Acum este Vin Apr 19, 2024 6:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Developarea digitala..

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Developarea digitala..

Mesajde PMihai » Mie Mar 17, 2010 7:26 pm

Buna ziua.

Doresc si eu sa stiu cum se developeaza de pe card pozele?
Pe film am vazut cum.. dar de pe card?
Stiti si ce aparat se foloseste pentru asta?
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Developarea digitala..

Mesajde RPP » Mie Mar 17, 2010 9:09 pm

Indraznesc sa spun ca se numeste imprimanta... cu capabilitati de printare pe hartie foto si cartus foto... dar tot imprimanta se zice ca e...

Sa nu ma injuri te rog... dar tu din ce lume ai picat?
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Developarea digitala..

Mesajde PMihai » Mie Mar 17, 2010 9:14 pm

stiam asta dar ma gandeam ca poate o fi o imprimanta mai speciala.
deci sa inteleg ca digital are dezavantaje pentru ca pe o imprimanta foto pe cerneala la umezeala sau daca dai mai mult cu degetu pe ea se ia culoarea..
La film nu e asa..
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Developarea digitala..

Mesajde RPP » Mie Mar 17, 2010 9:26 pm

Principiul e cel clasic al unei imprimante cu singura diferenta ca sunt modele mai performante si de calitate dar si unele ieftine si cu o calitate de baza. E nevoie ca imprimanta sa aiba cartus special foto si se foloseste si hartie speciala glossy sau mata. Hartia seamana f. mult la aspect cu cea clasica.

Dupa printare fotografia e absolut normala si n-o sa se ia nimic daca dai cu degetul pe ea, nu ai nevoie de fixator daca la asta te referi. Daca fotografia e de calitate si dimensiunile decente si ai si o imprimanta de calitate, nu cred ca cineva poate face diferenta dintre clasic si digital.

In general iti iei cardul in buzunar, te duci cu el la un centru specializat(aia oricum au scule pe care nu ai sa le ai niciodata acasa)... mai trebuie sa fie si calibrate corect(destul de rar) si ii platesti omului cativa lei si-ti pune pozele pe hartie... ca sa nu-ti mai bati tu capul....
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Developarea digitala..

Mesajde PMihai » Mie Mar 17, 2010 9:48 pm

Eu asta caut sa imi achizitionez una .
Poate ma poti ajuta cu ceva sfaturi in achizitionarea unei imprimanta foto.
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Developarea digitala..

Mesajde Mirage » Mie Mar 17, 2010 9:58 pm

Eu am link magazin online si sunt multumita de ea.
Din cate stiu modelul acesta nu se mai gaseste pe piata fiind dar exista si alte modele poate chiar mai performante [si mai scumpe].
Mirage
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 23, 2009 3:42 pm

Re: Developarea digitala..

Mesajde PMihai » Mie Mar 17, 2010 10:21 pm

Care e dimensiunea maxima? ca nu am vazut sa scrie
Asta e cumva pe rola?
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Re: Developarea digitala..

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 18, 2010 12:55 am

RPP scrie:Principiul e cel clasic al unei imprimante cu singura diferenta ca sunt modele mai performante si de calitate dar si unele ieftine si cu o calitate de baza. E nevoie ca imprimanta sa aiba cartus special foto si se foloseste si hartie speciala glossy sau mata. Hartia seamana f. mult la aspect cu cea clasica.

...

In general iti iei cardul in buzunar, te duci cu el la un centru specializat(aia oricum au scule pe care nu ai sa le ai niciodata acasa)... mai trebuie sa fie si calibrate corect(destul de rar) si ii platesti omului cativa lei si-ti pune pozele pe hartie... ca sa nu-ti mai bati tu capul....

Ai reusit sa combini doua tehnologii intr-una si sa creezi un maxim de confuzie.

Exista imprimante foto, care folosesc cerneluri speciale pe hirtii speciale, dar alea genereaza niste printuri care nu seamana deloc cu fotografiile clasice, iar cernelurile folosite sint, intr-adevar, sensibile la datul cu degetul peste ele, motiv pentru care e bine sa lasi un chenar (passe-partout) alb la printare.

Si exista minilab-urile, unde te duci cu imaginile pe card sau disc optic si obtii copii pe hirtiie fotografica standard, realizate printr-un proces fotografic (hirtia fotografica este impresionata de niste lasere colorate, dupa care este prelucrata la fel ca orice hirtie fotografica). Sau, daca vrei dimensiuni sau rezolutii mai mari decit poate minilab-ul, mergi la amedesign.ro.

Asa cum s-a mai mentionat, mai exista si imprimantele Canon Selphy care folosesc o tehnologie de transfer termic si genereaza niste printuri destul de asemanatoare cu cele fotografice, dar merg numai pe formate mici (max. 10 x 20 cm). Hirtia si consumabilele aferente vin la pachet, pretul unei fotografii imprimate revenind la circa 1.20 lei (fara a lua in calcul si amortizarea imprimantei).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Developarea digitala..

Mesajde Merlin » Joi Mar 18, 2010 6:47 am

Salutare!
Nu vreau sa fiu carcotas insa dupa cum ii adresata intrebarea nu ma pot gandi decat la urmatoarele:

1- developare de pe film = banuiesc ca sunt multi care stiu cum se face, utilizand substantele si aparatura necesara asa cum se facea inainte de inventarea ... digitalului.

2- sa faci acelasi lucru de pe card, presupune sa tragi in prealabil fisierele in format RAW / NEF iar mai apoi, utilizand unul dintre programele specializate de developare a negativelor digitale gen: NX2, Adobe Lightroom, pluginul ACR, Capture One sau Dx Optics sa purcezi cu rabdare la transformarea acestor fisiere dupa dorinta si interes in fisiere de tip TIFF ori Jpeg care se pot transforma mai apoi intr-un print ori fotografie pe hartie.

Sincer ... mie mi se pare ca ... Developarea este - developare indiferent daca ii facuta clasic, de pe o folie de celuloid ori prin transformarea negativelor digitale gen RAW / NEF in Tiff ori Jpeg si nu printare ori reproducere pe hartie foto.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Developarea digitala..

Mesajde PMihai » Joi Mar 18, 2010 10:13 am

Ok am inteles.
Pacat ca nu sunt imprimante Canon Selphy si putin mai mari.
PMihai
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 18, 2010 1:38 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori