Acum este Joi Mar 28, 2024 9:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Profile de culoare

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Profile de culoare

Mesajde Merlin » Lun Iun 07, 2010 3:23 pm

Salutare oameni buni!

Iaca, astazi, frunzarind o revista, am ramas putin "ametit" si mai zapacit ca inainte, aceasta spunea:
- ... "Nu se seteaza ca spatiu de lucru profilul monitorului sau spatiul de destinatie al vreunui echipament printabil. La deschiderea fisierelor este obligatoriu sa se foloseasca profilul inclus. Doar asa valorile RGB sau CMYK dintr-un fisier au sens, fiind definite de profilul asociat!"

Eu, pana acum am setat ca spatiu de lucru profilul calibrat al monitorului si am exportat fisierul pastrand Embeded ICC profile bifat. Sa inteleg ca am gresit? Sunt nedumerit pentru ca, la centrul foto, fotografiile mi-au iesit intotdeauna asa cum le vad pe monitor in proportie de peste 95% ca si asemanare.

.. din articolul citit am inteles ca e bine ca spatiul de lucru sa fie acelasi cu spatiul de culoare al fotografiei inregistrate (ex. daca am tras o foto in Adobe Rgb este bine ca si spatiul de lucru sa fie Adobe RGB). Ma intreb atunci: pentru ce am mai calibrat monitorul? Este corect rationamentul cum ca un monitor bine calibrat ar reproduce cat mai corect spatiul de culoare utilizat in programul de editare? Asta ar explica ceea ce am citit in revista dar acum se naste o noua intreabare: daca eu editez in, de ex. Adobe RGB, si monitorul are setat ca profil - profilul calibrat, cu ce spatiu export fotografia prelucrata? Am facut un mic experiment si m-am incurcat si mai rau ... am lucrat aceeasi foto avand setat ca spatiu de lucru 1- profilul calibrat al monitorului si 2- Adobe Rgb; cand le vizualizez .. cea prelucrata cu profilul calibrat arata bine .. iar cealalta cam ciudat, verde si rece.
Poate descurca cineva itele sa pricep si io, precum si altii camine, cum si ce fel se procedeaza corect? Care sunt pasii, setarile si ordinea in care trebuiesc utilizate acestea pentru un rezultat corect?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde sorinsava » Lun Iun 07, 2010 4:53 pm

Ce revista si ce autor?
Fie tu faci o confuzie, fie in articolul respectiv era, intre diverse tipuri de profil si spatii de culoare.

Monitorul are un unul care reprezinta culorile pe care le poate afisa. Un monitor TN stie aproximativ srgb. Un monitor mai destept stie sa afiseze adobergb. Spatiile de culoare nu au legatura cu ce poate afisa sau nu monitorul.

indiferent ce tip de imagine ai ca sursa, atit timp cit lucrezi in 16 bit in adobergb (sau prophoto pt maxim) nu ai pierderi. Sigur exista si alte variante, cum ar fi float, dar sunt pt alte scopuri, nu pt editari standard.
Daca monitorul afiseaza adoberg atunci e perfect, ce editezi vezi si in realitate. Daca mon. nu stie adobergb atunci ce vezi e o varianta transformata prin profilul monitorului in gama de culori pe care le poate afisa el.

Nu e corecta afirmatia cu spatiul de lucru. Atit timp cit e la fel sau mai mare decit sursa, nu sunt pierderi. Daca o sa convertesti srgb in adobergb nu pierzi nimic, daca faci invers arunci culori. E chiar preferabil sa folosesti un spatiu mai larg daca e posibil.

E gresit sa salvezi cu profilul monitorului tau. Nu intereseaza pe nimeni ce stie sa afiseze monitorul pe care lucrezi tu. La centrul foto ei au doar srgb deci se potrivea oricum cu un monitor standard.

In cazul raw e preferabil adobergb 16bit. In capturenx nu e explicit dar in optiuni poti sa-i spui ce profil sa foloseasca fortat. Daca alegi prophotorgb iti va developa raw in prophoto, beleaua e ca nu prea sunt monitoare sa afiseze prophoto si ramine o optiune personala daca chiar ai nevoie de asa ceva. Eu prefer sa las adobergb in camera si in editare pt ca pot sa-l si vad pe monitor.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Lun Iun 07, 2010 6:05 pm

Pai revista am cumparat-o astazi, Foto_video Digital. Autorul articolului este dl. Florin Crisan. Daca am gresit dand nume, se poate sterge postul ori paragraful.

Este foarte posibil sa fac o confuzie ori mai multe! Am citit atat de multe pareri si variante incat sunt mai ametit ca la inceput .. :P

Eu folosesc un Samsung SyncMaster 793s (CRT) calibrat cu un Spyder ... de care sunt multumit, deocamdata!

Voi incerca sa sintetizez pasii asa cum ii inteleg eu si cum imi par logici:

1 - calibrez monitorul si apoi Clik dr, proprietati, profil culoare si aleg profilul obtinut in urma calibrarii.
2 - In programul de operare incarc ca spatiu de lucru .. Adobe RGB ori sRGB dupa preferinte care ar trebui sa fie compatibile cu modul de culoare in care a fost captata fotografia (acest lucru conteaza ori ba daca se trage in formatul NEF, pentru ca daca nu ar conta nu vad de ce mai am posibilitatea sa aleg spatiul de culoare din body daca am setat deja inregistrarea fisierului ca .. NEF?)
3 - Dat fiind faptul ca monitorul este calibrat si reproduce cat de cat corect culorile avand incarcat profilul de culoare obtinut in urma calibrarii, ar trebui ca acestea, culorile, sa fie reprezentate corect, aferente spatiului de culoare Adobe RGB ori sRGB setat in programul de editare foto.
4 - editarea dupa gust a fotografiei
5 - salvarea ei: Aici e buba!
NX2 - Cum salvez ca sa imi pastreze spatiul sRGB ori Adobe RGB? Cumva din ADJUST si apoi aleg Color profile? Apply ori Convert?

Odata cu editarea textului am prelucrat si o pozica respectand etapele enumerate mai sus:
A - Constat ca sunt vizibile modificarile de nuante si tonuri cand comut de la Adobe RGB la sRGB ori ProPhotoRGB. In special cand aplic ProPhotoRGB. Care sa fie explicatia pt ca nu cred ca e atat de performant monitorul meu.
B - Observ ca pozele salvate asa ... arata diferit vizualizate cu Windows Picture and Fax Viewer. Ce profil de culoare setez la ViewNX ca sa pot vedea fotografiile ok? Cel calibrat al monitorului, cel al spatiului de editare, sau, mai logic, cel in care a fost salvata fotografia finala?

.. cat de corecti sunt pasii de mai sus?

Va multumesc mult pt. ajutor si atentia acordata!

Cu stima,
Dorin
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 07, 2010 6:26 pm

Daca vrei sa lucrezi la modul "what you see is what you get" selectezi cel mai bun spatiu de culoare pe care il suporta si monitorul si minilab-ul. In majoritatea cazurilor, asta e sRGB. Monitorul il setezi intotdeauna pe profilul rezultat in urma calibrarii.

Daca minilab-ul poate mai mult decit sRGB, poti lucra in spatiul de culoare al minilab-ului, dar daca monitorul nu suporta acest spatiu, ce vezi pe monitor va fi altceva decit ce vei obtine pe hirtie. Iar daca monitorul poate mai mult decit minilab-ul, n-are nici un sens sa vezi pe monitor nuante care nu vor apare niciodata pe hirtie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Profile de culoare

Mesajde sorinsava » Lun Iun 07, 2010 7:53 pm

Deci vorbim de un monitor standard, srgb. Nu poti sa vezi adobergb, el e convertit/redus sa incapa in ce stie monitorul.

Te lasa sa alegi adobergb in camera pt ca sunt destui oameni care nu editeaza sau au monitoare standard si atunci adobergb arata oarecum spalacit. Daca pui din camera srgb (sau color mode 1 sau 3 pt camere mai vechi) atunci face ea conversia de la raw la srgb si pozele arata atractiv pe orice monitor. Ce alegi in camera e folosit in viewnx/capturenx la developarea raw ca profil de output.

Daca vrei sa le tiparesti, sa le pui pe web sau sa le dai altora ca tiff/jpeg atunci alegi Convert in Color Profile si selectezi acolo nikon srgb sau alt tip de standard srgb. Eu am salvat un edit list cu 3 pasi: convert srgb, resize si un mic sharpen (flickr face automat, nu mai e nevoie). Cind vreau sa pun poze pe net il aplic manual sau in batch.

Pe XP Fax Viewer nu are color management, deci pozele non-srgb sunt afisate aiurea. Vista si Win7 au color management in sistem, nu mai conteaza ce stie aplicatia.

Softurile nikon se uita ce profil activ are mon, nu trebuie sa alegi nimic, imaginea e afisata corect atit timp cit in windows ai profilul corect. Daca bifezi "use this instead..." atunci ii spui sa ignore profilul embedded si sa foloseasca ce alegi tu.
Eu aleg din camera adobergb, in capturenx/viewnx developarea sa face in adobergb si afisarea tot adobergb pt ca stie mon. Pt mine e perfect asa.

In viewnx pun in optiuni srgb pt ca il mai folosesc citeodata si cu jpeguri luate de pe net sau care nu au profil embedded si atunci vreau sa presupuna ca e srgb. Nu bifez "use this instead...", vreau ca pozele cu profil sa ramina cu acel profil.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Lun Iun 07, 2010 8:44 pm

Va multumesc tuturor! O lamurire de care aveam nevoie: scurta si la obiect. Acum lucrurile imi sunt mult mai clare!

Cu stima,
Dorin
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Mie Iun 09, 2010 6:22 pm

Iar ma man'ca o intrebare!
De vreo doua zile am dat jos varianta "TRY" a Lightroom 3. Superprogram! Ma intreb care sRGB din NX2 este compatibil cu sRGB din Lightroom pt ca vad in poza finala ca sunt diferente intre NikonsRGB si sRGB din Lightroom? Ca sa nu mai zic de diferente intre sRGB IEC61966-2.1 ...
In final, care sRGB este cel utilizat de toata lumea, incepand de la lab-urile foto si terminand cu programele de operare? Unul care sa fie compatibil pt toata lumea se gaseste?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 10, 2010 4:32 pm

Merlin scrie: De vreo doua zile am dat jos varianta "TRY" a Lightroom 3. Superprogram! Ma intreb care sRGB din NX2 este compatibil cu sRGB din Lightroom pt ca vad in poza finala ca sunt diferente intre NikonsRGB si sRGB din Lightroom? Ca sa nu mai zic de diferente intre sRGB IEC61966-2.1 ...

Nu ne-ai spus cum ai observat diferentele. Ai salvat in TIFF 16 biti din CNX2 si ai incarcat in Lr3 si nu ai vazut aceleasi culori? Daca incarci acelasi NEF in convertoare diferite este normal sa obtii rezultate diferite, cu exceptia cazului in care aduci toti parametrii conversiei la un numitor comun (chestie care nici nu stiu daca e posibila).

Nu stiu daca exista sau nu diferente intre diversele sRGB, dar eventuale mici diferente n-ar trebui sa genereze efecte (usor) vizibile cu ochiul liber: marea majoritate a nuantelor se vor regasi in intersectia celor doua spatii de culoare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Joi Iun 10, 2010 11:34 pm

Pai am luat un NEF, l-am transformat si salvat in jpeg cu profilul Nikon sRGB (nu am gasit doar sRGB simplu in profilele de culoare ale NX2) in programul NX2. Apoi, acelasi NEF, adus la acelasi Color Mode in Lightroom salvat la randul sau in jpeg cu profilul sRGB. Pe ambele le-am vizionat una imi apare fain (sRGB) cealalata cam decolorata (Nikon sRGB).
Maine, cand am timp, am sa incerc sa copii cumva profilul sRGB al Lightroom-ului in profilele de culoare ale NX2.. poate asa il voi putea selecta.
Cu stima ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Profile de culoare

Mesajde Merlin » Sâm Iun 12, 2010 2:12 pm

Gata .. am rezolvat si m-am lamurit!

.. poate sunt utile si altor novici:

http://www.color.org/srgbprofiles.xalter

http://www.earthboundlight.com/phototip ... e-rgb.html
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori