Acum este Joi Mar 28, 2024 10:10 am

Articole Nikonisti.ro

Cum stiu daca am sub-expus sau am supra-expus?

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Cum stiu daca am sub-expus sau am supra-expus?

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 20, 2009 10:21 pm

sorinsava scrie:cu histograma din cnx am zis altceva. daca arata bine pe ecran/hirtie atunci e f bine. insa daca arata rau pe ecran atunci o histograma pe 16biti te ajuta sa nu faci totul ochiometric.

Lamureste-ma si pe mine cum faci sa vizualizezi o histograma de 16 biti in CNX? Ca histogramele vazute de mine in CNX nu pareau sa aiba mai mult de 256 de canale, adica erau histograme pe 8 biti in toata regula, indiferent de numarul de biti al datelor primare din care s-a facut histograma.

Ca sa fie pe 16 biti, o histograma trebuie sa aiba 65536 de canale. In momentul in care te apuci sa contopesti canale adiacente nu mai ai o histograma pe 16 biti, ci una al carui numar de biti este dictat de numarul canalelor, cu pierderea respectiva de informatie. Daca ai contopit 256 de canale adiacente, ca sa ajungi la o histograma cu 256 de canale, informatia din canalul din extrema dreapta n-o sa-ti spuna niciodata daca fotografia este corect expusa sau arsa (poate ca toti pixelii de acolo proveneau din canalul 65535, sau poate ca nici unul dintre pixelii aia nu provenea din canalul 65535).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori