photoshop exista citeva modalitati destul de elocvente, si in alte numeroase porgrame, unele chiar free- cum e gimp care a fost aici citat sau photoline sau photofilter si atitea altele.
Problema este ca pentru a obtine un efect care sa nu fie kitsch trebuie sute de ore de exersat si de incercat si de invatat si de probat softuri - cel mai simplu e sa dati lucrarea sa fie editata de cineva care poate face ce doriti. Asa, pe bijbiitelea, pe incercatelea, e greu. Mai ales ca eu tot nu am inteles cum vrea clientul sa fie portretul. Sa fie impresionist? Sa fie ca in prima poza? Ce are aia cu impresionismul? Exista ateliere in Asia care pentru 2-3 dolari picteaza la liber dupa o poza si efectul va fi mult mai bun poate. Apoi la google se vad mii de metode foarte bune: ia vedeti "how to transform a photograph into a painting".Mai complet ca acolo nu se poate. Desi asta se putea face din prima. Chiar sunt mii de metode peste tot: http://www.psdvault.com/photo-effect/easily-transform-your-photo-into-a-watercolour-painting-in-photoshop/
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde devland » Joi Apr 09, 2009 11:53 pm

The Dude scrie:GIMP ?? ....poti fi un pic mai specific devland ??

...si da !! astfel de informatii imi sun de mare ajutor. Intre plug-in cunosti cateva care m-ar putea ajuta ???
Snap art 1.1.0 e foarte apoape, dar sunt convins ca exista si altele..

Multumesc oricum,

The GNU Image Manipulation Program
In principiu de obicei nu gasesti 1 singur program/plug-in care sa faca ce vrei, indeferent ce ai vrea.
De obicei trebuie sa folosesti mai multe astfel de programe ca sa obtii, treptat, efectul dorit.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Vin Apr 10, 2009 6:44 am

Exista ateliere in Asia care pentru 2-3 dolari picteaza la liber dupa o poza si efectul va fi mult mai bun poate.


Clientul meu traieste insa in Romania si eu, ca om de afaceri in domeniu (da cativa ani buni si cu ceva rezultate incurajatoare) estimez ca aici ar putea exista o oportunitate importanta si o piata mai mult decat interesanta. Ca atare as vrea sa dezvolt ideea. Cum sunt insa presat de timp in chestiunea acestui portret, si cum dumneavoastra ati sugerat ca pot apela la cineva care sa faca acest proces pentru mine va mai adresez o rugaminte: "Ma puteti indruma in vreo directie ??"
sau "Cunoasteti pe cineva (persoana fizica sau juridica) care presteaza astfel de servicii ???"

Apoi la google se vad mii de metode foarte bune: ia vedeti "how to transform a photograph into a painting".Mai complet ca acolo nu se poate. Desi asta se putea face din prima. Chiar sunt mii de metode peste tot: http://www.psdvault.com/photo-effect/easily-transform-your-photo-into-a-watercolour-painting-in-photoshop/


Acestea sunt intr-adevar informatii valoroase pentru mine. Va multumesc si va raman indatorat.
Ultima oară modificat de Sabina pe Vin Apr 10, 2009 7:20 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: Limbaj neadecvat
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 10, 2009 8:28 am

estimez ca aici ar putea exista o oportunitate importanta si o piata mai mult decat interesanta. Ca atare as vrea sa dezvolt ideea. Cum sunt insa presat de timp in chestiunea acestui portret, si cum dumneavoastra ati sugerat ca pot apela la cineva care sa faca acest proces pentru mine va mai adresez o rugaminte: "Ma puteti indruma in vreo directie ??"
sau "Cunoasteti pe cineva (persoana fizica sau juridica) care presteaza astfel de servicii ???"


A fost un an sau mai mult de un an, la Piata Rosetti in Bucuresti, un magazin care exact asta propunea - nu stiu, am auzit ca a dat faliment - fotografii care se manau cu niste picturi - aveau oamenii si presa de facut canvas, si rame, si toata tehnologia - era un tip acolo, Adrian Popescu - dar cred ca au dat faliment.
Altfel este un grup foto de discutii, cu tema portretul, la http://tech.groups.yahoo.com/group/portretul/ - sunt absolut sigur ca daca va adresati acolo dupa ce va inscrieti gasiti pe cineva sa faca aceste procesari. Este o fotografa acolo care chiar are rezultate remarcabile la un portret care sa para vechi ( ma rog, nu e pictural, dar se poate face, daca e o comanda) - http://oglinzideargint.deviantart.com/art/Amintiri-vii-117459043
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Vin Apr 10, 2009 8:46 am

Multumesc foarte mult.
Fotografiile le fac singur. Nu as lasa pe nimeni aici, le furnizez doar NEF-ul.

Inca o data multumesc.

Limbaj inadecvat ???
Ma rog....era o ironie ce raspundea unei (unor) jigniri. Oricum ma bucur sa plec de aici cat mai repede si cat mai departe. Multumesc mult celor care m-au ajutat pana la acest punct (devland included) ;)
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde TocuMarian » Vin Apr 10, 2009 10:07 pm

http://www.topazlabs.com/topazlabs/03pr ... _simplify/
Nu am lucrat cu el, l-am gasit din intamplare.. dar pare ceva asemanator cu ce vrei tu..

La urmatorul link gasesti un director cu plug-in-uri de Photoshop. Poate daca ai timp sa te uiti prin ele (sunt destul de multe) ai sa gasesti ce iti trebuie.

http://photoshop.pluginsworld.com/plugi ... =photoshop

O zi buna....
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 10, 2009 10:31 pm

The Dude scrie: Oricum ma bucur sa plec de aici cat mai repede si cat mai departe.

Am venit, am intrebat, am colectat raspunsurile, am plecat.
Asa se folosesc "baietii destepti" de forumuri. Ca doar n-or fi fraieri (pai cum sa fie fraieri daca sint destepti ;) ) sa se considere datori moral sa contribuie si ei cu ceva. Fraieri sint aia care-si pierd vremea ajutindu-i pe altii pe degeaba.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Mar Apr 14, 2009 8:00 am

E o parere unanim recunsocuta ca apartenenta la categoria “baieti destepti” e de preferat celeilalte alternative.
Dar eu apartin in egala masura si categoriei de oameni onorabili adica a acelor oameni care, intre altele, nu lasa datorii neachitate in urma lor. Ca atare, in schimbul bunavointei celor care au incercat sa ma ajute, ofer aici chiar aceasta afacere:

Exista doua variante de a o realiza:

1.Varianta mai putin costisitoare. Pe fotografia portret realizata, din CS2 sau CS3 se alege optiunea texture canvas, sau alta asemanatoare. Se imprima apoi rezultatul pe o hartie mata de calitate, iar aceasta se trateaza cu un lac glossy tip verni. Rezultatul este multumitor, iar daca tehnica de vernisare e bine stapanita lucrarea va fi excelenta. Matul de la hartie inmoaie tonurile iar lacul le patineaza, efectul final fiind cel al unui portret pictat…efect ce nu poate insa induce in erore un ochi mai atent, oricat de bun ai fi in photoshop.

2.Varianta "de lux". Fotografia portret bine echilibrata se imprima pe panza (canvas fine art…impropriu spus panza dar are aceiasi textura). Pentru asta imprimanta Epson Pro4800 e indispensabila pentru ca cerneala K3 are particularitati de neanlocuit in portret. Dupa aceea, panza se intinde pe un sasiu, se trateaza cu lac verni, si se inrameaza. Costurile materialelor la varianta 2 se duc pana la 100 lei pentru un portret la dimensiuni 800x600, insa “pictura” este perfecta. Acuma totul tine de tehnica fiecaruia: felul in care e realizat portretul fotografiat, tipul prelucrarii din editare, calibrarea imprimantei si a monitorului si nu in ultimul rand tehnica de vernisare si alegerea ramei.

Este extrem de profitabila. Pe un tablou in varianta 2 se poate obtine un pret de 100 de euroi lejer. Eu am incasat acest pret pe fotografii realizate in varianta 1. In ciuda “crizei” comenzile curg literalmente, fiecare tablou aducand trei, patru, noi potentiali clienti. Portretul in stil impressionist are sa imi aduca cea mai mare suma de bani de pana acum, dar eu nu sunt foarte multumit de el. In principiu insa, o oferta care sa ii dea posibilitatea clientului sa isi aleaga si stilul ar propulsa afacerea la cote greu de evaluat.

Chiar daca nu aveti o imprimanta corespunzatoare sau bani pentru o rola de canvas (e scumpa) sfatul meu este sa realizati fotografia. Exista ateliere care o pot prelucra (multumesc TocuMarian) imprima contra cost, altele care o pot monta pe sasiu, vernisa sau/si inrama si in final tot va veti incadra in costuri care sa permita profitul.

Nu exista in acest secol un om macar, care sa nu fie legat in mod particular de o imagine: gasiti-l, materializati imaginea si ajutati-l sa o aiba in fata ochilor in permanenta; iar el va plati un pret corect pentru asta….fara sa ezite.

PS. Afacerea e activa in America cam de 5 ani. Pretul unei lucrari acolo e de 1500$, dar la dimensiuni mai mari. In Germania se merge pe 600 de euro. Toate functioneaza.
PS” Eu fac fotografiile in studio la lumina incandescenta (reflectoarele dau foarte bine la portret si impresioneaza in mod particular clientul). Prelucrarea primara e in Cpture NX, apoi in CS2 cu cateva plug-in-uri.

Asta ar trebui sa echilibreaze balanta si in felul asta pot pleca de aici cu fruntea sus.
Inca o data multumiri celor care au incercat sa ma ajute.
Ne intalnim in piata…cererea e atat de mare incat nu ne vom confrunta... o vreme.
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron