Acum este Joi Apr 18, 2024 8:56 am

Articole Nikonisti.ro

Postprocesare efect pictura

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 7:55 am

Am nevoie de un program care sa transforme fotografiile (portret) in picturi (genul impresionist). Ce ar trebui sa folosesc ??

Va mutumesc.

PS. Detin un lab si am o comanda in acest sens. Am cumparat deja canvas fine art de la epson si intentionez sa utilizez o imprimanta pro4800epson. Efectele de acest gen din photoshop CS2 nu sunt suficiente pentru ce vrea clientul. Am incercat si cateva plug-in dar nu e mare diferenta. Pe net am gasit o reclama (de fapt mi-a fost indicata de client) unde s-a obtinut dintr-o fotografie asa ceva:

Imagine



Va multumesc,


PS. Utilizez echipament NIKON ;)
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dinu Lazar » Joi Apr 09, 2009 8:55 am

Eu nu ma prea pricep, nu le am la astea cu arta, si ma bucur ca aflu ce inseamna efect impresionist. Pictura impresionista a fost un mister pentru mine pina acum.Altfel mii de scuze, nu pot sa va ajut, doar ce ma bucur ca mai aflu una, alta.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 9:19 am

The Dude scrie:Am nevoie de un program care sa transforme fotografiile (portret) in picturi (genul impresionist). Ce ar trebui sa folosesc ??

Pentru inceput, cauta pe net niste portrete pictate de maestrii impresionismului (Monet, Renoir, Degas ar fi de ajuns pentru inceput). Dupa aceea, reformuleaza-ti cererea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 9:21 am

Tabloul de mai sus nu este "in stil impresionist"
La impresionisti cadrul "tremura" sau mai exact vibreaza.
Tabloul care a dat si titlul curentului "Impresie rasarit de soare" de Claude Monet

Imagine

si tot de la Monet un autoportret in stilul pe care il solicita clientul meu

Imagine

nu pot incheia fara sa postez si o fotografie care face aluzie la acest curent (si care nu imi apartine)

Imagine
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 9:27 am

Dan Pop scrie:Pentru inceput, cauta pe net niste portrete pictate de maestrii impresionismului (Monet, Renoir, Degas ar fi de ajuns pentru inceput). Dupa aceea, reformuleaza-ti cererea.


Multumesc, Dan Pop, imi este foarte limpede ce doresc...si nu de pe net. Am o educatie solida pe tema asta.
The request still stands !!

Tare mi-ar fi de folos niste sfaturi din cele pe care le-am solicitat.
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde devland » Joi Apr 09, 2009 9:40 am

Ai putea incerca si cu GIMP. Are cateva efecte artistice. Filtrul "cartoon" se pare a se incadra in desing-ul cautat, anume de imagine "tremurata". Pe langa efectele de baza, sunt si o sumedenie de alte efecte disponibile prin plug-in-uri.
Hope this helps.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 9:51 am

GIMP ?? ....poti fi un pic mai specific devland ??

...si da !! astfel de informatii imi sun de mare ajutor. Intre plug-in cunosti cateva care m-ar putea ajuta ???
Snap art 1.1.0 e foarte apoape, dar sunt convins ca exista si altele..

Multumesc oricum,
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 9:53 am

The Dude scrie:
Dan Pop scrie:Pentru inceput, cauta pe net niste portrete pictate de maestrii impresionismului (Monet, Renoir, Degas ar fi de ajuns pentru inceput). Dupa aceea, reformuleaza-ti cererea.


Multumesc, Dan Pop, imi este foarte limpede ce doresc...si nu de pe net. Am o educatie solida pe tema asta.

Nu reiesea citusi de putin din exemplul postat odata cu cererea, care avea tot atitea in comun cu impresionismul pe cit proverbiala baba cu nu mai putin proverbiala mitraliera.

Cine are o educatie solida pe tema asta este imposibil sa nu stie ca fiecare pictor impresionist are propriul sau stil, deci, cind formulezi o asemenea cerere, e musai sa mentionezi si stilul carui pictor e vizat.
The Dude scrie:Tare mi-ar fi de folos niste sfaturi din cele pe care le-am solicitat.

Tare mi-e teama ca un program de calculator nu poate face cu mult mai mult decit s-a vazut in exemplul postat initial...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde The Dude » Joi Apr 09, 2009 10:12 am

Prietene, Impresionismul este un curent...asta dincolo de stiluri personalizate. Exista in cadrul acestui curent si subcurente si tendinte si extreme, am putea discuta despre astea, dar aici am fi ....way out of topic.
Nu am nevoie de sfaturi in aceasta directie , iar exprimarea a fost foarte clara daca ai fi citit cu atentie.

Am postat acel prim tablou doar orientativ, la fel cum mi-a fost si indicat. Ca o prima delimitare la ceea ce se doreste...

Temerile tale nu imi sunt de niciun folos;
Intelege te rog ca eu am cerut aici un sfat care sa ma ajute sa imping mai departe o afacere.
Despre arta, discutii cu caracter general, alte povesti...poate in alt loc si cu alt prilej.

Cu aceiasi stima.....
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Postprocesare efect pictura

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 09, 2009 10:37 am

The Dude scrie:Prietene, Impresionismul este un curent...

Un curent definit doar de citeva principii de ordin general (multa vreme nici n-a avut un nume, pina cind a fost "botezat" in bataie de joc de un critic obtuz). In rest, fiecare pictor a mers pe ce drum a vrut si pe partea artistica si pe cea tehnica.
The Dude scrie:Nu am nevoie de sfaturi in aceasta directie , iar exprimarea a fost foarte clara daca ai fi citit cu atentie.

Pai am citit, dar tot ce s-a putut intelege este ca vrei sa obtii ceva in genul exemplului pe care l-ai postat. Care era, curat impresionist, ca sa-l parafrazez pe Ghita Pristanda.
The Dude scrie:Am postat acel prim tablou doar orientativ, la fel cum mi-a fost si indicat. Ca o prima delimitare la ceea ce se doreste...

Acum chiar nu mai inteleg nimic. Tabloul ala nu avea nimic de-a face cu impresionismul, dar se doreste ceva in genul lui...
The Dude scrie:Intelege te rog ca eu am cerut aici un sfat care sa ma ajute sa imping mai departe o afacere.

Si fara nici un fel de jena a propos de faptul ca chestiunea are tot atitea tangente cu hard-ul si soft-ul Nikon pe cit exemplul original cu impresionismul :twisted:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron