Acum este Joi Mar 28, 2024 9:28 pm

Articole Nikonisti.ro

PC procesare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

PC procesare foto

Mesajde Calvaria » Dum Apr 10, 2016 6:46 pm

salutare,

de cateva zile caut pe net un pc pentru procesare foto (poate si video) si am marea dilema intre a alege un workstation dual procesor xeon quad core mai vechi sau un i7 4790.

cu restul componentelor m-am cam lamurit (poate sa mai sap putin la placa video).

voi ce ati alege? si de ce? :)
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 6:56 pm

Ce procesor dual xeon?
Eu as recomanda un 6700k, care eventual sa il ridici intr-un 4.6-4.8GHZ, banuiesc ca scapi si mai ieftin decat varianta xeon.
Eu am i5 4690k @4,5 si se cam chinuie.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde Calvaria » Dum Apr 10, 2016 7:17 pm

DELL Precision T7500 Workstation,2 x Intel HEXA Core Xeon X5670 2.93GHz, 24GB DDR3 ECC, 128GB SSD + 1TB HDD, DVDRW, nVidia Quadro FX3800
sau mai ieftin putin:
DELL Precision T5500 Workstation,2 x Intel QUAD Core Xeon X5570 2.93GHz, 24GB DDR3 ECC, 2TB HDD, DVDRW, nVidia Quadro 4000 (la care mai adaug eu un ssd)
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 7:20 pm

Xeonu ala e pe arhitectura de 2010, skylakeul e pe arhitectura de 2015.
Un mic articol aici: http://lab501.ro/procesoare-chipseturi/core-i5-2500k-vs-3570k-vs-4670k-vs-6600k-vs-fx-8350/9

Gandeste-te 2500k e ceva mai nou decat Xeonul ala, cu toate astea skylakeul e cu pana la 50% mai rapid.

Ce frecventa are memoria?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde Calvaria » Dum Apr 10, 2016 7:31 pm

nu stiu exact. 1333 sau 1600.

clar ca noile procesoare sunt mult mai rapide la nivel de un nucleu, problema se pune la nr de threduri 8 vs 24, lucru care ajuta f mult la randare.

probabil ca tot spre 4790k o sa merg (6700 e mai bun pt jocuri - am vazut niste teste pt photoshop pe tomshardware si 4790 era inaintea lui 6700)
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 7:49 pm

haswell (4790) e pe tehnologie din 2013, suntem totusi in 2016, eu mi-am luat procesorul acum 2 ani aproape.
Nu sunt sigur daca lightroom stie sa foloseasca chiar toate alea 24 de nuclee, dar eu sincer nu m-as avanta catre xeon.

Cu cat il iei?

DDR1333 e foarte putin, eu mi-am luat cu 400 lei 16GB DDR3 2400.

Dar ia-ti procesor deblocabil, poti scoate cu usurinta din el un 25-30% surplus de performanta.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde moaartea » Dum Apr 10, 2016 8:03 pm

IN PRIIMUL RAND LA FOTO IN CE PROGRAM EDITEZI ???!!!!!

una e sa editezi in programul de la nikon, care nu stie sa lucreze prea bine cu procesoare multi core, el lucreaza mai bine cu ceva care are mai multi ghz in loc sa aiba mai multe procesoare...si complet diferit e sa lucrezi in lightroom care stie(de ocamdata doar in interfata de editare - develop) suport pt placa video, iar pe viitor o sa adauge acest suport si la import/export. alte programe va trebui sa cauti tu sa vezi cum lucreaza mai bine...

in ligghtroom la editare diferenta mare o face placa video. in lightroom daca ii dau disable la suportul pt placa video, atunci sau un 3960x sau un 4790k isi fac treaba la fel de bine, la modulul de editare din LR eu nu am sesizat nici o diferenta intre ele. daca ii dau enable la suportul pt placa video atunci diferentele sunt subtile, dar parca 4790k + amd r9 280x se misca ceva mai incet decat 3960x + titan x, dar diferentele sunt mult mai mici decat atunci cand bifezi suportul pt gpu sau il dezactivezi.


ce am scris mai sus e valabil pt foto. daca vrobim de video atunci orice mic plus de performanta conteaza, si in premiere titan x+ 3960x este vizibil mai rapid decat 4790k+r9 280x (acest lucru devine si mai evident cand editezi in multicam si ai sa zicem 3-4 camere simultan...)

oricum CEA MAI MARE DIFERENTA o face un ssd. daca a un ssd PE CARE SA PUI OBLIGATORIU cache-urile de la programe(si proiectul in premier), acest lucru face o mareee diferenta la viteza. de ex la editare foto atunci cand in lightroom ai catalogul pe ssd vs daca il ai pe un hdd cand treci de la o poza la alta sliderele din develop module iti apar mai repede.
daca pui si pozele si video pe ssd fata daca ar fi nef-urile si video pe un hdd nu este nici o diferenta,sau este infima...totusi cand lucrezi cu 4 sau mai multe camere e o mica diferenta intre daca ai filmarea pe ssd sau daca o a pe hdd si doar cache-ul e pe ssd. asta in premiere la video si lightroom la foto

un punct bun de start unde sa iti faci o idee despre procesor este cpubenchmark, iarr ca si idee, pt video la procesor vrei sa ai mai multe procesoare(core) iar la foto vrei sa ai mai multi MHz procesorul asta chiar daca punctajele de pe cpubenchmark sunt identice. un procesor generatie veche cu un punctaj x fata de un procesor de generatie nou cu acelasi punctaj, vor fi cat de cat egale(pot fi anumite diferente dar ele sunt relativ mici, in functie de cat de destept este programul ca sa foloseasca noile instructiuni de procesare prezente in acea generatie procesoare)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: PC procesare foto

Mesajde moaartea » Dum Apr 10, 2016 8:27 pm

la ddr daca placa suporta dual channel/triple channel/quad channel atunci foloseste-l. un ddr cu frecventa 2400 e ok, daca e suportata de placa. de asemenea uite-te si la latenta....de fapt pe tine te intereseaza cat de repede poate fi adusa o informatie din ram iar acest lucru e data de viteza ramului (cat mai mare) si latenta (CL) cat mai mica. de ex un ram de 1600mhz si latenta cl 9 sau un ram de 2400 cu cl13 sau cl14 vor fi identice formante. pe scurt, pe tine te intereseaza viteza cu care o informatie poate fi accesata, si asta e data de formula CL/frecventa in MHZ * 1000 = viteza in nano secunde. si aceasta vitez tu vrei sa fie cat mai mica, adica sa ai acces la infomatie cat mai rapid. mai sunt si altela care ar mai putea influneta, gen latime de banda, dar cel mai important e ce am spus mai sus, viteza cu care poate fi accesata informatia stocata in ram.

un ultim lucru...eu ce am scris in postul anterior, in lr pe mine ma intereseaza doar diferenta care exista cand lucrez eu in program, la fel sin in premiere, un si cand ii dau import/export, pt ca atunci nu stai langa calculator, si in general asta le faci noaptea, important este cat de repede poti edita pozele sau video. din punctul meu de vedere degeaba cumperi un calculator de 2000 euro fata de un calculator de 1000 euro daca iti aduce un plus de performanta doar cand exporti pozele/video si nu cand editezi efectiv, in loc sa stai o ora sa salveze pozele stai o ora si 5-7-10 minute...si ce??oricum dormi in timpul ala....acei bani mai bine ii investesti in altceva...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 10, 2016 8:52 pm

Nici eu nu am observat diferente majore in Lightroom intre GPU-ACCELERATION ON si OFF majore pe un Geforce 970. Din pacate cel mai important e procesorul apoi ramul.
Lightroom momentan stie sa foloseasca placa video doar la develop deci frectie, exportatu e cel care ne omoara. Pe 4k-uri cica chiar se vede diferenta in ceea ce priveste accelerarea gpu, dar cati au oare 4k?
SSD-ul din ce am observat mai mult la deschiderea programului, am tinut rawurile atat pe ssd cat si pe hdd si nu am vazut mari diferente.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde moaartea » Lun Apr 11, 2016 3:28 am

Plesoianu Marius scrie:Nici eu nu am observat diferente majore in Lightroom intre GPU-ACCELERATION ON si OFF majore pe un Geforce 970.


depinde ce intelegi tu prin diferente majore...pt mine la editare o diferenta relativ foarte mica face diferenta !!!

de ex: cand treci de la o poza la alta si am gpu-on atunci imi sta cam maxim o secunda, poate 0.9 secunde...dar cand am gpu-off poate sa stea o secunda, sau poate sa stea 2 secunde si jumatate pana cand pot sa misc sliderele ca sa fac modificari la poza....de asemenea cand am doar cpu si gpu e off si misc sliderul de expunere, cateodata imaginea frickere, deci nu e foarte fluida...cu gpu-on nu face asa ceva...cand am gpu-on se misca mai repede cand pun preseturi(care eu le folosesc FOARTEEEEEE mult, pe aceeasi poza pot sa aplic pana la 5-6 preseturi diferite, pt ca pot aplica diferite setari mai repede decat as putea dand clip pe un slider sau mai multe...) si la acest lucru se vede diferenta....de asemenea cand ii dai crop sau daca poza e putin inlcinata iar se simte diferenta de cand apas pe butonul r(crop) si pana pot modifica...de asemenea la gradient tool se simte diferenta,mai ales daca ai gradiente in preseturi....

acum daca adaugi la fiecare pas numai cate 0.2 secunde in plus ca gpu este off, acest timp se aduna....poate nu e ca direaza mult mai mult, dar eu personal gasesc aceste asteptari enervante si ma enervez cand stau prea mult....2.5 secunde ca sa treaca de la o poza la alta este aberant de mult pt mine...!!!


Plesoianu Marius scrie:Lightroom momentan stie sa foloseasca placa video doar la develop deci frectie, exportatu e cel care ne omoara.


pe mine develop module ma omoara..adica editatul...cand dau sa le salvez in general oricum ma bag la somn sau plec pe unde am treaba....oricum peste 1000 poze pe ora salvat jpg-uri la calitate mare din raw-uri de 24 mpix tinand cont ca la toate modifici diferite chestii, inclusiv NR din lr, nu mi se pare foarte incet....pe mine ma multumeste aceasta viteza...cu toate ca de multe ori cred ca sunt mai mult de 1000...odata am facut un calcul si mi-a iesit 1200 pe ora...

Plesoianu Marius scrie:SSD-ul din ce am observat mai mult la deschiderea programului, am tinut rawurile atat pe ssd cat si pe hdd si nu am vazut mari diferente.


mari diferente la salvat pozele nu ai sa vezi deloc sau aproape deloc...aici conteaza doar cpu-ul...dar cand treci de la o poza la alta ai sa vezi diferenta atunci cand ai catalogul pus pe ssd(si bineinteles optimizezi importul si lr-ul in general: pui sa faca smart preview cand importezi pozele, si la build previews la import alegi standard sau 1:1 cum ai nevoie,folosesti un preset de plecare(de ex mie nu imi place profilul de culoare adobe standard, deci il schimb pe acela si inca alte cateva setari atunci cand importeaza toate pozele, ca sa nu le schimb dupa ce le-am importat ca trebuie sa imi refaca preview-urile si dureaza...) si bineinteles la setarile de la catalog smart preview size il pui pe auto, si preview quality il lasi pe medium sau low depinde cum preferi)

p.s. daca nu ai minim lr 6.3 sau cc 2015.3(acum este versiunea 6.5/cc 2015.5) atunci vorbim de alt program diferit si e posibil sa fie cum spui tu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori