Acum este Joi Mar 28, 2024 2:57 pm

Articole Nikonisti.ro

O recomandare, va rog

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

O recomandare, va rog

Mesajde tanasemanuel . » Sâm Sep 18, 2010 2:17 am

Am nevoie sa redimensionez niste fotografii si sa le aduc pe toate la 240dpi. Va rog sa imi recomandati un program care sa se descurce cat mai bine. Precizez ca aceste fotografii vor fi printate deci chiar conteaza rezultatul sa fie cat mai bun. Inainte foloseam Photozoom pro 3 dar nu mai imi merge. Multumesc pentru un eventual ajutor .
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: O recomandare, va rog

Mesajde Dan Pop » Sâm Sep 18, 2010 10:01 am

tanasemanuel . scrie:Am nevoie sa redimensionez niste fotografii si sa le aduc pe toate la 240dpi.

Asta e propozitie lipsita de sens. dpi (rezolutia de imprimare) este o metrica a printurilor, nu a imaginilor stocate in fisiere. Pentru cele din urma, metrica relevanta este numarul de pixeli pe fiecare latura.

Pe baza rezolutiei de imprimare si a dimensiunilor fizice ale printului, se pot calcula dimensiunile in pixeli ale imaginii. Daca se pastreaza proportiile imaginii, este suficient numarul de pixeli pe latura lunga. Dupa aceea se poate folosi Irfanview in modul batch pentru a redimensiona toate fisierele in mod automat. Atentie, Irfanview are mai multi algoritmi, unii optimizati pentru viteza, altii pentru calitate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori