Acum este Joi Mar 28, 2024 11:03 am

Articole Nikonisti.ro

Profile de culoare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Mar Aug 03, 2010 11:58 am

O noua intrebare aci pentru a nu mai deschide un topic inutil:

1) Se poate salva in formatul CMYK o fotografie prelucrata in NX2?
2) Se poate prelucra inca de la inceput o fotografie in CMYK in NX2?
3) Care ar fi pasii in ordinea corecta a utilizarii lor?
4) Care profil CMYK este cel mai indicat a fi utilizat pentru imprimantele ce sunt vandute la noi in tara?
Cu stima,
Dorin B.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde sorinsava » Mar Aug 03, 2010 12:41 pm

Ce mult imi place cind cineva intreaba ceva pe forum doar pt ca e muuuult prea puturos sa deschida programele sa vada singur.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Mar Aug 03, 2010 1:12 pm

da .. multumesc mul pt lamurire. de deschis il deschid zilnic cate 7-8 ore .. dar pana acum inca nu am gasit cum sa aplic un profil CMYK. Asa sunt eu, mai babalau!

p.s. - am gasit doar cum se alege un profil cmyk .. dar .. ma rog; in cele de la Adjust color profile sa mor io daca am gasit un CMYK.

oricum .. multumesc pt. diplomatie si pedagogia afisata!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Mar Aug 03, 2010 5:34 pm

Iar faptul ca se aplica abia dupa ce ai prelucrat fotografia mi se pare mult prea ciudat. Peste tot se recomanda mai intai convertirea fotografiei in CMYK si abia apoi prelucrarea ei. Corect! Mai intai prelucrez nef-ul, si apoi il convertesc prin TIFF in CMYK. Ce te faci apoi ca nu mai poti umbla asupra acelui TIFF cmyk utilizand NX2?? Poate doresc sa mai umblu putin la culori? Ce fac? Ma duc in Photoshop pt. ca NX2 nu poate face acest lucru?? In acest caz, la ce mai am nevoie de NX2? Mai bine lucrez de al inceput in CS si gata!
Vedeti, dvs. domnule (chiar daca ...), domnule Sava, aici vroiam sa ajung, ce era daca se putea aplica CMYK din Adjust Color Profile? Ori mai mult ... sa fi fost pipeta pt masurarea culorii (watch point) nu numai in RGB ori HSB ci si in CMYK? Banuiesc ca ne incurca mai mult in teorie decat in utilitatea practica (verificarea corectitudinii balansului de alb/culorii tenului). Da, merge si asa in RGB dar tot nu se compara cu pipeta CMYK. Cel putin varianta mea de NX2 nu afiseaza asa ceva prin niciun cotlon!
Sa fiti sanatosi si eu puturos in continuare!

P.S. - avand in vedere anumite "trimiteri" ce se doresc a fi "sfaturi", nu mai vad utilitatea acestor tipuri de forumuri. Ce naiba! Doar exista Google!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori