Acum este Mar Apr 16, 2024 8:02 pm

Articole Nikonisti.ro

CorelDraw Graphics Suite X5

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

CorelDraw Graphics Suite X5

Mesajde Merlin » Lun Mar 01, 2010 7:07 pm

... se intampla sa foloseasca cineva acest program: http://www.corel.com/servlet/Satellite/ ... bview=tab0 ?
... 499$ CAD suna mult mai bine decat 700$ USD ... ce parere aveti domnilor?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: CorelDraw Graphics Suite X5

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 23, 2010 5:41 pm

E printre cele mai folosite programe de grafica (poate chiar cel mai folosit) si cel putin versiunea X5 este foarte bine optimizata pentru procesoare multicore. Are nevoie de cit mai multa memorie si un HDD cit mai rapid, mare si de preferat cit mai "gol" (adica instalate doar utilitarele strict necesare + Corel X5)
Problema este ca "stie" prea multe pentru un utilizator normal si este din aceasta cauza scump. Documentatia are in jur de 2000 de pagini !!!
Cunosc personal citeva persoane care sunt DPT-isti de meserie si se descurca si cu versiuni de gen X3, X4, dar recunosc ca noua versiune se misca mai bine si ajungi la rezultatele dorite mult mai usor si mai repede.
Personal eu doar m-am "jucat" un pic cu el (si ma mai joc si acum ocazional) dar doar pentru chestiuni simple; daca banii nu sunt o problema e o achizitie buna.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori