Acum este Joi Apr 18, 2024 9:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebari in legatura cu developarea

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde PMihai » Vin Feb 19, 2010 9:19 pm

Buna ziua.

Is incepator in asa ceva.
De curand am achizitionat un d3000 si o imprimanta hp pentru scoaterea pozelor.
Tot nu iese ca o poza developata la laborator..
Am o nelamurire si chiar doresc sa incerc dar nu stiu cum.
Cum se developeaza o fotografia dupa card? dupa film stiu asa cat de cat doar teoretic dar de pe card cum se procedeaza?
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde Dan Pop » Lun Feb 22, 2010 5:42 pm

PMihai scrie:Cum se developeaza o fotografia dupa card?

Daca pe card e stocata in format JPEG, nu mai e nimic de developat. Imaginea e gata de a fi trimisa la imprimanta.
Daca pe card e stocata in format raw, imaginea trebuie prelucrata cu un program de developat fisiere raw, gen ViewNX, CaptureNX, Lightroom etc, dupa care poate fi salvata in format JPEG.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 23, 2010 1:01 am

Buna Mihai, ar fi foarte multe de discutat pe subiect, sunt foarte multe variabile implicate. Dar foarte pe scurt şi simplist, ai avea două metode de bază de a-ţi transforma imaginile digitale în fotografie pe hârtie:

1. Fie le tipăreşti la imprimantă, dar în acest caz ai nevoie de o imprimantă performantă de ultimă generaţie. Tehnica aceasta a ajuns la o calitate similară cu fotografia clasică doar în ultimii ani şi nu orice ştift care-şi zice imprimantă Photo e capabilă să scoată calitatea fotografiei clasice.

2. Fie le duci la un centru foto cu minilab digital, ei îţi vor expune imaginea ta pe o hârtie foto argentică clasică care va fi developată normal, în chimicale şi vei obţine ceva similar cu cea scoasă de pe film. Momentan este cea mai ieftină şi convenabilă soluţie.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde PMihai » Mar Feb 23, 2010 10:54 am

Multumesc mult de raspunsuri.
Eu am am acu o imprimanta hp F2400 scoate foarte bine dar costa cam mult reincarcarea..
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde KodiaK » Mar Feb 23, 2010 1:38 pm

Nu are rost sa te complici cu printatul pozelor acasa. Costurile sunt ridicate iar calitatea scazuta.
O print 10x15cm la un centru foto te costa ~1leu, iar calitatea este incomparabil mai ridicata decat ce poti obtine acasa. Fa un calcul si vezi cam la cat te duce o poza 10x15 printata acasa.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Intrebari in legatura cu developarea

Mesajde PMihai » Mar Feb 23, 2010 9:47 pm

da asa e costa mult la imprimanta si nu se compara cu una scoala la laborator
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron