Acum este Joi Mar 28, 2024 6:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Corectare White Balance

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Corectare White Balance

Mesajde Ramszesz » Lun Noi 23, 2009 8:26 am

Buna. Ma poate ajuta cineva cu o metoda cat mai rapida pentru corectarea WB. I-am dat aparatul la un prieten sa-si faca niste poze, si le-a facut pe modul A.... si toate pozele au iesit asa: http://img130.imageshack.us/img130/1173/dsc0002jw.jpg ... multumesc
Ramszesz
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 16, 2009 10:29 am
Localitate: Timisoara

Re: Corectare White Balance

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 23, 2009 10:27 am

Ramszesz scrie:Buna. Ma poate ajuta cineva cu o metoda cat mai rapida pentru corectarea WB. I-am dat aparatul la un prieten sa-si faca niste poze, si le-a facut pe modul A.... si toate pozele au iesit asa: http://img130.imageshack.us/img130/1173/dsc0002jw.jpg ... multumesc


Daca sunt jpeg-uri, deci nu ai si NEF-uri, mai simplu le convertesti la alb / negru sau sepia, sau monocrom in general.

Asta albastra arata foarte interesant de altfel.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Corectare White Balance

Mesajde cosminprund » Lun Noi 23, 2009 11:06 am

In primul rand ar fi de mentionat ce software doresti sa utilizezi pentru postrprocesare - nimeni nu se va apuca sa descrie aici modul de corectat WB pentru toate softurile existente. In al doilea rind imaginea pe care ai expus-o nu se poate repara printr-o simpla corectie de alb: Histogramele pentru R/G/B sunt aproape in intregime suprapuse, ceea ce inseamna ca indiferent de corectiile aplicate imaginea va ramane aproximativ monocroma.

Cauza nu este modul "A" pe care l-a utilizat prietenul tau, mai ales ca prietenul a ales o diafragma deschisa (f/3.5 pentru respectiva poza) deci nu-i de presupus ca a lucrat gresit. Probabil spatiul fotografiat era luminat cu becuri similare celor folosite pentru iluminatul public: mai multe tipuri de becuri sunt utilizate in acest scop, dar toate aceste becuri beneficiaza de un CRI (Color Rendering Index) foarte scazut, plus ca au temperaturi de culoare bizare - si nici unele nu sunt lampi incandescente! Asta inseamna ca sub respectivul tip de iluminare culorile sunt reproduse gresit. Aparatul foto a avut WB-ul setat manual, pe "lampa incandescenta" si s-a fotografiat in JPEG. Aparatul a "vazut" ceva, a interpretat gresit (pentru ca avea WB-ul aiurea), a produs niste valori RGB pe care le-a "ars" in JPEG. Informatia buna, daca a existat, este definitiv pierduta! Daca pozele ar fi fost NEF-uri si nu JPG-uri probabil corectia s-ar fi putut face mult mai bine.

Cum zice d-l Grozescu, imaginile ar putea fi facute alb-negru sau orice altceva; Eu am scris mesajul in timp ce a raspuns d-l Grozescu.

P.S: Eu m-am jucat cu imaginea in Lightroom 3 beta, sunt fan Lightroom; In Lightroom e usor de experimentat cu WB-ul: Importi poza si tragi de slider-ul de white balance de la stinga la dreapta pina obtii ce-ti place!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Corectare White Balance

Mesajde Ramszesz » Lun Noi 23, 2009 11:40 am

Multumesc de raspunsuri ... am uitat sa precizez ca is poze facute pentru ca omu sa-si faca doctoratu' , si pentru articolele respective este foarte buna metoda care a zis-o d-l Grozescu.
D-l Cosmin : nu vroiam sa folosesc un program anume pentru corectare ... ma gandeam la ceva cat mai simplu' si rapid; si aveti dreptate cu iliminatul ... pozele sunt facute intr-o hala de prefabricate din beton.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

P.S. Din partea mea se pote inchide topicul.
Ramszesz
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 16, 2009 10:29 am
Localitate: Timisoara

Re: Corectare White Balance

Mesajde sorinsava » Lun Noi 23, 2009 11:52 am

Nu e greu sa le faci aproape ok:
v2.jpg


EDIT: mai bine asa
Ultima oară modificat de sorinsava pe Lun Noi 23, 2009 3:17 pm, modificat 1 dată în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Corectare White Balance

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 23, 2009 1:04 pm

Ramszesz scrie:Multumesc de raspunsuri ... am uitat sa precizez ca is poze facute pentru ca omu sa-si faca doctoratu'
... pozele sunt facute intr-o hala de prefabricate din beton.


Sa speram ca nu-si da doctoratul in fotografie :-)

Daca facea un balans de alb manual pe o foaie de hartie, sau chiar pe betonul gri, ieseau excelent, jpeg direct din camera :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Corectare White Balance

Mesajde Ramszesz » Lun Noi 23, 2009 2:36 pm

Multumesc sorinsav ... o sa incerc si asa cand ajung acasa.
@ D-l Grozescu: nu-si da doctoratul in fotografie :)))))
Ramszesz
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 16, 2009 10:29 am
Localitate: Timisoara

Re: Corectare White Balance

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 23, 2009 2:38 pm

Ramszesz scrie:Buna. Ma poate ajuta cineva cu o metoda cat mai rapida pentru corectarea WB. I-am dat aparatul la un prieten sa-si faca niste poze, si le-a facut pe modul A....

Daca le facea pe modul A, n-ar fi aratat asa. WB-ul a fost setat pe lumina incandescenta (se vede si in exif, dar e evident pentru cine are ochiul antrenat la acest gen de greseli) in timp ce lumina era, probabil, fluorescenta.

Se pot corecta cu irfanview, comanda "edit colors" (shift-G), cu multa rabdare, daca-ti mai amintesti cum arata scena respectiva. In principiu, ar cam trebui redus din canalul de albastru si amplificat cel de rosu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori